Crwecon 2015

1. června 2015 Damien Diskuze (2)

Crwecon bitch!

Crwecon 2015

Šestého června byste si měli rezervovat, pokud jste to již neudělali. Koná se totiž jubilejní setkání československých komiksáků, opět v Praze v klubu Cross. A i letos se máte na co těšit.

Knihy Dobrovský

Jako každý rok v červnu se uskuteční svátek všech fandů komiksu, mangy, figurek, sošek a plyšáků ve tvaru vetřelce a Kamila Bernáška. Navíc letos bude program opravdu velkolepý. Kromě vydavatelských panelů, kde vám Crew, BBart a Comics Centrum vyjeví jejích plány do budoucna a zcela jistě i odpoví na zvídavé dotazy, jsou na plánu jako každý rok i zajímavé přednášky.

Řeč bude o komiksových seriálech a samostatnou přednášku bude mít i veleúspěšný Daredevil. Standardně je na programu Markýzovo Top10, co se odehrálo za rok v americkém komiksu a v odpoledních hodinách přednáška na téma Trable pubertálních superhrdinů. Kompletní program přikládám níže. 

Vloni jsem si tuto kratochvíli musel po letech odepřít, jelikož jsem byl svědčit na svatbě, letos ze stejného důvodu nepojede kolega Padawan. Vypadá to, že manželství komiksu nepřeje a nebýt toho, že kolega Jardoom je hrdý otec a šťastný manžel, skoro bych vyvodil úzus, že komiks je pouze pro svobodné nerdy a plaché panice. Navíc v neprospěch tohoto tvrzení je i fakt, že od 10:00 do 14:00 bude v horních patrech klubu otevřen dětský koutek.

Krom toho se letos můžete nechat zvětšnit Petrem Koplem, což se rozhodně nestane každý den. A mohl bych psát dál a dál o programu, o výhodách a zázracích a divech tohoto poutního místa všech fanoušků obrázkových knížek, ale nebudu. Nemějte strach, pokud si ten čas uděláte a do Crossu se podívat zajedete, určitě tam jednoho dva normální lidi najdete. Vstup je zadarmo! Další informace hledejte na oficiálních stránkách http://www.crwecon.cz/

 

VELKÝ SÁL - přízemí

9:55 Oficiální zahájení Crweconu
Pořadatelé vás uvítají na akci a možná vám i potřesou pravicí!
10:00 Teorie rozpadu
Křest nové knihy z edice Mistrovská díla Evopského komiksu, vyprávění o Enki Bilalovi a i něco o tom, co se chystá do budoucnosti a jak není žádná sranda získat evropské komiksy.
11:00 Top 10 US komiksů za rok 2014
Kamil MdS Bernášek bude opět předvádět, co jsou podle něj nejlepší komiksy minulého roku.
12:30 Fabula Rasa
Udělování ceny Fabula Rasa, ceny internetové stránky www.comicsdb.cz, jediné komiksové ceny, o jejichž výsledcích rozhodují sami čtenáři! Uvádí: Boris Hokr
13:00 Panel nakladatelství Crew
Setkání s nakladatelstvím Crew, které bude nejen povídat o tom, co vydalo a co chystá na příští rok, ale bude i odpovídat na další dotazy. Možná zaskočí i Štěpán Kopřiva, tvůrce Asfaltu, Rychlopalby a dalších knižních hitů, takže pokud budete mít zájem, přineste si knihy na podpis.
14:00 Velký komiksový kvíz!
Přijďte si i letošní Crwecon vyzkoušet jak jste na tom s comicsovými znalostmi. Není třeba se bát, zasoutěžit a pobavit se na legendárním kvízu může úplně každý. Ovšem jen ti nejlepší si odnesou hodnotné ceny. Uvádí: Matěj Port Kondáš.
15:00 Secret Wars a jiné změny
Momentálně dochází ve velkých vydavatelstvích k zásadním změnám. Čeho se týkají a jak moc otřesou světem, bude vyprávět Ondřej Král – hlavně s přihlédnutím na velkou marvelovskou událost Secret Wars. Začneme znova od začátku?
16:00 Comicsové trable mladých a neklidných pubertálních superhrdinů
Znáte to, jste mladý, líbí se vám spolužačka či spolužák a řešíte jestli dáte test z matematiky. Pokud jste do toho všeho ještě superhrdina, musíte i řešit, jestli na vás neútočí mimozemšťané, nebo zdali Doctor Doom nechce sežrat vaši babičku. Prostě nejznámější teenage superhdinové v přednášce Matěje Port Kondáše.
17:00 Ukončeni Crweconu
Alespoň ukončení programu. Jinak vás samozřejmě nikdo nevyhání a můžete posedět až do rána!

 

MALÝ SÁL - podzemí

9:00 Televizní seriály podle komiksů!
Jakub Dvořák, Petr Semecký a Kateřina Vimmerová budou rozebírat (ne)kvalitu komiksových seriálů a zároveň hledat odpověď na to, jestli se na TV obrazovkách (a monitorech) vede lépe Marvelu či DC. A servítky si rozhodně brát nebudou!
10:00 Daredevil - Muž bez strachu
Daredevil je jedním z nejoblíbenějších superhrdinů Marvelu, má na kontě filmovou adaptaci iseriál. Přesto všechno je ale tady u nás poměrně neznámou veličinou. Pojďte si popovídat o historii tohohle satana a o tom kde a jak začít, pokud to s touhle postavou myslíte vážně. Stačí se nebát. Uklidňovat vás bude Martin „Port“ Kondáš
11:00 I jako Image 
Nezávislé comicsové vydavatelství image chrlí poslední dobou jednu pecku za druhou. Jak se v tom vyznat a hlavně co si ke čtení vybrat a případně pořídit je vždycky dobré téma pro přednášku. Martin „Port“ Kondáš vás vezme na průlet přes comicsy, které mě poslední dobou zaujaly od tohohle vydavatelství.
12:00 Račte ochutnat Chew
Komiksová série Chew – Ochutnávač právě začíná vycházet v Crwi, takže je ten správný čas trochu si o ní něco říci a přiblížit jejího autora Johna Laymana a zjistil, jestli je opravdu takový blázen, jak to podle komiksu vypadá. Hovoří Ondřej Král.
13:00 Velké a zapomenuté
Jsou fresky z života X-Menů, které jsou stále živé a adaptované. A jsou ty, na které se trochu zapomnělo. Bylo to kvůli jejich kvalitě? Podivnosti? Nebo prostě jen měly smůlu? Na to vám odpoví (i s ukázkami) Changer the Elder.
14:00 Komiksová dražba
Jako každý rok, i tentokrát bude možnost koupit si originální kresby a malby od nejlepších českých komiksových tvůrců. Jako vyvolávač opět zavedený Richard Klíčník
15:00 Vydavatelský panel
Své současné i chystané projekty přijdou představit nakladatelství BB art, Comics Centrum, Argo, Paseka a možná i další. Možná se dozvíte nějaké tajné informace, dlouhodobé plány a veselé (a depresivní) historky z prodeje komiksů.
16:30 Film

MANGA BLOK - první patro

9:30 promítání AMVéček z letošní tvorby
10:00 Sexy dívky se zbraněmi aneb Gunsmith Cats
Pokud chcete vědět, co se skrývá v comicsu z pera Japonce odehrávajícím se v Chicagu s pohledným duem hlavních hrdinek, neváhejte ani minutu a navštivte tuto přednášku.
11:00 promítání k přednášce o Gunsmith Cats
12:30 Manga crowdfuding
Zajímá vás, jak to vypadá s mangou a komiksy na crowfundingových stránkách jako jsou kickstarter nebo indoegogo? Jak (šílené) projekty je možné spustit a na co si dát pozor? Přijďte na Abbeho přednášku poslechněte si o crowdfundingu z perspektivy tvůrce komiksové kampaně.
13:30 Jak přežít a možná si i zamilovat japonský komiks
Zájemcům nabízíme kurs přežití, kde se dozví, co od mangy mohou očekávat po grafické i scenáristické stránce a jak se vrhnout do světa japonského comicsu bez nebezpečí újmy na duševním nebo tělesném zdraví.
14:30 Křest nového vějíře a povídání s autory
Křest zbrusu nového českého manga sborníku Vějíř. Můžete si nechat výtisk podepsat hostujícími autory... a případně si od nich rovnou nechat navrhnout tetování.
15:30 Kousky vhodné pro český trh
Na českém rybníčku si pomalu, ale jistě našla manga svoje místo. Čím by ale mohla svou pozici potvrdit a ukázat, že japonský komiks má co nabídnout? V přednášce AMzone si ukážeme tituly, které stojí za to vydat a kterým se naopak raději vyhnout.

 

HERNÍ SÁL - podzemí

9:00 – 16:00 Zde si budete moci vyzkoušet, anebo přímo nakoupit skvělé stolní hry s nejen komiksovou tématikou! Herní sál mají na starosti Tomovy hry, specializovaný obchod s moderními společenskými hrami. Protože je letošní zasvěcen Star Wars kvůli chystanému pokračování, budou i zde k vidění hry z tohoto universa. Milovníci vesmírných soubojů si budou moci vyzkoušet X-Wing, kde proti sobě bojují modely lodí Rebelů proti tie-fighterům Impéria. A kdo má raději větší měřítko, tak si bude lebedit ve hře Star Wars Armada, kde se na stůl dostane i velký Star Destroyer a stíhačky už operují v celých letkách. Karetní hry zastoupí například Impérium vs. Rebelové, taktická hra pro dva hráče. Ze sci-fi se představí i brutální sport budoucnosti - Dreadball. Neopomineme také fantasy svět, kde bude k vidění legendární Descent: Výpravy do temnot s množstvím krásných figurek. A možná potkáte v deskové hře i Zaklínače! Crwecon je především o komixech, takže vám předvedeme i obrovský hit, kostkovou hru Dicemasters, jejíž první dva díly pokryly Marvelovksý svět, v prodeji je Dungeons & Dragons a v brzké době se na nás chystají i hrdinové z DC Comics.

Moderní deskové hry nejsou Monopoly, zkuste něco nového!

 

DĚTSKÝ KOUTEK - první patro

10.00-14.00 Klářin komiksový cirkus
Zanechte směle děti či mládež na komiksovém workshopu Kláry Smolíkové, kde si vyzkouší, jak by jim slušely bubliny, zda zvládnou nakreslit mimiku postavy nebo komiksovou sekvenci. Čekají je komiksy z Viktorky a vesmírného putování, z Na hradě Bradě nebo z Husitů, tedy z knížek, které Klára napsala. A každý účastník si odnese kromě zážitku i odměnu z nakladatelství Crew v podobě časopisu Bart Simpson.

 

PRODEJNÍ SÁL - první patro

Knihkupectví Arkham/Crew – komiksy české i anglické
Tomovy hry – deskové hry 
Comics City – figurky a trička 
RandO – novinky z nakladatelství RandO 
WooWoo - placky 
Dračí křídlo – manga a anime figurky, trička a plakáty 
Nikryn - kresby 
Burza nových i starých, českých i zahraničních komiksů 
 

 

TECHNICKÁ SEKCE - přízemí

10.00 – 15.00 Výroba 3D figurek!
Fat Monster Studio přitáhne na Crwecon 3D tiskárny a předvede, co s nimi umí! Předvedou 3D tisky a nástroje na odlévání forem a ukáží, jak se dělají sošky ke komiksům a filmům, latexové masky a vůbec se vám rozšíří obzory i oční panenky!

 

Malířský salón Petr Kopla - první patro

10.00 - 14.00 
(a možná i déle)
Nechte se zvěčnit držitelem Fabuly Rasy!
Stačí dát příspěvek na charitu Domácí péče - a během deseti minut vás Petr načrtne jak budete chtít (klidně i jako Batmana) a do hodiny, zatímco se budete toulat po akci, vytáhne tuší a vybarví! Tohle je šance, která se hned tak nevidí!
 

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 13/06/2015 (13. června 2015)
Byl tam, někdo? Nechystá se, nejaká reportáž, pro ty, co tam nebyli (jako třeba já.. )? Díky, za odpověď.
LittleJohn Offline
LittleJohn 05/06/2015 (5. června 2015)
Moc se těším, pro mě osobně nejlepší akce tohoto typu za celý rok.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku