Kronika Spider-verse #0

18. září 2014 Traum Diskuze (10)

Stručné přiblížení pavoučího mýtu v Marvel publikacích, jaké tu ještě nebylo

Kronika Spider-verse #0

Psaní obsáhlejších článků o nadcházející velké události mainstreamového Marvelu je těžké. Dost. Kor když připadne na maníka jako jsem já. Na začátku semestru. Sotva si člověk zařídí velmi důležité existenční záležitosti, zjistí, že na něj v newsletteru čeká deset tisíc novinek ohledně tématiky, o které píše. Ale tak co, děláme to zadarmo a rádi. Hledíte na čtvrtý pokus o článek s názvem Kronika Spider-verse #0, který má za úkol Vám přiblížit rozsáhlou arachnomytologii, kterou se Marvelu podařilo za celá ta léta vypracovat. A proč? Protože věřím, že znalost jejích základů může pomoci našim čtenářům a kamarádům lépe vychutnat Spider-manovy příběhy a připravit je na to, co má přijít. A teď už bez delších řečí se nechte táhnout až ke tvrdému jádru a skryté podstatě Spider-manových dobrodružství.

Knihy Dobrovský

Velký spřádač

Celý pavoučí mýtus začíná příběhem o Kwaku Anansim, synu Buluka, boha nebes a Gaiy, Matičky Země. Anansi stejně jako jeho otec zaujímá místo v nesmrtelného rodu Orišanů*, který uctívali nigerští Jorubové, pro něž byl Kwaku Anansi lstivým bohem moudrosti, narozeným a žijícím na Zemi. Jako většina Orišanů i on měl krom typicky božských sil (uzvednout až 250 tun, nestarat se o stárnutí) navíc síly zvířecí. Uměl lézt po zdech, střílet pavučiny ze zápěstí a čas od času se proměňovat v gigantického pavouka. Anansiho velkou vášní byl sběr příběhů a poznávání nových míst. Když už mu neměla Afrika co nabídnout, utkal Kwaku pavučinu vedoucí až k nebeským klenbám a „vylezl do výšek, které do té doby žádný smrtelník nespatřil“, aby zde našel nebeského otce, který by mu povídal příběhy, o kterých ještě neslyšel. Nebeský otec souhlasil pod podmínkou, že Kwaku navěky opustí svět smrtelníků a splyne s astrálním plánem.

Těžko říct, jestli je Kwaku první a nejvyšší bytostí pavoučího totemu. Jeho matka před ním dala život Ommu, pavoučímu bohu, který byl otcem prastarého pavoučího lidu z příběhů Barbara Conana (jep, Conan byl součástí mainstream kontinuity od roku 1970 minimálně do roku 2003, kdy jej začalo pod svou značkou vydávat Dark Horse). Jisté je jen, že se stal prvním pozemským nositelem totemistických sil a zahájil tak tradici, jíž je Spider-man součástí. Tady ovšem spojením mezi Kwakem a Peterem Parkerem nekončí.

Správný člověk ve správném čase na správném místě

Poskočíme v čase. Kwaku žije už mnohá století v astrálním plánu a i když nikdy neumřel, jeho nepřítomnost ve světě smrtelníků narušuje rovnováhu pradávných sil. Všechna pavoučí stvoření mu nadále slouží a šíří jeho příběhy zaznamenány v pavučinách jazykem, který umí číst jen on. Kwaku Anansi vyšle jednoho pavouka, aby pokousal Petera Parkera a předal mu tak část Anansiho sil pro vyrovnání vah velké Rovnováhy. Není úplně jasné, zda vystavení pavouka radiaci byl Anansiho záměr nebo nehoda, možná Anansi nebyl schopný nebo oprávněný předat svou sílu jen tak, a radiací ozářený pavouk se měl stát ideálním prostředkem do té doby nemyslitelného činu.

  

A proč ze všech těch lidí v místnosti zrovna Peter Parker? Protože Peter má dobré srdce a navíc je úplně bezmocný. Díky tomu Peter chápe pravou hodnotu moci. Nikdy se jí nevzdá. Nenechá se pokořit. Nedovolí komukoliv, aby mu jeho sílu vzal.

A tak vznikl Spider-man, napůl muž a napůl pavouk. Chodící odkaz Anansiho dědictví, zřídlo pradávné totemistické energie, která se stala darem i prokletím pro toho, kdo jí nosí. Ve světle Anansiho mýtu totiž nabývá motto „S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost“ zcela nového rozměru, což začne být jasné, vezmeme-li v potaz Spider-manovy nepřátele. Ti se dají rozdělit do více skupin.

Napodobitelé

Příslušníci této skupiny většinou brali podobu dalších zvířat jako je ještěr, nosorožec, chobotnice, sup, puma, kočka... Jejich jednání mělo různé motivy, ale i tak byli otroky vnějších podnětů stejně jako nejskrytějších instinktů. Stali se napodobiteli lačnícími po svém vlastním místečku u koryta. Proto všichni Spider-mana tak moc nenávidí. Spider-man je ve přímém spojení s tímto zdrojem pradávné síly, což oni nikdy nebudou a čím více se snaží, tím víc je rány osudu trestají.

Stěna slávy:

Sergej Kravinoff

Lovec Kraven byl prvním, kdo si uvědomil mystickou povahu svého oponenta i svou, byť z toho zešílel a měl vše tak trochu pomotané. Základ mu však nikdo neodpáře. Jako první při svých akcích rozlišoval pavouka a člověka. Jednoho nenáviděl a druhého uznával, možná i litoval. Sergej navíc pochopil i svou úlohu a osud přelstil změnou vzorce svého chování. Spider-mana ulovil, zaživa pohřbil a na dva týdny zaujal jeho místo Pavouka. Předem se připravil i na Spider-manův návrat, protože i když dal Kraven průchod svým instinktivním touhám, cítil, že pavoukem být nemá a ani nechce.

Ezekiel Sims

Peterův mentor a na poslední krátký moment i nepřítel na život a na smrt našel díky temné aztécké magii způsob, jak si Anansiho sílu bez souhlasu krást. Když ale přišel čas platit velkou daň, snažil se Ezekiel síly ošálit Peterem, kterého nastrčil místo sebe.

  

Otto Octavius

Dr. Octopus by se před nějakým časem dal označit za příklad ztroskotance, který svůj životní boj se Spider-manem nikdy nevyhraje. V poslední chvíli, doslova ze smrtelné postele však dokázal podvést jak smrt tak i přirozený řád, když si s Peterem vyměnil tělo a stal se Superior Spider-manem.

Mysterio

Quentin Beck se sice totemu nepřiblížil tolik jako výšeuvedení machři, za zmínku však stojí jeho účast na multidimenzionální taškařici ve Spider-men, při které vyšlo najevo, že někteří Mysteriové z jiných světů jsou jen Beckovy avatary, které Quentin ovládá na dálku z Mainstream kontinuity. Pro svět padouchů celkem inovace, nemyslíte?

Venom

Eddie Brock měl i přes všechny své nenávistné a pomstychtivé proslovy magora spíš antihrdinské ambice a větší část své koexistence jako Venom věnoval boji s pouličním zločinem. Venom Mac Gargan byl ztělesněním zla, ale tendence k nahrazení Spider-mana potvrdil, když se na moment stal Sinister Spider-manem, členem Osbornových Dark Avengers. A Flash Thompson? Největší fanoušek Spider-mana, který využívá symbionta, aby mohl kráčet ve šlépějích svého idolu? Netřeba dalšího komentáře. Sám symbiont cítí ke Spider-manovi lásku/nenávist ne nepodobnou té, na kterou jsme zvyklí u hysterických ex. Není proto žádným překvapením, že Venomem měla být původně žena.

Přirození nepřátelé

Sem se dá zařadit jen pár nepřátel. Zato se však jedná o ty nejnebezpečnější padouchy, kteří nemají jiného důvodu k existenci než způsobit Spider-manovi co největší bolest.

Stěna slávy:

Shathra

Každý živočich má v koloběhu svého nadřazeného predátora. Pavouci mají druh vos, který se specializuje na na lov pavouků, a tou je pro Spider-mana Shathra.

Ero

Poté, co byla Anansim dána Spider-manovi druhá šance k životu, měly autority pocit, že došlo k podvodu. Spider-man měl být pryč. V astrálním plánu měl jeho místo zabírat někdo jiný, a tak se ke Spider-manovi zachovali jako ke všemu, co rozhází balanc v rovnováze. Dali mu protiváhu. Ero je protikandidát pavoučího totemu. Peter a Ero jsou od Eřina narození odsouzeni k boji, dokud jeden z nich nezemře.

Morlun

Jako je Kraven největším lovcem skupiny Napodobitelů, je Morlun lovcem skupiny přirozených nepřátel. Jakmile se Morlun dostane do kontaktu se svou kořistí, dokáže jí instinktivně vystopovat kdekoliv na světě. Morlun je bytost živící se z totemistické síly svých nepřátel, ta mu zaručuje nepředstavitelnou výdrž, sílu a nesmrtelnost. Není toho na světě moc, co by ho dokázalo zastavit. Snad jen radiace a čisté ztělesnění totemistické síly, kterým se Spider-man v jeden moment stal, a kterému se povedlo ho sežrat místo toho, aby byl sežrán.

Další síly spojené s Anansim

Pavoučí stvoření/Strážce brány

Dá se říct, že Spider-man má v nadpřirozeném světě něco jako imunitní systém. Vždy, když má někdo z Napodobitelů blízko k tomu, aby ohrozil jeho místo v astrálním plánu, objeví se příšera, která má tělo utvořené z pavouků a bojuje s ním. Ať už je to Kraven nebo Ezekiel, monstrum si svého úspěšného napodobitele vždycky najde. K těmto stvořením bychom mohli přičíst i Ero, která se stala odpovědí na samotného Spider-mana po jeho zmrtvýchvstání.

Cindy Moon/Silk

V nedávné minulosti se ukázalo, že Peter nebyl jediným, za kým Ezekiel kdysi přišel s azylem v bunkru, který měl ochránit jakéhokoliv nositele totemistické síly před Morlunem. Každý Pavoučí muž má, zdá se, svou pavoučí družku a tou má být Silk/Cindy Moon. Bylo to právě její opuštění bunkru, co dalo do pohybu Velký lov, během kterého se budou muset všichni pavoučí hrdinové spojit, aby porazili svého úhlavního nepřítele.

*Africká obdoba Asgarďanů a Olympanů

 

Ke konci si ještě dovolim takovou malou inovaci a tedy zdroje. Seřazeny jsou chronologicky, a pokud poblikace vyšla v češtině, je její jméno uvedeno v české mutaci, takže mazejte nakupovat do komiksáren, pavoučci:

The Amazing Spider-man vol 1 #33

Marvel Team-up vol 1 #111

Spider-man: Kravenův poslední lov (Web of Spider-Man #31-32, The Amazing Spider-Man vol 1 #293-294, The Spectacular Spider-Man #131-132)

Venom: Lethal Protector #2 

Spider-man #11: Speciál Masky (Spider-man #6-7) 

The Amazing Spider-man: Návrat (The Amazing Spider-man vol 2 #30-35)

The Amazing Spider-man: Odhalení (The Amazing Spider-man vol 2 #36-42 )

The Amazing Spider-man: Dokud hvězdy nezhasnou (The Amazing Spider-man vol 2 #43-49)

The Amazing Spider-man: Ezekielův Návrat (The Amazing Spider-man vol 1 #501-508)

Spider-man:  The Other (Friendly Neighborhood Spider-man #1-4, Marvel knights Spider-man #19-22, The Amazing Spider-man vol 1 #525-528)

Incredible Hercules #117

Thor&Hercules: Encyclopedia Mythologica

Dark Avengers #1

The Amazing Spider-man vol 1 #618

Venom vol 2 #2

Spider-men #1-5

Superior Spider-man #14

Superior Spider-man Team-Up #12

Guardians of Galaxy FCBD 

The Amazing Spider-man vol 3 #4

O autorovi

Traum
Traum

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Dadejs Offline
Dadejs 22/09/2014 (22. září 2014)
Dal bych i několik palců. Článek naprosto super. Je poznat, že to máš poctivě načteno.  
Gray.Goblin Offline
Gray.Goblin 21/09/2014 (21. září 2014)
Neviem prečo mi vždy táto totemistická zápletka so Spideym prišla zbytočná. Niet nad staré dobré zápletky... Ake článok je to výborný :)
Traum Offline
Traum 20/09/2014 (20. září 2014)
Odpověd na #5131 příspěvek od jh666
Díky za odpověď, o tom že tam bude animovanej Spidey vím. A k tomu trýznění, to je přesný slovo, nejdřív číslo, který mělo být poslední čádt Revivalu o dva týdny odloží a pak se člověk zase nic nedozví.
Tak snad zase za mesic.. :-D:-D
jh666 Offline
jh666 20/09/2014 (20. září 2014)
Odpověd na #5130 příspěvek od Traum
z domluvy mezi slottem a bendisem vyzniva ze se ultimate peter nezapoji, protoze ho bendis chce jeste chvilku nechat mimo hru. Kazdopadne je mozne ze jen nechteli rna tutovku rict ze se vrati, kdyz se ted vyzivaji v tryzneni fanousku, kteri uz pul roku tapaji, zda je zjeveni v serii miles morales opravdu peter nebo klon. No. Co je jeste...
Díky za odpověď, o tom že tam bude animovanej Spidey vím. A k tomu trýznění, to je přesný slovo, nejdřív číslo, který mělo být poslední čádt Revivalu o dva týdny odloží a pak se člověk zase nic nedozví.
Traum Offline
Traum 20/09/2014 (20. září 2014)
Odpověd na #5129 příspěvek od jh666
Napadlo mě se zeptat, nebylo někde zmíněno, jestli se do eventu zapojí Ultimate Peter Parker? Ze synopsí jedntlivých částí vyplývá úřast Milese a Ultimate Jessicky, ale o Peterovi jsem nenašel nic.
z domluvy mezi slottem a bendisem vyzniva ze se ultimate peter nezapoji, protoze ho bendis chce jeste chvilku nechat mimo hru. Kazdopadne je mozne ze jen nechteli rna tutovku rict ze se vrati, kdyz se ted vyzivaji v tryzneni fanousku, kteri uz pul roku tapaji, zda je zjeveni v serii miles morales...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku