Ant-Man

24. července 2015 Drekorian Diskuze (3)

Ant-Man je hlavně svou vlastní parodií.

Ant-Man

Pokud to náhodou nevíte, Ant-Mana až po Edgaru Wrightovi přebral Peyton Reed a Adam McKay, kterému ještě před ním Marvel režii sám nabídl, přepsal scénář. Ten se mimochodem začal psát už od roku 2006 (!), takže dá rozum, že rozdílnost autorských přístupů projeví i na výsledném filmu.

Knihy Dobrovský

Ant-Man je, stručně řečeno, částečně komedií, částečně vloupačkou ve stylu Dannyho parťáků a jen z třetiny akčním filmem, ve kterém se občas bije okostýmovaný hrdina s okostýmovaným záporákem. A vždycky když začne jít příliš do tuhého, vychrlí na vás scénář nějakou vtipnou absurditu jako například obřího mravence nebo Mašinku Tomáše.

Co určitě všechny fanoušky zajímá – tradiční Achillova paty Marvelu: záporáci. Když pominu Spaderova Ultrona, kterého ztvárnil herec s dlouhou kariérou, Corey Stoll navazuje na Ronana Leeho Pace – méně známý herec (můžete ho znát např. jako mladého politika, kterého se Frank Underwood zbaví v první sérii House of Cards), který momentálně exceluje v letním televizním dramatu (StollThe Strain Guillerma del Tora a Lee PaceHalt and Catch Fire stanice AMC).

Ronanem ho pojí i naprosto nedostatečně vysvětlené motivace a prakticky nulová hloubka postavy: zatímco Ronan byl poblázněný touhou po moci, Darren Cross je prostě jenom blázen. Sice vědecky zdůvodněný, ale přesto „jenom“ blázen, prvoplánově postavený Ant-Manovi do cesty, aby měl mravenčí muž s kým bojovat.

Naopak souboje jsou zpracovány skvěle. Jak Ant-Man, tak Yellowjacket mění často velikost, najednou se zjevují na druhé straně záběru a to všechno naprosto přehlednou formou, díky které si souboje můžete skutečně vychutnat. Skalní fandy MCU určitě potěší i neskutečně vtipný souboj s Falconem, ve kterém se Ant-Man neustále omlouvá, skládá Falconovi komplimenty a říká, že je jeho největší fanda. Že souboj dopadne typickou marvelovskou plichtou, asi nikoho nepřekvapí.

Když už jsme u vizuálních efektů, hned na začátku filmu si uděláme malý výlet do roku 1989, aby se maskéři/kluci z digitálních triků mohli blýsknout tím, že umí udělat Hayley Atwell (Peggy Carter) starší než Michaela Douglase. Ten totiž vypadá, jako by si zrovna odskočil z natáčení Hry z roku 1997 nebo prvního Wall Streetu, který je dokonce o deset let starší. Až při té scéně mrazí.

Protože tady máme nového hlavního hrdinu, potřebujeme také origin. Jenže Scott Lang není prvním Ant-Manem, tím, jak komiksoví fandové určitě vědí je Hank Pym, objevitel Pymových částic, pomocí kterých je možné zmenšovat i zvětšovat předměty i živé bytosti.

Ant-Manův origin se tím pádem mění na trénování: nehrajícího kapitána ztvárňuje Douglas ve velmi dobré formě a zlého policajta hraje jeho filmová dcera Evangeline Lilly (Ztraceni, Hobit). V sérii ne zrovna originálních montáží se Ant-Man naučí používat správně svůj oblek, využívat kinetickou energii a nakonec i spolupracovat s hejny mravenců. Což je sice fajn, ale ne zase taková hitparáda – žádný radioaktivní pavouk, žádné přemožení afgánských zlounů, zkrátka nic sexy.

Taky je vidět, jak se Marvel úporně snaží udělat ze Scotta Langa nezpochybnitelného klaďase. Sice je to bývalý trestanec, ale kradl od těch zlých a mocných a peníze rozdal obyčejným lidem, takže je vlastně všechno v pořádku. A pro jistotu, aby toho nebylo málo, tak Lang je vylíčený jako dobrosrdečný táta od rodiny, která se mu spiknutím osudu rozpadla, aby někdo Marvel nemohl nařknout z toho, že glorifikuje zločince.

Ant-Man se tak přes svých 117 minut valí hlava nehlava. Občas to dost skřípe a začnete v duchu děj popohánět. Ne každý fór je kdovíjaké komediální zlato (na mě třeba hrozně rušivě působili Langovi zločinečtí parťáci). V kině se možná necháte strhnout davem a zasmějete se, ale pokud si film pustíte sami v komorní atmosféře, tak asi verdikt dopadne o poznání hůře.

Přesto se rozhodně nejedná o špatný film, je rozhodně nejoriginálnější z dosavadní marvelovské tvorby a Fázi dvě, kterou Ant-Man uzavírá, rozhodně nedělá ostudu.

Jak vám určitě neuniklo, Spidey se vrací (resp. nevrací, ale Sony slíbilo, že ho bude Marvelu půjčovat do týmovek) a tak to bylo třeba zmínit i v posledním filmu. Nečekejte nic převratného, v době natáčení ještě nebyl znám herec ani navržený kostým. Takže se budeme muset prozatím smířit jen s malou narážkou ve scéně na konci filmu, kterou doplňuje i obligátní cameo Stana Lee a malý štěk pro Annu Akanu, kterou můžete znát z YouTube.

Potitulkové scény jsou tentokráte dvě: jedna odkazuje na případné Ant-Manovo pokračování a pokud máte alespoň minimální povědomí o Marvelu, tak vám dojde, že Ant-Man řadu svých dobrodružství neabsolvoval sám, ale s někým. Druhá odkazuje na další film v pořadí Captain America: Civil War. A vypadá to, že jedna strana budoucího konfliktu bude potřebovat Ant-Manovu pomoc.

souboje, originalita, vtipnost
vedlejší postavy, záporák

Verdikt

Ant-Man popírá, že superhrdinský film je vyhrazený žánr sám pro sebe. Funguje, přestože jeho jádrem není tak úplně akce a díky humornosti mu rádi prominete i těch několik logických lapsů, které ve scénáři jsou. Ant-Man určitě není filmem roku, ale je to rozhodně zábavná podívaná. DCkáři a nefandové komiksových adaptací mohou z výsledného hodnocení jeden bod odečíst.

O autorovi

Drekorian
Drekorian

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elhonzo Offline
Elhonzo 24/07/2015 (24. července 2015)
Odpověd na #6433 příspěvek od Drekorian
Díky za opravu, informaci jsem chybně přebral z ČSFD. Článek jsem opravil.
Za málo . ČSFD bych nevěřil ani nos mezi očima :-D .
Drekorian Offline
Drekorian 24/07/2015 (24. července 2015)
Díky za opravu, informaci jsem chybně přebral z ČSFD. Článek jsem opravil.
Elhonzo Offline
Elhonzo 24/07/2015 (24. července 2015)
Ant-Man uzavírá druhou fázi . 
Minotaur.cz