Morzaeolovo zamyšlení #1 - Kdo je horší nepřítel - Joker/Bane?

13. dubna 2012 Morzael Diskuze (11)
Morzaeolovo zamyšlení #1 - Kdo je horší nepřítel - Joker/Bane?

Říkali jste si někdy, kdo je pro Temného rytíře horší soupeř? Jestli je to Joker, klauní princ zločinu, nebo Bane, muž, který zlomil netopýra?

Knihy Dobrovský

Poslední díl Nolanovi trilogie o Temném rytíři se stále blíží, ale informací je pořád zatraceně málo. To nahrává všelijakým spekulacím, teoriím a výmyslům diváků o tom, co budou moci od filmu čekat. Velkou neznámou je právě nový hlavní záporák - Bane.

Na mnohých diskuzních fórech jsem se setkal s debatami o tom, jaký Bane vlastně je, a jestli vůbec obstojí proti Batmanovi, nebo naopak Batman proti němu. Zaujala mě ovšem myšlenka, že mnoho lidí nevěří, že po Heathově psychopatickém Jokerovi, nemůže Batmana potkat nic horšího. Myslí si totiž, že tupá hora svalů se nemůže vyrovnat nepolapitelnému šílenci. 

Mnozí věrní fanoušci Batmanovského světa, včetně mě, si nejspíš trhají vlasy na hlavě, když čtou nějaké podobné naprosto zkreslené představy o Banovi. Ovšem nemůžeme to divákům neznalých komiksové předlohy až tolik vyčítat. Nejsou totiž na vině tolik, jako Batmanovými fanoušky proklínaný režisér, Joel Schumacher, který se proslavil paskvilem Batman & Robin

V tomto dílku totiž jeden z hlavních padouchů byl právě Bane. Jenže to nebyl ani trochu ten obávaný Bane z komiksů. Nýbrž naprosto tupá hora svalů, kterou ovládala Posion Ivy tlačítkem nahrudi, jako robota na baterky. Ještě teď se směju a zároveň brečím, když si vzpomenu na scénu, kde Bane pokládá bomby a při tom říká: "Bomba! Bomba! Bomba!". Takže ne přátelé, to opravdu není Bane v jeho pravé podobě. 

 

Podrobný životopis a popis postavy Banea, jsem již uvedl v jeho profilu na našem webu, viz. Bane. Ale abych to shrnul. Bane je prudce inteligentní, jedním z důvodů je jeho eidetická (fotografická) paměť. Je mistrem strategie, výbušnin a boje. Vytrénoval své tělo a mysl k dokonalosti a ani dlouhodobý nedostatek spánku ho neunaví. 

Batmana dokázal porazit a zlomit mu záda v boji. K jeho poražení použil ovšem velmi důmyslný plán. Osvobodil všechny vězně z Akrham Asylum, čímž Batmana donutil znovu je pochytat. Bane mezitím vydedukoval Batmanovu identitu a když se Batman unaven vrací do své jeskyně po náročné misy, tak ho přepadne a porazí. 

Batman je nucen se na čas rehabilitovat, ale v druhém kole vítězí Temný rytíř. 

 

Když shrnu Jokera, nevychází mi nic jiného než psychopat, ale pojďmě si to probrat. Když Batman omylem schodil zlodějíčka tehdy s identitou Red Hood do kotle s chemikáliemi, netušil, co stvořil. Klanuní princ zločinu je pán chaosu. Myslíte si, že každý člověk má své hranice, že je mu alespoň něco svaté, nebo že v něco věří? Tak, jak by řekl Jack Ryder, to se mylíte! Joker je neřízená střela. Jediné, co chce vidět, je chaos.

Ovšem jeho největší triumf a vítězství nad společností je v tom, že jí přesvědčil, že je šílený. Něco takového by totiž normální člověk nemohl dělat. Jenže Batman dávno ví, že Joker není nemocný, ale jen naprosto zkažený člověk. Joker trápil po dobu svého působení jak Batmana, tak komisaře Gordona mnohými útoky na ně i jejich blízké. Zavraždil, zmrzačil, znectil tolik životů, že ho jen málokterý smrtelník ve světě DC dokáže srovnat. 

 

Pokud tedy porovnáme tyto dvě postavy, která je nebezpečnější? Joker je neřízená střela, která sama neví kdy a do čeho narazí nebo vybuchne. Jeho chování nelze vydedukovat na základě nějakých vzorců. Nebojí se ničeho a jeho psychopatické hry a záliba v chemikáliích a výbušninách nadělaly v Gothamu nejednou velkou paseku. Ovšem v přímém boji se Batmanovi nemůže rovnat. 

Na druhou stranu je tu Bane, který má vše v hlavě perfektně srovnané. Každý krok pečlivě naplánovaný a nikdy se nevzdává, dokud nedosáhne svého. V boji má nad Batmanem fyzickou výhodu. Jeho jedinou slabinou byla závislost na toxinu, který je v komiksu označován jako Venom. Ten ještě násbobí jeho ohromnou sílu, zvyšuje rychlost, regenaraci a působí proti bolesti. Ovšem Bane není jen chladnokrevný zabiják. Svým konáním chce docílit svého plánu - zničit legendu o Batmanovi, jeho smrt je až její poslední částí. 

 

Doufám, že jsem Vám dal námět k diskuzi, do které se můžete pustit, přímo na našem webu a podělit se o vlastní názor. Nebo alespoň jsem Vám udělal jasno ohledně postavy Banea. 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Luxor Offline
Luxor 05/05/2012 (5. května 2012)
Pre mňa jednoznačne Joker. Už len kvôli tomu že obetuje svoj život aby Batmana dostal, viz. Návrat.
Pavouk Offline
Pavouk 14/04/2012 (14. dubna 2012)
Odpověd na #126 příspěvek od Morzael
Nemůžeš hodnodit sílu postavy podle její obtížnosti v nějaký hře :-D. Ale máš asi pravdu D-shot není moc velkej oříšek, na přímej souboj určitě nemá moc šanci, ale na dálku mu skoro není rovno :-D.
Já nehodnotím sílu pode hry :D Vždy je hlavní komiks! To je jako jak jsi říkal: Bane je intelektuál, ale v Batman & Robin: BOMBA! BOMBA! BOMBA! :D J
Morzael Offline
Morzael 14/04/2012 (14. dubna 2012)
Nemůžeš hodnodit sílu postavy podle její obtížnosti v nějaký hře :-D. Ale máš asi pravdu D-shot není moc velkej oříšek, na přímej souboj určitě nemá moc šanci, ale na dálku mu skoro není rovno :-D.
Pavouk Offline
Pavouk 14/04/2012 (14. dubna 2012)
Odpověd na #124 příspěvek od Morzael
Na Deadshota se snad taky časem dostanu a něco o něm sepíšu, ten je rozhodně silnější než Bane :-). Ale sazba za zabití Batmana by byla asi velmi vysoká :-D. Zrovna teď nedávno v jednom díle Batman: The Dark Knight komiksu se D-shot objevil :-D, napadl Batmana za letu v Batplanu, a nechal ho havarovat na ostrov, kde si ho pak...
Deadshot, a silnější než Bane? :D To spíše na ten přímý boj je silnějš než Bane! :D! Zkus si pořídit hru Batman: Arkham City, a na Deadshota tam taky narazíš... Moc těžké to s ním není... :D
Morzael Offline
Morzael 13/04/2012 (13. dubna 2012)
Na Deadshota se snad taky časem dostanu a něco o něm sepíšu, ten je rozhodně silnější než Bane :-). Ale sazba za zabití Batmana by byla asi velmi vysoká :-D. Zrovna teď nedávno v jednom díle Batman: The Dark Knight komiksu se D-shot objevil :-D, napadl Batmana za letu v Batplanu, a...
Minotaur.cz