Port Royal, za bohatší přístav!

26. října 2014 fm.tua Diskuze (0)
Port Royal, za bohatší přístav!

V dnešní recenzi si představíme napínavou karetní hru Port Royal, kterou má ve své nabídce vydavatelství MINDOK. Hra na první pohled zaujme námořní tématikou, ale i svoji jednoduchou grafikou, která zobrazuje pirátského kapitána, v pozadí námořníka a slečnu s guvernérem v přístavu Port Royal. Tak hurá za mořským dobrodružstvím…

Knihy Dobrovský

Port Royal je rychlou karetní hrou, která je vhodná pro děti od 8 let a je určena pro 2 - 5 hráčů. Hrací doba se pohybuje do 30 minut, samozřejmě zaleží na počtu hráčů. Jde spíše o rodinnou hru, ve které hraje prim náhoda. Pojďme se tedy podívat na Port Royal zblízka. 

Komponenty

Když otevřete víko krabičky najdete v ní 120 hracích karet, rozdělených na dva sloty, ve kterém se uchovávají. Karty mají na rubové straně obrázek mince a na straně lícové naleznete karty postav, lodí, expedic a výběru daní. Jelikož nejsou součástí žádné další komponenty, slouží karty jako platidlo a současně jako hrací karty. Postavy, které jsou zobrazeny na kartách, dávají hráčům při jejich tahu uvedené výhody a vítězné body, za karty lodí získávají hráči zisk ve formě zlatých mincí. Pomocí karet postav se mohou hráči vydávat na expedice a tím získat více vítězných bodů. Ve hře jsou i 4 karty výběru daní, které podle podmínek uvedených na kartě stanoví, jaký hráč a kolik musí zaplatit na daních.

Příprava

Před začátkem hry se zamíchá všech 120 karet a položí se doprostřed stolu jako balíček dobírací a každý hráč dostane 3 mince.

Jak se hraje

Hra se hraje ve dvou fázích a to 1. Objevání a 2. Obchodování a najímání postav. Začíná aktivní hráč (začínající hráč), který z dobíracího balíčku postupně odkrývá karty, je pouze na něm kolik karet odkryje, ale pozor! V odkrytých kartách se nesmí objevit dvě lodě stejné barvy, pokud se tam stane, má hráč dvě možnosti. Buď okamžitě končí jeho tah aktivního hráče (v prvním kole jediná možnost), nemá možnost žádnou z vyložených karet získat a aktivním hráčem se stává hráč po jeho levici. Nebo může "zakotvení" lodi zabránit (odhodit na odkládací balíček), a to tím má-li ve službách na kartě postav (kartách vyložených před sebou a zakoupených v předchozích kolech) tolik zkřížených šavlí, kolik je na kartě lodi. Jestliže se kdykoliv ve svém tahu rozhodne aktivní hráč nepokračovat a neriskovat svůj tah, začíná fáze 2. Obchodování a najímaní postav. Hráč si může dle počtu vyložených různě barevných karet lodí, které jsou součástí vyložených karet, vybrat 0 - 3 karty a zaplatit jejich cenu (přip. získat mince), poté si vybírají po směru hodinových ručiček další hráči, vždy po 1 kartě a musí  zaplatit cenu karty + 1 minci aktivnímu hráči. Poté se aktivním hráčem stává hráč po levici. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne 12 a více vítězných bodů. 

Zhodnocení

Pravidla jsou v krabičce složena do formátu A6 a při rozložení mají 2 strany A4, oboustranně. První strana obsahuje soupis komponent a přípravu hry. Popis průběhu hry zabere asi 2 stránky, mezi nimiž jsou názorné příklady hraní a plno obrázků, které i pro nehráče jsou více než názorné. Na poslední straně pravidel nalezneme přehled všech karet, které jsou ve hře používán.

Velkým plusem této karetní hry je její jednoduchost. Pravidla přelouskáte během pár minut a vysvětlíte ještě za dobu kratší. Pokud někdo z hráčů něco nepochopí, po prvním kole mu bude hned vše jasné. Hra je hlavně o náhodě a při otočení karet si nemůžete být nikdy jisti, co se tam objeví, tah si proto nemůžete naplánovat dopředu.

Minimalizovat náhodu se snaží karty expedic, které pokud se karty otočí, zůstávají ve hře po celou dobu, bez ohledu na úspěšný či neúspěšný tah hráče. Kartu expedice můžete získat, tehdy pokud jako aktivní hráč (ten co vykládá karty) ve svém tahu zahraje postavy, které mají na kartě symboly dané expedice, tím kartu získá. 

Určité variability se snaží dosáhnout karty daní, které do hry přichází náhodě a ovlivňují výši příjmu hráčů, dle podmínky uvedené na kartě. Což nutí hráče mít optimální poměr karet mincí, proto se ve hře nevyplatí příliš šetřit. 

V průběhu hry se může stát, že při vykládají karet, se Vám karty začnou plést. Před sebou máte vyloženy totiž karty postav, vedle nich karty s penězi a na volnou plochu stolu vykládáte karty z dobíracího balíčku. Když se Vám například povede vyložit 10 karet postav a lodí, nezřídka se stane, že nějakou svou postavu nevědomky zamícháte do balíčku odkladacích karet nebo si ji bude chtít soupeř koupit, což se nám stalo skoro u každé hry. Případně si hráči spletou hrací karty s karty peněz. Já osobně  jsem byl z nápadu využití rubové strany karty nadšen, ale po odehraných partií bych ocenil spíše mince než kupičku karet a to hlavně z důvodu přehlednosti. Hráč neví, kolik má v kupičce peněz a před každým nákupem si ji musí přepočítat. S tím souvisí i například placení daní. Všichni hráči si musí přepočítat svoje karty mincí, což hru zdržuje, pokud by, byli součástí kartónové mince bylo by to rychlejší.

Video představení hry --> ZDE <--


Port Royal

Autor: Alexander Pfister

2 - 5 hráčů; 8+; 30 minut

karetní hra

MINDOK, 2014

269,- Kč

 

grafické zpracování, rychlá příprava hry, jednoduchost, rychlost partie, téma
karty peněz, velká náhoda

Verdikt

Port Royal je jednoduchou karetní hru s rychlou přípravou a milými obrázky. Jedná se spíš o hru, která je určena k rodinnému krbu a zaujme hlavně nenáročné hráče. Její hlavní předností je rychlost, při které je partie odehrána a přenosnost, díky niž si můžete vzít hru téměř kamkoliv. Hra se může stát, při vyložení karet postav před sebou, karet minci vedle a vykládání karet, lehce nepřehlednou. Prim hraje hlavně náhoda, kterou nemůžete žádným způsobem ovlivnit. Hru bych doporučil hráčům, kteří preferují vliv náhody, mají rádi překvapení a hlavně se nebojí riskovat.

MINDOK
Hru na recenzi poskytlo vydavatelství MINDOK, které se na našem trhu pohybuje od roku 2007. Z portfolia této společnosti můžete znát hry jako je Carcassonne nebo Černé historky. V oblasti společenských her přináší MINDOK hry rodinné, kooperativní, vzdělávací či party hry nebo oblíbenou řadu her pro jednoho hráče SMART GAMES.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz