Hajzl

4. března 2015 Morzael Diskuze (3)

Ne, díky...

Hajzl

Jelikož žijeme v době Internetu, dostávají se na veřejnost i věci, které by se jinak nedostaly. Ať je to hudba, film, povídka, nebo právě komiksový strip. Tím, že by se na veřejnost nedostaly, jsem automaticky nemyslel, že by byly natolik špatné, ale že by si je žádný vydavatel nebo distributor prostě nedovolil vydat ze strachu o tržby. A právě díky Internetu můžeme pozorovat, že některé věci mají mnohem větší úspěch, než by kdo čekal, a dodatečně se dočkají i oficiálního vydání. Jedním z těchto případů byla série kontroverzních stripů Hajzl od Kamila "MdS" Bernáška.

Knihy Dobrovský

Jestli čekáte další (pro mě nepochopitelnou) pozitivní recenzi na tuto sérii, tak jste tu špatně. Říkám vám to raději předem, protože vás nechci okrádat o čas. Hajzla sleduji v podstatě od jeho prvních dílů a musím říct, že z prvních padesáti stripů se mi líbily tak tři. Po menší pauze autor v sérii pokračoval a to už jsem narazil na mnohem více dílů, které se mi líbily, nebo mě dokonce pobavily, ale že bych se nějak těšil na další díl, to bohužel ne.

Jak se říká: tisíc lidí, tisíc chutí. Nepopírám, že má Hajzl svou fanouškovskou základnu, a že se tento humor může někomu líbit, ale já to nejsem. Hajzlův humor není nijak zvlášť (vlastně vůbec) inteligentní. Jsou to pouze posměšné názory, naschvály a urážky vůči podřízeným, ženám, levicové politice, náboženským menšinám a všem věcem, kterými rádoby pravicoví člověk v korporátní sféře pohrdá.

Ano, musím ocenit, že autor přízemní buranské urážky umí podat s určitou grácií, čímž působí na úrovni. To ale nemění nic na jejich obsahu.

Sluší se Hajzla postavit před konkurenci amatérských stripů u nás. Zde bohužel poráží tak maximálně Korektora, který trpí na svůj příliš specifický humor, jenž ocení spíše lidi z branže. Hravosti dřívějších stripů Fagi se bohužel nevyrovná, a to ani chytrosti Oprásků sčeskí historje. Řekněme, že na tom Hajzlovi ale nesejde, že mu jde především o nekorektní humor. Tak ani v tom není na českém trhu jedničkou, protože Martyho Frkům nekonkuruje v humoru ani drsnosti. Porovnávat ho se stripy ze zahraničí, které tu má možnost český čtenář také sehnat, snad ani nemá smysl.

Dejme tomu, že vám na rozdíl ode mě ale autorův humor sedne, má cenu si svazek pořizovat? Osobně si nemyslím, že by Hajzlovo vydání bylo nejšťastnějším řešením. Jelikož se jedná původně o Internetový strip, tak často reaguje na nějakou současnou událost. Na to se váže fakt, že v tu danou chvíli to může být trefné a vtipné, ale za půl roku už nevíte, z čeho si to vlastně dělal srandu. I kdyby jste si nakonec vzpomněli, už to nebude zdaleka tak vtipné. A ačkoliv jsou vzadu vysvětlivky k daným událostem, tak to prostě není ono.

Tento nedostatek se autor snaží kompenzovat bonusovými díly, které se na Internetu nikdy neobjeví. Můj názor je, že je to zkrátka průměr toho, co Hajzl nabízí. Pokud vám humor sedl, jistě je oceníte, pokud ne, tak to rozhodně není nic, co by vám změnilo názor.

Abych to nějak shrnul, tak humor Hajzla je mi na míle vzdálený. Přijde mi jako sběr těch nejhorších názorů a postojů, co dokážete ze společnosti posbírat, a to mi moc směšné nepřijde. Naštěstí si můžete vaší kompatibilitu s humorem vyzkoušet zadarmo na Hajzlových facebookových stránkách a k případné koupi se rozhodnout až poté. Nicméně v porovnání s vydanou amatérskou konkurencí v oblasti stripů u nás bohužel selhává. Já osobně bych raději investoval do jiných tvůrců a Hajzla nechal Internetu. Už jen pro to, že i jemu samotnému to sedí víc.

Verdikt

Fandím autorům, že se jim povedlo u nás vydat něco vlastního, to je skvělý úspěch, ale nebudu tu vychvalovat něco, o čem nejsem přesvědčen, že si to opravdu zaslouží.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 04/03/2015 (4. března 2015)
Souhlasím s vámi pánové, Hajzl mi přijde spíš dost trapnej než vtipnej... a přitom jsem milovníkem černého a krutého, sarkastického humoru, ale tohle mi vtipné skoro nikdy nepřijde, já teda raději Mártyho frky, tam se aspoň zasměji... 
spiderbat Offline
spiderbat 04/03/2015 (4. března 2015)
Dobrá recenze!
Damien Offline
Damien 04/03/2015 (4. března 2015)
Souhlas v každém bodě. Mému smyslu pro humor je to galakticky vzdálené.
Minotaur.cz