Černobílý New 52 část 1/2

18. června 2015 Elessar Diskuze (12)
Černobílý New 52 část 1/2

Tento článek bude mírně chaotický a převážně pro některé čtenáře, jako Španělská vesnice, ale třeba získáte sami lepší přehled o DC Comics a třeba pak vyhledáte díla, na které budu postupně upozorňovat. Především budu vykládat o New 52, kde budu upozorňovat na kvalitu jednotlivých komiksů od roku 2011 až po současnost. V mnoha ohledech to bude spíše jejich kritika, jelikož nekvalita se lépe pamatuje. Bude to z mé strany hodně stručné, protože chci říci spíše něco o současném arcu, který funguje pod názvem Convergence.

Knihy Dobrovský

Na počátku upozorním čtenáře, že jsem nepřečetl vše od New 52 a nejsem zas takový fanoušek Supermana. Není to zkrátka můj šálek kávy, když je on samostatným hlavním hrdinou v ději. Osobně čeho lituji, že jsem si nenačetl jsou komiksy jako Swamp Thing od Snydera nebo All-Star Western, který je československou „komiksovou“ komunitou mírně přechválený.

 

První vlna


První vlna od DC se v roku 2011 docela i povedla a bylo znát, že zkouší lidi po čem rádi v obchodech sáhnou. Nejsem si jistý, jakou měli tehdejší strategii, protože autorům často dávali do rukou špatné balíčky karet: Teen Titans bez původní minulosti, Captain Atom jako létající bůh, Supergirl která neustále bezmyšlenkovitě útočí nebo stačí se jmenovat Rob Liefeld a Ann Nocenti a víte, že napíšete škvár. Jejich příběhy často měly základní myšlenku s nějakým koncem, ale pak nevěděli vůbec, jak pokračovat aneb nedodali jakýkoliv zvrat, se kterým může jeho nástupce pracovat. Při nejhorším nový tvůrce začne stupidně škrtat a měnit logické myšlení postav, jako kdyby sám neměl nic načteno z předchozích kapitol (nejlépe k tomuto příkladu zapadá Red Hood and Outlaws a Teen Titans).

„První vlna“ je podle mne slušná a když budu jmenovat, tak automaticky budete pokyvovat hlavou pro souhlas, stačí říci díla, jako Snyderův Batman se Sovím Tribunálem, Aquamanův dlouhý arc ohledně královského trůnu či geniální počátky Green Lanterna, kterému stačilo pokračovat v tom v čem skončil před New 52. Do toho ještě byla klasická Justice League, kolem které se bude vždy točit ten nejdůležitější děj, jenž důrazně ovlivňuje ostatní hrdiny a svět.

Měli, ale do toho slušné „přicmrdávače“, kteří dodatečně zvedli stranu vah k té kladnější straně pro ovace, ať jde o šíleně dlouhý arc od Wonder Woman (35 kapitol), do toho patří zajímavý Flash, který si vás vždy získá nějakým epickým momentem nebo překrásně nakreslená Batwoman. Do této druhé ligy určitě patří i Batgirl a překvapivě Animal Man. Většina děl měla taky špatné i dobré počátky, ale většinou šlo o děs a bídu. Z velkých značek hořel výrazně Superman. Green Arrow, Deathstroke a často mnou jmenovaní Teen Titans. Nechci jmenovat nějakého Mr. Terrifica či Hawk and Dove, raději jsem zapomněl.

Doporučeno číst: (většina komiksů je již u nás k zakoupení)

Batman – Snyder a jeho Batman, jenž nepůsobí až příliš dokonale, je lidštější

Action Comics - jen jeho příběh kolem počátků v kalhotách

Batgirl – je to materiál se střídavými pozitivními momenty, ale taky se časem tempo trochu rozjede a s nástupem bratříčka, to stojí za přečtení

Batman and Robin – počátky se vám nelíbí, pokud máte zkušenosti s přeloženým komiksem „Batman a Robin“, kde je ještě dvojka Richard a Damian, ale postupem času se pouto mezi otcem a synem začne prohlubovat

Batwoman – to samé jako Batgirl, nic extra od toho neočekáváte, ale vždy vás dostane působivá hravá kresba, zde je důležité číst do té doby, až dojde ke změně týmu

Animal Man – pro mne překvapení, jelikož to byl vždy hrdina, který se maximálně objevil někde stranou v kolektivu, ale nečekal jsem scénář podobný Walking Dead

Aquaman – po New 52 už je trapný si z něj dělat srandu a i po odchodu Geoffa Johnse, to slušný komiks

Swamp Thing – jak jsem zmínil je to má osobní ostuda, že jsem nepřečetl toto veledílo od Snydera

Wonder Woman – tato Sněhurka potřebovala probudit, tak jako Aquaman a to se jim vydařilo, jelikož tu není nutné znát cokoliv z její minulosti a působí to jako slušný origin

Green Lantern - Geoff kašle na New 52, zkrátka pokračuje tam kde skončil a od počátku do konce s tímto autorem poznáte nejlepší dílo od DC Comics, po jeho odchodu se laťka tohoto světa propadá do černých tůní – i tak je to dílo, které musíte za svůj život přečíst

Mohou překvapit OMAC, Frankenstein, Blue Beetle a I, Vampire

 

Druhá vlna


Earth 2 - V druhé vlně (září 2012) došlo ke škrtání prodělečných děl, ale nic konkrétního nepřinesla. Maximálně se z toho nejhoršího začínali dostávat tvorby, jako Batman and Robin či Red Lanterns. Počkat málem jsem zapomněl na největší tehdejší dílo, co New 52 představila: Earth 2. Po tomto komiksu, až bude u nás možná v prodeji (nejsem tak informován) všichni sáhnou. Je to něco, jako původní starý alternativní svět Earth 2 ze zlatého věku, ale s moderním nádechem a přidanými čili papričkami. Osobně si myslím, že počátky jsou slušný, jelikož poznáváte historii toho světa a jeho nově oblečené hrdiny. Líbí se vám na tom, že je to jak nezastavující se policejní honička při které se neustále něco děje a hrdinové si málokdy oddechnou. K tomu poklesu dochází, až v tu situaci kdy na scénu přichází Power Girl a začíná vycházet ještě jeden dodatečný komiks. A náhle začne být děj spíše chaotický a nepřehledný. Vše je možná zbytečně na bojištích rozkouskované a v „závěru“ války přestáváte tušit, co se sakra vůbec děje.............Mimochodem Power Girl je spojena s komiksem Worlds Finest, kde je s ní dcera Batmana z Earth 2 Helena Wayne/Huntress a jejich příběhy jsou jedno velké zklamání, jelikož „žena z ocele“ měla prý slušný zábavný komiks před New 52. Většinou jsme viděli, jak Kara Star má zničený kostým skoro v každé kapitole a ani to nepůsobí dobře, jako takzv vtipný „Running Gag“.

Batman Incor. - Na závěr druhé vlny tančí Grant Morrison a jeho průměrný Batman Incorporated. Cokoliv osobně já přečtu od tohoto chlapíka, tak je vše pro mne zbytečně napůl nedodělané. Od něj je nejlepší si číst tvorbu najednou, ale hlavně né postupně po každém měsíci. Ještě k tomu Incorporated byla organizace Batmanů, která se sjednotila už před New 52 a Grant se snaží navazovat, i když je tam hodně momentů jenž nedává smysl, pokud by došlo ke srovnání. Problém je ten, že vás ti ostatní hrdinové ze světa nezajímají. To znamená, že jestli někdo z nich zemře, tak je vám to docela i fuk. Spíše to na vás působí, jako kdyby jste si četli o Batmanovi a Robinovi a těch ostatních, kteří nemají vůbec prostor a vzájemnou interakci. Díky bohu, aspoň závěr je na úrovni a plný emocí po tom co zemře jistý člen Batfamily.

JL International - Mé osobní velké zklamání bylo Justice League International, kterou možná neznáte z minulosti, ale ve stručnosti vám řeknu, že se skupinka skládala z takových béčkových hrdinů z dob, kdy si liga dala od sebe pauzu. Opravdu ty jejich první čísla asi z 90. let jsem nečetl, ale například vím, že oni byli ti první, kteří čelili Doomsdayovi, než do boje vkročil Superman (a pak zemřel). Částečně je založil a financoval Maxwell Lord, časem jeden z top padouchů. A samotní členové na vás působili lidštěji např. duo vtipálků Booster Gold a Blue Beetle či temperamentní Guy Gardner, který se stal v New 52 áčkovým hrdinou. Konkrétně doporučuji si od nich přečíst Generation Lost, ale jejich současná tvorba nevlastnila žádný děj a byla bez nápadu od počátku do konce.

 

Třetí vlna


V září 2012 DC neměla žádné výrazné plány, spíše recyklovala komiksy o kterých většina z nás nikdy v životě neslyšela. Komiks Sword of Sorcery, který vypráví o obyčejné dívce, která zjistí že je z magického královského rodu, jenž se nachází v odlišné dimenzi Gemwordu, kde žijí všichni jí podobní. Amethyst byl slušný komiks pro dívky s menšími náznaky z Her o Trůny, ale bylo i zajímavé, že závěr vlastnil dodatečný další krvavý příběh o středověkém Beowulfovi.

Nejlepším novým dílem třetí vlny se stal určitě Talon, který stál na základech Sovího Tribunálu. Do té doby než došlo ke zbytečným střídáním autorů, tak je to čítatelný materiál, teda aspoň těch prvních 10 kapitol.

 

Čtvrtá vlna


Konečně se v novém roce začalo něco dít, jelikož DC nevlastnilo ve světě žádný systém a hrdinové se vůbec navzájem neznali. Mezi nimi nebyla žádná spojenectví ani přátelství, jako pro čtenáře to byl spíše jeden velký chaos. Určitou změnou nastalo vytvoření vládní týmovky hrdinů (JL America) pod organizací Wallerové a vedením Stevea Trevora, aby dokázali v budoucnu čelit té ačkové skupince Justice League, která se nikomu a ničemu nepodřizovala, protože nebyla v nich jednoduše důvěra. A tak každý jednotlivý člen byl vybrán tím stylem, aby dokázal čelit jednomu z hlavní ligy (Superman vs Martian Manhunter, Batman vs Catwoman a Green Arrow,...). Z minulosti jsme znali ještě JL Dark aneb skupinka vedena Johnem Constantinem, která vlastní nadpřirozené spíše magické schopnosti. A právě, když někdo hledá problém, tak si ho najde. Tím započíná první větší arc Trinity War, na kterém klasicky pracuje hlavní písař DC Geoff Johns. Tehdy přes internet prošla i slušná reklama, ale nikdo nečekal tak nudný děj.

Je pravda, že k boji došlo, protože Superman z nějakého podivného důvodu překročil mez. Tím začíná pátrání celé ligy, ale do toho všeho přichází ještě další příběh. V každém komiksu, když budete řešit detailně stránky, tak najdete bělovlasou ženu. Nejedná se obyčejného smrtelníka, ale zkrátka ona nevědomky vypustila na mladičký svět sedm hříchů základních hříchů, díky mocnému artefaktu, jenž se podobá zlaté tříoké lebce. Ona sama hledá osobu, jenž by dokázala vše napravit a spasit svět. Opravdu je to spíše jedna velká nudná pátračka s úžasným finále, kdy započíná arc Forever Evil.

Pokračování tohoto odstavce je jeden velký spoiler, proto ho rychle překročte, pokud Trinity war chcete budoucnu číst.

Forever Evil - Pro New 52 asi prozatím nejlepší event, protože svět byl v troskách a universum se započalo krásně rozvíjet, ať jde o alternativní reality, setkání všech padouchů, pád hrdinů, představení Doom Patrol a Metal Menů či třeba Teda Korda, až po zajímavé vedlejší příběhy.

Svět pod nadvládou zlé „Justice League“ z klasické reality Earth 3 vás nadchne, protože celá liga je uvězněna. Jediný který utekl léčce je nečekaně Batman a chytrá Catwoman s polomrtvým Cyborgem. To znamená že většina spojenců je pryč a nemáte se na koho obrátit. Do rukou to mohou vzít jen antihrdinové s Lexem Luthorem, kteří odmítají nadvládu druhých a tím veškerá zábava začíná. Johnsovi se nejvíce vydařila recyklace Crime Syndicate, která si navzájem nedůvěřuje a má svoji vlastní neznámou temnou minulost.

Vedlejší díla jsou střídavě zajímavé. Děj Stevea Trevora je nudný, ale konečně líp poznáváme ARGUS aneb „SHIELD“ DC Comics, který má několik tajných dveřích, jenž vlastní odlišnou sféru tajuplných artefaktů z dějin lidstva. Pak situace kolem Gothamu, který si myslí, že je Batman mrtvý a začíná tak válka dvou armád, tu první vede Scarecrowe s dalšími padouchy proti Baneovi s jeho jednotkami Talonů. Do toho se snaží vykonat odpor vůči režimu Crime Syndicate Rogues z Flashova města Central City ti vás určitě ve vlastním komiksu nejvíce překvapí, že vlastní lepší chemii než členové z Justice League.

 

Hlavnímu ději nemohu nic vytknout a jak Lex s Batmanem budují svůj tým, aby srazili tyrany vás ještě více nabudí až uvidíte finální bitvu. Skupina Deathstroke, Black Adam, Sinestro, Bizzaro, Black Manta a další musí nadchnout každého, když čelí zlému Ultramanovi. Je to jen shrnutí a nemohu rozebrat vše.

Co mne zklamalo je to, že to schytal znovu nejvíce Nightwing, jenž je drtivě poražen a jeho identita je odkryta celému světu (až na Lexe si nikdo nedokázal jeho spojit s Brucem, v DC je banda idiotů). Pro čtenáře je to už příliš, protože na něm mohl být postavený celý ten příběh kolem odboje, jelikož on byl ve starých komiksech vždy ten vůdce, který má důvěru všech v jeho okolí. Ale tato verze Graysona nikoho nezná a má neustále smůlu, ať jde o příběh s Talony nebo smrt sourozence, kterou mohl zastavit. Tehdy si myslím, že byli jeho fanoušci hodně naštvaní a nechápali jakým směrem s ním DC kráčí. On je asi jejich skrytý trumf, protože je to chlapík, který by v klidu mohl znovu vytvořit klasickou první verzi Teen Titans (Arsenal, Tempest, Donna Troy, Starfire, Tula,...), která by se bez problémů prodávala stejně jako Justice League.

Po Forever Evil se znovu připravuje materiál pro další velký příběh a ten se rozjíždí až teď, tak nemohu více říci. Osobně tuším co se může stát, jelikož se opakuje historie tohoto světa jen s odlišnými rozdíly, v tom je to pro mne fascinující (Darkseid vs Anti-Monitor).

 

...TO BE CONTINUED...

O autorovi

Elessar
Elessar

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elessar Offline
Elessar 28/06/2015 (28. června 2015)
Odpověd na #6337 příspěvek od Morzael
Průměrný Batman Incorp? Evidentně máme hodně rozdílnej vkus
Batman a Robin jsem četl a je lepší. A o tom to skoro bylo. Boje byli super, ale mne to nestačilo. Morrisona bud miluješ nebo nenávidíš, tak to většinou bývá.
Morzael Offline
Morzael 28/06/2015 (28. června 2015)
Průměrný Batman Incorp? Evidentně máme hodně rozdílnej vkus
Elessar Offline
Elessar 19/06/2015 (19. června 2015)
Green Lanterna jsem do detailů vůbec nezmínil, protože jsem o něm mluvil v minulém článku, ať je to jak chce asi je to nejlepší pro mne arc až po Third Army. Musím se zmínit v pokračování, jak dopadl tento komiks, když odešel Johns.  Jinak Wonder Woman je slušná, jako v...
jardoom Offline
jardoom 19/06/2015 (19. června 2015)
Odpověd na #6312 příspěvek od LittleJohn
Harley je fajn, ale když si tak bilancuji, tak mi přijde, ze New 52 víc vzalo než dalo. Možná je to teď jen nějakou divnou pachů ti po docteni Future End. Kdo by do toho šel, ušetřete si čas, peníze a přečtete si první díl, který je úplně bozi a pak tak posledních pět a bohatě to stačí. Ještě si nemůžu odpustit....
Novej Lobo už je dávno zaschlé sperma. Toho už ani řešit nechcu. Lobo kterého teď Crew vydává je ten pravej Lobo, a nikdy jinej tak dobrej nebude. Snad se nedočkáme české mutace.. Rozhodně by velkoleposti této postavy rozhodně ublížila
LittleJohn Offline
LittleJohn 19/06/2015 (19. června 2015)
Harley je fajn, ale když si tak bilancuji, tak mi přijde, ze New 52 víc vzalo než dalo. Možná je to teď jen nějakou divnou pachů ti po docteni Future End. Kdo by do toho šel, ušetřete si čas, peníze a přečtete si první díl, který je úplně bozi a pak tak posledních pět a...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku