Advík 2015

20. srpna 2015 Damien Diskuze (0)
Advík 2015

Na přelomu prázdnin se v našem hlavním městě odehrávala velká geekovská akce s názvem Advík 2015 a jelikož i ComixZone na ní vyslal svoje reprezentanty, máme pro vás exkluzivní recenzi o jejím obsahu…

Knihy Dobrovský

Již jsme se jednou zmínili v Geekovinách o akci jménem Advík (Anime Dance Víkend), která se již deset let koná v Praze. Navštívil jsem jí v létě roku 2010 a letos jsme se rozhodli s kolegou Padawanem vypravit na tuto slavnost všech otaku, cosplayářů, sběratelů kartiček, hráčů deskových i počítačových her, nadšenců do Japonska a dalších subkultur, které by režiséři Kmenů nebyli schopni pojmout. A musíme přiznat, že to byla paráda.

Akce, kterou zde recenzujeme, je od samého svého základu zaměřena na fanoušky výše uvedených koníčků a kratochvílí a proto je celá tato festivita plná přednášek, workshopů a volnočasového vyžití všeho druhu. Velkou část našeho programu na Advíku jsme strávili posloucháním lepších i horších přednášek, hraním konzolových her a popíjením v místním bistru.

Na rozdíl od Damiena, jsem já byl na Advíku úplně poprvé, proto jsem neměl jako on možnost srovnání s nějakým z přechozích ročníků. Na druhou stranu jsem asi tři týdny před Advíkem navštívil chotěbořský Festival Fantazie, tudíž nějaký ten náhled pro menší komparaci jsem k dispozici měl. A i když jsem trochu čekal, že FF bude kvalitativně hodně výš, byl jsem nakonec dost překvapen…příjemně, pochopitelně.

Než se pustíme s Damienem do prezentace toho všeho, co jsme tam viděli nebo mohli vidět, tak bych jen pro ty, co nečetli ten již zmíněný starší článek v sekci Geekoviny, trochu přiblížil zázemí, které bylo pro Advík poskytnuto. Celá akce se odehrávala v budově základní školy, tudíž zde byly prostory opravdu pro všechny možné typy akcí. Třídy pro přednášky nebo hraní deskovek, tělocvičny pro promítání, počítačové turnaje a večerní párty, zahrada pro tělesná cvičení, divadelní hry či střelbu z luku, no a nebo kuchyňka sloužící jako dýmkárna :)

Já jsem se orientoval ve výběru přednášek spíš na tu ne tolik fiktivní složku programu. Čili jsem navštívil celou sérii hodinových referátů o historii Japonska (především od období Tokugawa po reformy Meiji), o samurajích a bushidu a také o zvycích a každodenním životě dnešních Japonců nebo tamějších svátků. Velmi příjemné bylo, že prakticky všichni z cca šesti přednášejících v tomto bloku byli lidé, kteří v Japonsku přechodně žijí, japanistiku studují nebo se jí aktivně zabývají, což dokazuje fakt, že byli všichni schopni japonsky víceméně plynule mluvit. Většina z nich měla i docela kvalitně připravené prezentace s fotkami a videi. Takže pokud by měl někdo zájem o nenásilné vzdělání se v této oblasti, může si na tuto minci vsadit. Vedle toho nelze nezmínit výstavu, kterou zapůjčil Japonský konzulát, na které byly k vidění zbroje, policejní zbraně, ale i čepele mečů z počátku 17. století a další historické artefakty s popisky, což hodnotím jako velmi pěkné.

Poněkud méně vyvedená byla přednáška o pronikání asijské kultury do Evropy. Dívčina byla sice nadšená a plná entusiasmu, ale tematicky byla trochu mimo. Rovněž workshop o vaření s Hare Krišna nebyl po obsahové stránce moc úspěšný. Ačkoli vaření vegetariánského jídla a výroba domácího tvarohu proběhla bez problémů, kuchař měl potíže o čemkoli mluvit a kdyby ho mladší souvěrec nenakopával, asi bych se nic nedozvěděl. Stejně tak bylo zjevné, že asi nebyli připraveni na provizorní podmínky školní učebny.

Když jsem při studování programu akce zjistil, že jeden line-up se zde bude věnovat výhradně hrám a tématům s nimi spojenými, bylo mi jasné, kde asi budu trávit nejvíc času. A tak se i stalo. Nebylo až takovým překvapením, že největší počet těchto přednášek se točil kolem nejpopulárnějšího herního univerza tj. World of Warcraft, zejména kolem jeho lore části, přičemž zde byly přednášky koncipované, jak pro úplné neználky z tohoto světa, tak i pro fajnšmekry, co doufají, že se dozví něco nového. Krom prezentací točících se okolo dalších her, v rychlosti jen pro příklad uvedu LoLko, Zaklínače, Heroes of the Storm, zde bylo i několik přednášek z herního prostředí trochu odlehčenějšího rázu. Většinu z nich měla na svědomí přednášející vystupující pod jménem Paichichi, která svoje přednášky ozvláštňovala mimo jiné i tím, že přednášela v cosplayi. Zejména její přednášku „Typologie hráčů“ jsem si opravdu užil, protože se jí opravdu povedlo vtipně a věrohodně stratifikovat různé archetypy hráčů od těžkých nerdů po fejkové GamerGirls. Tento blok nepokrýval jenom počítačové hry, tudíž jsme tu absolvovali i přednášku týkající se dnes již legendární karetní hry Magic TGC, v tomto případě zaměřené na její zajímavé ilustrace.

Druhá vlna přednášek, po kterých jsem šel, patřila do Ecchi lajny a většinou u nich byla přístupnost 15+, což mimochodem organizátoři při vstupu do místnosti opravdu poctivě hlídali. Většina přednášek z tohoto line-upu byla podávána spíše s humorem a nadsázkou, takže spíš než pro nějaké vědomostní obohacení se tam člověk chodil spíše pobavit nad bizarností některých japonských úchylárniček. Zejména pak jsem se nejvíce nasmál u přednášky na téma Pravidlo 34, což je jedno z internetových pravidel, dle kterého všechno, co existuje, má na internetu svůj ekvivalent s erotickou či sexuální tématikou. Tahle přednáška  dokázala neskutečně  pobavit a zároveň vám i zničit dětství :D. Velkým překvapením v tomhle line-upu byla přednáška „Japonské vs. české zákonitosti o sexu“, která vlastně nakonec nebyla vůbec o tom, co měla v názvu, ale byla to opravdu kvalitní přednáška o sexuálních deviacích prezentována odborníky z tohoto daného oboru.

Vedle všech těchto zábavně vzdělávacích akcí bylo samozřejmostí zajištění jakéhosi zázemí a sociálního zařízení. Ve chvílích volna nebo nutnosti byla k dispozici po celý den školní jídelna, kde byla k dostání typicky festivalová jídla jako smažený sýr, nudle, guláš nebo párky. Výběr tedy neveliký ale dostatečný a za rozumnou cenu. A ačkoli jsme počítali s tím, že o alkohol tam nezakopneme, bylo k dispozici i pivo. Sice za 35,-Kč a točilo se čůrkem, ale hádáme, že to byla asi strategie, aby se jim tam lidi nezlili. V souvislosti s tím musím říct, že co se toalet týče, nebyla škola asi připravena na takovou zátěž. Po prvním dni byla jedna pánská kabinka mimo provoz a na zbylé jsem musel občas čekat, než se uvolní.

Krom jídla a pití v jídelně bylo možno i zajít do třídy vybavené jako čajovna, kterou jsme tedy nenavštívili, ale ceny jsem hodnotil jako pražský průměr. Hned v místnosti naproti byla zmíněná dýmkárna, přičemž, jak jsme zjistili, byla vodní dýmka celkem vyhledávaná potěcha, protože tam bylo pořád plno. A pokud ani toto by vás příliš neoslovilo, v tělocvičně bylo zřízeno kino, kde se celý den promítala různá anime, nebo i filmy jako Já, padouch nebo 47 roninů.

Vedle toho všeho probíhala část programu i na školním pozemku, kde byla možnost zastřílet si z japonského luku, shlédnout divadelní představení, zahrát si Shogi (japonská obdoba šachů), nebo si opět koupit něco k jídlu a pití.

Jelikož Japonsko je něco jako Mekka videoher, tak zde nechybělo ani slušné herní zázemí. Na herní scéně zde bylo možné vyzkoušet si všechny u nás na trhu dostupné konzole. Krom klasik, jako jsou Mortal Kombat, Naruto UNS nebo Tekken, zde nechyběly pro Japonsko tak typické taneční konzole s hrami Dance Dance Revolution a nyní asi nejpopulárnější Lets Dance na Nintedno Wii, na který se tam stály doslova fronty. Ve většině těchto her zde byla i možnost se utkat v otevřeném turnaji o ceny. Krom konzolí zde nechyběla ani velká počítačová aréna, kde se odehrával velký herní tournament s názvem Skillcraft, kde se rovněž konalo několik turnajů, například v League of Legends nebo Hearthstone. No a v neposlední řadě tu bylo i celkem značné množství stánků, kde jste si mohli nakoupit nejrůznější předměty od triček, přes plakáty, placky, masky, paruky až po sběratelské figurky.

K organizaci nemám zvláštních výhrad. Zajištění prostor, stravování, možného přespání a zapůjčení veškeré možné aparatury a herních konzolí zvládli dobře. Poněkud hůře připravení byli na to, že pokud bude chtít mít někdo prezentaci v jiném programu, než v OpenOffice, tak se jim to na přednastavených počítačích rozhaší. Rovněž několikrát nezvládli dostat referujícího na místo přednášky, respektive referující se jim někam ztratil a pak již nebyl nalezen. Druhá věc je, a stěžovali si na to i přednášející, že nebyly k dispozici anotace, které museli povinně sepsat a které by řešily problém, že sedíte na přednášce a ona není tak docela o tom, o čem jste si představovali, že bude. Rovněž jsem byl svědkem rozmluvy mezi hlavní organizátorem a nějakým fotografem, kteří řešili jakési problém, které by tedy návštěvníci slyšet nemuseli. Jiný nedostatek jsem nezaznamenal.

Co se týče mých připomínek k organizaci, tak určitě bych mohl drtivou většinu věcí opěvovat chválou. Ovšem nikdo a nic není dokonalé, takže bych stejně par věcí vytkl, a to kupříkladu nedostatečnou specifikaci přednášek, jelikož se mi v pár případech stalo, že obsah přednášky neodpovídal tomu, co měla v názvu. A druhou věcí, co mi asi vadila nejvíc, bylo lajdáctví některých přednášejících. Čert vem kvalitu, je to přece jenom fanouškovský festival, který dělají jedni fanboyové pro druhé a je fajn, že to dělají. Ale když už si vezmu přednášku, která má trvat hodinu, za kterou dostanu mimochodem zaplaceno, tak se budu aspoň snažit, aby trvala přinejmenším 45 minut s tím, že ten zbytek se přinejhorším zaplácne nějakou diskuzí. Bohužel se několikrát stalo, že se po 30 minutách vyčerpalo dané téma, na prezentaci došly snímky a vařilo se z vody, což ne každému jde. No a pochopitelně, když už jedu na nějakou akci přednášet, tak první i poslední, co udělám před odjezdem, je, že si zkontroluji, jestli jsem si sebou vzal flashku s prezentací, fotkami nebo prostě všema těma materiálama, co potřebuju. Všechny tyhle věci by však šly v podstatě vychytat trochu větší důsledností organizátorů, kdyby si například nechali zaslat od přednášejících prezentace předem a do programu dali stránku navíc, ve které by ve dvou větách byla anotace, o čem ta přednáška vlastně bude.

Oproti Advíku z roku 2010, na kterém jsem byl, mi zde letos chyběla knihovna mangy. Posledně byla k dispozici obří místnost plná české, ale i anglické japonské komiksové literatury a ač nejsem zrovna fanoušek, býval bych tam zavítal. Druhý rozdíl byl v tom, že ona taneční složka této akce nebyla letos tak hojně zastoupena. Taneční DDR podložky byly na akci všehovšudy čtyři a fronta se na ně tedy nestála. Což mě překvapilo, oproti někdejšímu zájmu o všech cca 10 tanečních konzolí. Poslední, co chci zmínit, je fakt poměrně praktický a užitečný, a totiž že vstupné na 4 dny na tuhle akci stálo 350,-Kč, což mi příjde jako velmi přijatelná cena. Jak to bude příští rok, to nemám tušení, ale obecně si nemyslím, že by to byla kdovíjak předražená sranda. A abych se zavděčil i organizátorům, přidávám odkazy http://www.advik.cz/ https://www.facebook.com/advik.cz

No a jak to celkově zhodnotit?! Tenhle Advík byl mým prvním a dle všech těch dojmů, co ve mně zanechal, jsem přesvědčen, že určitě ne poslední. Krom toho, že zde byl pestrý výběr přednášek na různá témata, hromada konzolí, workshopů a celkově solidní zázemí, tak asi to, co dělá hlavní atmosféru většiny akcí, je skladba lidí. Společnost na ně může mít všelijaký názor, ale dle mě jsou geekové, otaku a cosplayeři ty nejvíc pohodový lidi, který na nějaký tý akci můžete potkat. Podtrženo, sečteno pokud máte rádi mangu, anime, japonsko, videohry, deskovky, smažák a nudle, lehce oděné cosplayerky, cosplayery v kostýmu Loli, jste trochu perverzní, rádi mačkáte se ve frontách, palcujete moje recenze, palcujete Damienovy recenze, máte na těle vytetováno ComixZone nebo všechno z toho dohromady, tak určitě navštivte nějaký z dalších ročníků Advíku :)

Nezapomeňte si prohlédnout v galerii i pár povedených cosplayů, na které jsme na Advíku narazili ;)

Verdikt

Za ty peníze je to vážně blaho, si na čtyři dny jet někam odfrknout a s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy, si trochu zablbnout, pokecat a možná i oko pokochat pohledem na cosplaye nebo cosplayářky. V zásadě nemáme výhrad, krom toho mála, co jsme zmínili v recenzi :)

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku