Ultimátní komiksový komplet #19: New X-Men - Impérium

6. dubna 2014 Morzael Diskuze (8)
Ultimátní komiksový komplet #19: New X-Men - Impérium

Na žádost čtenářů se vracíme k naší staré tradici každonedělního recenzování nově vyšlých dílů Ultimátního komiksového kompletu. Snad se dočkáte i zpětných recenzí na kousky, co jsme zanedbali. Ačkoliv dnes nejsme v původním složení, věříme, že nám to nebudete míti za zlé. Každopádně první recenze našeho comebacku se týká druhých X-Menů v UKK z pera a hlavy jednoho z těch kontroverznějších komiskových autorů a sice Granta Morrisona a jeho Impéria!    

Knihy Dobrovský

Morzael - "Morrisonovo velkolepé Impérium"

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Jo Grant Morrison, toho já můžu. Potvrzuje to i v sérii UKK hlavně tím, že pro mě nejčtivější a nejzajímavější X-Meňácký svazek byl doposud G jako Genocida. To se ale změnilo s příchodem Impéria. Příběh je svižný, akční, napínavý a chytrý. X-Meni tentokrát nestojí proti jinému mutantovi, emzákovi nebo kreatuře z radioaktivní laguny, ale proti něčemu, co se nachází někde mezi spiritualitou a evolucí, mezi vědou a duchovnem. Nejen, že samotný koncept Cassandry je zajímavý a originální, ale samotné její pohnutky a činy jsou až mrazivé. Knihu člověk hltá od začátku až do konce napjatý jako kšandy. V rovině akce, příběhu a myšlenky je svazek téměř bez chyby, obzvláště vyvedený je pak díl bez jediné bubliny, Morrison je prostě lišák.

Kresbu Franka Quitelyho mám obecně rád, jeho tenká linka a sytě světlé barvy kouzlí zajímavou atmosféru příběhu a lehká karikatura jednotlivých charakterů je příjemným ozvláštněním. Co mi příběh kazilo bylo jen Quitelyho střídání s Kordeyem a Sciverem, jejichž kresba se sice snaží v Quitelyho stylu pokračovat ale očividně jim to prostě nejde. Za mě je Impérium jedním z nej komiksů v UKK, a je rozhodně špičkou mezi ostatními akčně velkolepými svazky jako například Avengers nebo ostatní X-Meni.   

9/10

jardoom - "3x nazdar Morrison"

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

Předem se přiznám, že X-Meny mám hodně rád. Ještě aby ne, když nám Fox servíruje jeden parádní film za druhým. Proto je má laťka nastavena hodně vysoko. Po přečtení Genocidy sem měl dojem, že X-Meni od Morrisona nemají chybu, proto sem také netrpělivě čekal na Impérium.
Už se vám někdy stalo, že jste komiks přelouskali rychleji než televizní program? Jak rychle jsem k němu usedl, tak rychle bylo dočteno. Krásné, přehledné, smysluplné čtení, které se strašně lehce čte a celých těch 220 stran slupnete tak za hodinu a půl. Impérium je velmi povedené, a za 200 Kč nabídne parádní čtení a kvalitní článek ve vaší knihovně. Příběh je velmi poutavý a na první pohled vypadá vyladěně. Pokud knihu přečtete za hodinu, nevyladěné části možná i přehlédnete. Poutavost tohoto díla je způsobena tím, že hrozbou tentokrát není nějaký obyčejný mutant či magor z laboratoře, ani voják pod taktovkou megacorporace. Tentokrát je superpadouch někdo, kdo si podmanil celé galaktické impérium. Morrisonův New X-Men je opravdu jedno z nejlepších čtení, které nám série UKK nabízí.
Co se kresby týče, v Genocidě sem Quitelyho chválil za precizní, čistou a jednoduchou kresbu. Tento trend v knize Impérium pokračuje. Bohužel ho ale párkrát zastoupí Kordey a Van Sciver, jejichž práce moc neznám a je to hlavně proto, že je ani moc nemusím.  

9/10

Damien - "Impérium vrací úder" 

„aneb pohled bezpartajního redaktora/fanouška“

Tentokrát má UKK víc záporů než kladů. Prvně je to pokračování G jako genocidy, která ale vyšla před tři čtvrtě rokem a někteří z nás prostě nemají čas (nebo chuť) se pročítat staršími díly, aby zjistili, co se stalo. V důsledku toho může být čtenář dost zmatený, a kdybych nevzal do ruky UKK 17, vůbec bych nevěděl, co tam dělají ty přihřátý mimozemšťani. Druhou nevýhodou je, že se vystřídalo v rámci jedné knihy víc kreslířů. Protože jedna kresba mi přišla fakt dobrá (Logan na motorce v dešti) a druhá byla kolikrát fakt na prd. Když se ale odmyslím od toho všeho, je to důstojné pokračování genocidy v Genoše, akorát že tentokrát se chystá řekněme konečné řešení mutantské otázky.

5/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Další autoři

jardoom Damien

Poslední příspěvky v diskuzi

Traum Offline
Traum 13/04/2014 (13. dubna 2014)
tak snad tam byla, Damiene, ta trapná černá stránka která celou Genocidu shrnula, ne? Nebo jsi neměl čas číst ani jí? :D
spiderbat Offline
spiderbat 06/04/2014 (6. dubna 2014)
Odpověd na #4325 příspěvek od S4TW
Ale o to přece nejde :-), málokterý komiks nenavazuje na něco předešlého a nemůžu přece na tom stavět kritiku, protože jsem líný a nepřečetl jsem si, jak to bylo před tím... to je jen a jen chyba hodnoticího... Taky nebudu hodnotit Spider-Mana a přitom nebudu vědět, proč má ty schopnosti, jaké má, když to řeknu...
Dobrá, mě šlo o tuhle větu: V důsledku toho může být čtenář dost zmatený, a kdybych nevzal do ruky UKK 17, vůbec bych nevěděl, co tam dělají ty přihřátý mimozemšťani. A pokud to tam vysvětleno bylo, tak...nevím. V případě UKK, se to nastupování do rozjetého...
S4TW Offline
S4TW 06/04/2014 (6. dubna 2014)
Odpověd na #4324 příspěvek od spiderbat
A tam nebylo vysvětleno, co jsou ti, mimozemšťani zač? Mám původní vydání, tak jsem tohle přeskočil.
Ale o to přece nejde :-), málokterý komiks nenavazuje na něco předešlého a nemůžu přece na tom stavět kritiku, protože jsem líný a nepřečetl jsem si, jak to bylo před tím... to je jen a jen chyba hodnoticího... Taky nebudu hodnotit Spider-Mana a přitom nebudu vědět, proč má...
spiderbat Offline
spiderbat 06/04/2014 (6. dubna 2014)
Odpověd na #4323 příspěvek od Morzael
;-) bylo
A tam nebylo vysvětleno, co jsou ti, mimozemšťani zač? Mám původní vydání, tak jsem tohle přeskočil.
Morzael Offline
Morzael 06/04/2014 (6. dubna 2014)
Odpověd na #4316 příspěvek od spiderbat
Damien: Ono tam nebylo takové to, ,,V minulých dílech, se stalo´´?
;-) bylo
Minotaur.cz