Batman: Temný rytíř 2 - Kruh násilí

7. června 2014 Damien Diskuze (0)
Batman: Temný rytíř 2 - Kruh násilí

Veliký pán v černém co po nocích mlátí zločince a padouchy a přes den to jako miliardář dospává. To je náš milý Batman, co se asi z kruhu násilí nikdy nevymotá, byť by snad i chtěl. Druhý ochránce Gothamu v sérii Temný rytíř vyšel v nakladatelství BB-Art a my se mu teď podíváme na zoubek.

Knihy Dobrovský

Temný je i příběh. Samotný fakt, že Scarecrow krade děti a navozuje jim noční můry svým vylepšeným psychotropním pudinkem, je docela děsivá a odporná představa. Temně dejme tomu působí i některé aspekty příběhu, což od komixu kde je právě tento padouch hlavním zlosynem, po právu očekáváme. Násilím se, jak jsem nastínil, v knize nešetří. Střeva umístěná mimo svůj přirozený prostor a ohlodané ruce nejsou zde ničím výjimečným, ani padouši dobití do bezvědomí.

A tím končíme s klady. Jak začít třetí odstavec? Kruh násilí (kterýžto titul z ní sice poeticky, ale v příběhu moc „kruhů“ k vidění není) je pravým dítětem New 52. Nese totiž jeho znaky (a někdo by mohl mluvit přímo o vrozené demenci). Začněme poněkud něžněji a totiž u hlavního mizery knihy. Scarecrow je dozajista jednou z nejdivnějších postav a chápu, že pro příběh tohoto komixu je jeho origin důležitý, ale kladu si otázku, jestli byl nutný. Podle mě byl jen o trochu méně zbytečný, než vyprávění o Mr. Freezovi v už tak krátké knize Soví město. Ano, bylo to zajímavé a komparace Scarecrowa a Batmana, jejich zkušenosti s hrůzou a strachem je jedním ze světlých momentů knihy, stejně jako Strašákovo obviňování temného rytíře z toho, že se sám odsoudil k osamocenému životu bojovníka se zločinem, ačkoli to dělat nemusel. Ale stejně jako u Freeze mám pocit, že se nám autoři knihy snaží podsunout myšlenku, že ti vraždící cvoci jsou také jen oběti a nám by jich mělo být líto.

U Scarecrowa zůstaneme. Všichni víme, že má podobnou tělesnou konstituci, jako Joker. (Takže na pláži moc úspěchu nesklidí.) Přesto je do nebe volající, když se ten či onen dokážou opřít do cvičeného Batmana a chvílemi nad ním i vítězit. Stejným směrem volá i skutečnosti, že se Batman nechá chytit vždy naprosto imbecilním způsobem. Jako třeba když ho Dollmaster porazí tak, že ho vezme do kravaty (Detective Comics: Tváře smrti). A když už jsme u těch znaků vrozené demence, co je v tom za logiku, chytit Batmana a nechat mu jeho opasek plný překvapení (utility belt) jako to udělal Joker v A Death in the Family. To je kardinální chyba a jen o trochu větší, než nechat Batmana s jeho kostýmem na jedné cele (recenzovaná kniha).

Největší pitomost, ze které jsem šel do kolen, i když jsem seděl na kolečkové židli, mě však čekala někdy v průběhu prvních 20 stran, kdy pronásledovaný automobil málem zabije tucet novorozeňat. Batman samozřejmě katastrofě zamezí a je za to patřičně adorován, ale nebylo by to nutné, kdyby poporodní oddělení s malými dětmi nebylo umístěno v přízemí u silnice za velikou prosklenou výlohou. To jako fakt? To je v Gothamu tak bezpečno a ohleduplní řidiči? Rozumnější by bylo všechny ty děti položit do jícnu Etny.

Na konec musím ještě zmínit fakt, že po ukončení příběhu následuje stejně jako v minulém Temném rytíři jeden kratší, tematicky související. A protože byl Brjůs vystaven svému největšímu životnímu strachu (potažmo životnímu traumatu), můžete jedině hádat, o co v tom příběhu půjde a co se prolínalo polovinou knihy. 

Kresba, Scarecrow
Klišé, hluchá místa v příběhu a občasné nedomyšlenosti

Verdikt

Kruh násilí prezentuje dokola to samé, co v Batmaním New 52 vídáme. Krátkozrakost hlavního hrdiny, logické kopance a nedostatek kvalitních dialogů. Naproti tomu nejsme ochuzeni o pěknou kresbu a několik hezkých nápadů. Závěrem knihu hodnotím jako průměrnou, ne jako vyloženě špatnou. Stále je v ní dost toho, co budou Baťovi fandové hltat.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku