Ultimátní komiksový komplet #5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1

4. února 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1

Naše redakce je s recenzemi na UKK hodně pozadu, takže je zapotřebí to začít dohánět. Dnes si naše redakce připravila recenzi na Secret Wars část první, a postarali se o ni jardoom, S4TW a Drekorian.

Knihy Dobrovský

Drekorian

Ach Tajné války, vlhký sen dnes již notně odrostlých komiksáků, odchovaných porevolučním Spider-Manem. Podobně jak již několik titulů, které vyšly v rámci UKK, také Tajné války u nás už vyšly a to v roce 2010 u vydatelství BB/Art. Oproti prvnímu vydání vychází Tajné války v UKK ve větším formátu, ale bez bonusů, které byly součástí omnibusu. 
 Což takhle pořádný crossover všech, kdo u Marvelu jsou doopravdy někdo (tedy skoro, chybí těhotná Sue Storm a mi osobně dost přebývala Captain Marvel -- ne TA Captain Marvel, tuhle později přejmenovali na Photon, ještě později na Pulsar a ještě ještě později na Spectrum). Gigantický záporák jménem Beyonder vytvořil z kusů jiných planet slepenec jménem Battleworld, na kterém si nejmocnější záporáci mají dát do řepy s největšími klaďasy pro jeho pobavení. Kdo vyhraje, tomu Beyonder splní nejtajnější přání. Pokud vám to vzdáleně připomíná jednu z epizod třetí série původního Star Treku, nejste sami.
 Tajné války vždycky byly spíše historickým milníkem v rámci Marvelu, než nějakým skvělým počtením. A to musíme vzít v potaz, že tento komiks skutečně nestárne vůbec dobře. U kresby a koloringu je to vzhledem k technologickému pokroku pochopitelné, u scénáře je ale mnohem obtížnější brát ohledy. Na začátku je krátká expozice hlavních postav, kterou rychle utne Ultron, zmatený tím, že znovu existuje a rozhodne se pro jistotu začít ihned vraždit, aby náhodou něco nezmeškal. Ultrona ovšem rychle vyřadí Galactus a pak začne pověstná Rio de Caca.
 Tajné války jsou totiž utopené v patetických a zcela zbytných dialozích, popisných rámečcích, které nepřidávají scéně nic nového a hlavně si libují v banalitách. Druhý sešit pojmenovaný stejné jako první film s Rambem - First Blood (První krev) nenabídne nic než krátkou rubačku, při které se vlastně nikomu nic nestane (což je leitmotiv celé série, mimochodem). Ve třetím sešitu vytáhne Shooter známou scénaristickou berličku, kdy hrdinové jsou zavření na malém prostoru, aby je to donutilo ke konverzaci a prohlubování postav.
 Více jak půlku knihy zabírá vesměs duchaprostá akce, u které musím vypíchnout, že i přes přehršel postav, které v komiksu souběžně vystupují, tak se v něm dá skvěle orinetovat. Postavy jsou od sebe snadno rozpoznatelné, jednají podle jednoduchých motivací a ani jednou jsem se nemusel ptát, kdo je toto a proč mlátí tam toho.
 Poněvadž jediná bitva není dostatečný materiál na dvanáct čísel, v první půlce vidíme, že to dost vře mezi Avengers a X-Meny, záporáci také kujou pikle proti sobě a Magneto a Galactus hrajou sami na sebe. Aby toho nebylo málo, uvidíte i několik velice uspěchaných románků, protože v sérii, která se jmenuje Tajné války (plurál!) se nemůžou všichni jenom kydlit, to dá rozum.
 Díky obrovskému počtu postav, při kterém nikdo nesmí přijít zkrátka, dostává každá postava jenom takový malý štěk, než přijde střih a pozornost se zase přesune někam jinam. Pro současného čtenáře má historickou, případně sentimentální hodnotu, ke čtení tajné Války popravdě příliš nejsou.
Schválně, dejte mi v komentářích vědět, kdo je svým neustálým omíláním toho samého otravnější? Molecule Man, Claw anebo Captain Marvel? Kdo chce výzvu, nechť spočítá všechny bubliny, ve kterých se vyskytuje slovo molekula :)

4/10


jardoom

Secret Wars jsou prostě velkou řezanicí superhrdinů a tyhle bezduché srágory já nemám rád. Hned na začátku čtení této knihy jsem byl připraven na nejhorší, jelikož tyhle mlátičky opravdu v lásce nemám. Tohle ale knihu zachránilo, jelikož jsem byl nakonec obsahem velmi překvapen. 
Úvodem bych začal kresbou. Mike Zeck nekreslí špatně, jeho díla jsou celkem šťavnatá a oku komiksového nováčka i hezká. V dřívější době byla obdobná kresba "klasikou" a něčím, s čím se komiksák setkával prakticky denně. Bohužel jsem trochu větším "znalcem" a mám přesně stanovené kritéria, která mi při kresbě vyhovují. Už z principu tím pádem Zecka nemám rád. Souboje, o které v této knize nouze není, potřebují zpracovat tak, aby čtenář cítil každou pěst a dokonce i letící vzduch, který dané napřáhnutí vyvolá. Takové souboje potřebují přesně zachytit pohyb, a kresby dřívějších dob mi tohle prostě nedopřejí. Pro mne je to jako barevná omalovánka, a nevidím v tom ani kousek umu. Pochválit ho musím ale za práci s tělesnými proporcemi. Žádná z postav nevypadal přehnaně, či nějak neurvale. Vše do sebe hezky zapadá.
 Příběh? Může mít superhrdinský komiks, který je přeplněný nakopáváním zadků nějaký příběh? Shooter dokázal nemožné a nějaký příběh tak přecejen vtlačil. Problémem je, že ho tam vtlačil na sílu a nefunguje to tak, jak by nejspíš mělo. Hlavně proto, že je přeplněn zbytečným tlacháním o blbostech. Musím podotknout, že Secret War nejsou tradičním čtením, které by mělo nést poslání. Šlo spíš o důležitou mez, kterou bylo potřeba preskočit aby se otevřelo vícero nových možností. 
Špatný komiks to není, výborný ale taky ne. Jde o lehce nadprůměrné čtení, jenž vás seznámí s historickým dílem nakladateství Marvel.

6/10


S4TW

První velký crossover od Marvelu, kterému předcházela velká příprava (například vyjednávání o hračkách apod.) a zároveň všichni měli velká očekávání. No, jak se to vlastně vezme, původním záměrem bylo pomocí tohoto komiksu a hraček s ním spojených, dostat Marvel do povědomí novým čtenářům (a jelikož hlavní část tohoto marketingového tahu tvořily hračky, tak si dovedete sami představit, o jakou cílovou skupinu se jednalo). Na druhou stranu si myslím, že se tento komiks dostal o trochu dál, než se původně očekávalo a díky Tajným válkám se u Marvelu otevřely dveře další crosseverům.
Příběh je za mě v pohodě a mě osobně ze začátku dost bavil (hodnotím jen první část). Několik největších superhrdinů vezme mocný Beyonder a jde si s nimi zahrát šachy proti superpadouchům. Všichni jsou nejprve na větvi z toho, kde se ocitli, ale nemají moc času o tom přemýšlet, neboť se hned spustí velká bitva. Jelikož se jedná o komiks z poněkud starší doby, tak tu máme opět naservírovanou přílišnou ukecanost, spoustu zbytečných dialogů, monologů a popisů. Zajímavé je, že u některých starých komiksů, to není tak ke škodě, ovšem u Tajných válek tomu tak není. Hrozně moc zbytečného textu knize spíše škodí. Většina postav je napsané tak nějak průměrně, hold při tak velkém množství postav žádná nedostane tolik prostoru, aby vás nějak víc zasáhla, ale i tak jsem si našel pár oblíbenců (Doom a Magneto… ti to teda sakra táhli), naopak mi vůbec nesedla Storm a Cap. Velkou část příběhu tvoří neustále bitvy, ale u komiksu, který má v názvu války, se snad nedá čekat nic moc jiného. U vetsiny bitev jsem se docela slusne bavil.
Jelikož jsem velkým fanouškem starší kresby, tak i tentokrát jsem si přišel na své. Skvělé barvy, docela dobrá kresba a velice zdařilé bitevní scény. Ovšem práce s velikostmi mi na kresbě trochu vadila, přeci jen pohoří daleko větší než Andy a na stránce nepůsobí ani jako Říp? Určitě se to dalo podat trochu lépe, ale jinak je kresba celkem fajn a jedná se o lepší průměr, pokud bereme v potaz, že je to kresba 80. let.
Pokud to tedy mám vše shrnout, tak jsem s komiksu měl pocit jedné velké účelovosti a to ne, napsat skvělý superhrdinský komiks, ale zvýšit prodeje a najít si nové fanoušky. Ovšem, jelikož tento příběh povedl prodeje rapidně zvýšit, tak se to nejspíš povedlo a dá se to označit za úspěšný projekt. Navíc revolučnost tohoto komiksu se nedá popřít a možná i díky němu se dnes můžeme těšit spoustě perfektních crossoverů. Není to špatné, ale z dnešního pohledu je čistý průměr.

5/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

S4TW Drekorian
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku