Superman: Nespoutaný 1

6. února 2015 jardoom Diskuze (1)
Superman: Nespoutaný 1

Superman je jednou z nejvíc kritizovaných postav v New52 restartu. Přiznám se, že nesleduji aktuální run, který v Americe vychází a čekám na české mutace. Proto jsem zprvu nechápal rozporuplné reakce některých recenzentů. Když jsem začal Supermanovi série recenzovat já, udělal jsem si o něm stejně rozporuplný obrázek. Proto jsem napjatě očekával Nespoutaného Supermana a doufal, že můj názor na jeho restart nějak rozlouskne. Rozlouskl nakonec?

Knihy Dobrovský

Opravdu nevím, co si mám o Supermanově restartu myslet. Pérez dokázal první knihou velmi překvapit, druhou to zase všechno doslova posr**l. Action Comics od Morrisona byl také překvapením a zároveň zklamáním, takže jsem doopravdy nevěděl, na kterou stranu barikád se postavit. Proto jsem také čekal na Nespoutaného, který měl být tím osudovým kouskem, jenž rozlouskne tento problém.

Scénář sepsal Snyder, nevím proč, ale tohle jméno miluju. Zack Snyder je borec ve filmovém světě, a jeho jmenovec Scott Snyder je borcem ve světě komiksů. Myslím to opravdu vážně, Zacka nechme být, toho jsem zmínil jen z principu, ale Scott, jakožto jediný Supermanův scénárista, mi konečně udělal ucelený obrázek o tomto červenomodrém emzákovi. 

Od začátku do konce jsem byl jako v tom nejlepším snu, kniha totiž začně v napínavějším, akčnějším a celkově líbivějším duchu, než její vrstevníci. Největším překvapením je, že tato grácie se neustále stupňuje a komiks je tak napínavý, jak jen může být. Příběh se točí kolem tajných vojenských operací, Supermanově snaze jim zabránit a mimo jiné i teroristické organizaci, která využívá emzácký vzorec. Ačkoli to vypadá, že podobně vyznívají i předchozí hrozby, není tomu ani náhodou tak. Snyder totiž vše navlíká úplně jiným stylem, než Pérez či Morisson, a v tom je ten největší rozdíl. Kniha postrádá hluchá místa a tím pádem čtenář dostane vše, co potřebuje. Žádné zbytečné otázky, žádné zbytečné odpovědi. Snyder přesně ví, co dělá. Dokonce nám byla předložena úplně nová postava DC světa, která je dle mého názoru úžasně zpracovaná a DC světem v budoucnu trochu pohýbe.

Konečně můžu pochválit BB/art, který pro tuto knihu vytvořil pořádně, a chronologické zpracování. Je sice pravdou, že v případě Unchained Supermana to asi jinak seřadit nešlo, ale chválím hlavně fakt, že všechny potřebné sešity této série najdete v této první knize. Události, které zde najdete totiž přesně odpovídají na to, co chcete vědět a v samotném závěru nezbyde otázka typu "Co to sakra bylo".

Zůstane ve vás jen jedna myšlenka, která vás pořád přesvědčuje o tom, že chcete vědět, jak to dopadne. Tato problematika totiž v souborném vydání trápí více knih. Vždy na konci každé knihy zůstane mnoho nevysvětlených otázek, takže vám v hlavě šrotuje nehorázný bordel. Tato kniha nabízí finální rozuzlení, které sice kompletně neuzavře dějovou linii (což je logické, když výjde pokračování), ale přesto všechno nevyvolá zbytečné otázky.

Je vůbec potřebné hodnotit práci mistra Leeho? Jeho dynamicky vyhlížející kresba je přesně tím, co superhrdinský komiks potřebuje. Jeho kresba je prostě uměním moderního světa komiksu a učit by se od něj měl každý začínající kreslíř. Jediným problémem je, že flashbacky kreslí jiná kreslířská "kapacita" a právě jeho kresba už tak líbivá není. Tak už to většinou bývá, když vedle velikána jako je Lee postavíte mnohem menší rybu. Když bych měl ale kresbu Leeho kolegů soudit objektivně, nebudu až tak kritický. Práce Scotta Williamse totiž není vůbec špatná a do flashback příběhu celkem sedne. Jen to prostě není to, co mému oku dělá dobře.

akčnost a dravost příběhu, zajímavá charakteristika nové postavy, skvělé zasazení příběhu do světových dějin
flashback příběh, který se hodí spíš do série Action Comics nebo Superman, jelikož je v této knize naprosto zbytečný

Verdikt

Já jsem touto knihou naprosto fascinován a jsem rád, že jsem konečně dostal přesně to, co od tohoto žánru očekávám. Superman se díky tomuto komiksu stal tím lepším, co New52 nabízí, a proto by si měl tento komiks koupit a přečíst každý, kdo chce číst jen kvalitní kousky.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

Zlý kůň Offline
Zlý kůň 06/02/2015 (6. února 2015)
Výborná recenze, na něco takového jsem čekal, docela mi to pomohlo s otázkou jak teda se Supermanama tady u nás v ČR. Díky, a jen tak dál.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku