Drsné sny (Kladivo na čaroděje 6)

12. května 2014 fm.tua Diskuze (0)

Bez soucitu, bez morálky, bez pudu sebezáchovy. Proti všem.

Drsné sny (Kladivo na čaroděje 6)

Nedávno se na pultech českých knihkupectví objevilo šesté pokračování série Jiřího Pavlovského – Kladivo na čaroděje s názvem Drsné sny. Co nového další díl přinesl, to se dozvíte v této recenzi.

Knihy Dobrovský

Stará známá skvadra je zpět – Felix, Klaudie, Walter a Vincenc, tak jak ji známe a v plné síle. Tahle parta vyřešila nejednu záhadu, ale není čas otálet, jen co rozlousknou jedno tajemství, jinde se objeví jiná mystérie, která čeká na řešení.

Děj Drsných snů začíná úmrtím muže zákona, který byl zabit svým parťákem. Tým Felixe Jonáše je na žádost příbuzného zesnulého povolán tuhle na první pohled zřejmou vraždu vyjasnit, že tu něco nehraje, začne být jasné hned po prozkoumání místa činu a jeho okolí, když jsou Felix s Vincencem napadeni. Další pátrání dovede partu na velmi zajímavou stopu, šéf démonského podsvětí Felixovi prozradí, že na svět se dere zlo, ze kterého má obavu i on sám. Cílem je jednoduchý, najít a zneškodnit hrozbu dřív, než bude pozdě.

Autor šestého pokračování – Jakub Mařík – vložil do příběhu svoje vlastní vnímání světa Kladiva, což není vůbec na škodu, a současně využivá všeho, co tomuto univerzu doposud vnukli jeho předchůdci. Spousta výborných nápadů celou sérii oživuje a to je jen dobře. Kapitoly jsou všechny přiměřeně dlouhé, mezi 4 – 5 stranami, což z knížky dělá velmi příjemnou četbu na cesty v MHD, aniž by se čtenář ztrácel v textu či v příběhu. Děj je psán velmi čtivě a má spád, takže se nelze nudit.  Autor kromě již daného žánru mixu hororvé detektivky a urban fantasy přihodil military, která příběhu dodává šmrnc. Jako velké plus hodnotím Maříkův smysl pro humor, vtípky, které autor používá, jsem si osobně užil o ždibec víc, než v ostatních dílech série.

Jako v každém díle se zde objevují postavy epizodního typu, které naše hrdiny popostrkují k vytyčenému cíli. V průběhu čtení jsou zmíněny postavy či organizace, které mají zásadní vliv na svět Kladiva a bez nich to prostě nejde – jako je Sedmička nebo VVK. Šestý díl nechá čtenáře poodhalit osobnost Klaudie, která se díky působení magie „drsným snů“ dostane na moment do minulosti.


 Jakub Mařík

 Drsné sny (Kladivo na čaroděje 6)

 ISBN: 978-80-7425-197-9

 Nakladatelství Epocha, Praha 2014

 paperback, 160 stran

 159 Kč


Jakub Mařík

Teplický překladatel a donedávna čistě povídkář přispíval často do literárních soutěží. Neomezuje se pouze na tvorbu v jednom žánru, ale pravidelně je ve své tvorbě obměňuje. Mezi jeho povídkami lze nalést fantasy klasickou a historickou, paranormální detektivku, sci-fi nebo lehčí kyberpunk.

Kladivo na čaroděje

Serié je spojení moderního hororu a urban fantasy. Podobá se sériím, jako je agent JFK nebo Mark Stone. Díly jsou psány rozličnými autory s vlastním pohledem na tento svět, a tak každý autor přináší do série něco nového. Sérii vymyslel, ale i napsal její pravní dva díly Jiří Pavlovský.

rozsah kapitol; nízká cena; super příběh; originalita; vtip
jsou vůbec nějaké?

Verdikt

Šesté Kladivo, by rozhodně nemělo chybět v knihovničce, žádného fanouška fantasy. Nízká cena v kombinaci se zajímavým příběhem dělá z této knížky přímo povinnost mít ji ve svém vlastnictví.

Epocha
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Epocha, které se specializuje na vydávání fantastické a historické literatury. Nakladatelství existuje od roku 2002, ale jeho původ pramení již v roce 1996.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz