Captain America: Návrat prvního Avengera

5. dubna 2014 jardoom Diskuze (32)
Captain America: Návrat prvního Avengera

Hail Hydra Vážení čtenáři. Sešli jsme se dnes ku příležitosti recenze jedné ze dvou letošních Marvelovek. Captain America: Návrat prvního Avengera je už od středy v českých kinech a já měl tu čest ho v sobotu vidět. Ten, kdo film neviděl, ať ve čtení dále nepokračuje, jelikož tento článek obsahuje SPOILERY a mohu Vám tím pokazit vaše promítání a jeho prožitek.

Knihy Dobrovský

Hned ze začátku musím důrazně říct, že nesouhlasím se jménem „Návrat prvního Avengera“… Proč sakra všechny země, ve kterých se film promítá, mají v názvu „Winter Soldier“ a češi musí být vyjímkou? Od samého začátku, kdy byl film ohlášen, se jasně vědělo, že podtitul filmu zní „Zimní voják“. Překlad do češtiny mi v tomhle případě vůbec nevadí. Proč tedy tupci z Falconu pojmenují film úplně jinak, než se vlastně jmenuje?

Teď už k filmu samotnému. Hned první zápletka se nese ve špionážním duchu. V podstatě nejde o nic důležitého, i když všechno v tomto filmu souvisí se vším. Tato zápletka nám ale důrazně předvede, že je Cap pořád ve formě a jen tak něco ho neskolí, dokonce ani kanadský MMA zápasník Georges St. Pierre, který se ve filmu objeví jako záporák. Capova fyzička je velmi vidět v jeho soubojích, kdy odpravuje jednoho protivníka po druhém. Možná bych ho přirovnal k atletičtější a mnohem silnější formě Banea z TDKR.

Rozpočet filmu byl o 30 milionů dolarů větší, než jednička. Další scény nám také prozradí proč. Mluvící auto totiž neměl jen David Hasselhoff, Knight Rider už je i Nick J. Fury, kterému jeho Chevrolete hlásí, že po masivním útoku nepřítele na voze nefunguje nic, než klimatizace. Když Furyho Kita zničí asi 10 policejních aut, a v následné honičce jich další desítky zdemolují, připadáte si jako v Kobře 11. Žeby pár policejních aut a jeden mluvicí Chevrolete zařídil skok v rospočtu o 30 mega? Nic průlomového a předraženého se totiž oproti prvnímu Capovu snímku ve filmu neobjeví. Snad jen mobilní telefon, který dokáže naskenovat číselník od dveří a pomocí otisku prstů zjistí, jaká číselná kombinace přemluví Sezama otevřít ty proklaté dveře. Nokia už ohlásila vývoj této technologie ale IPhone ji žaluje za ukradení jejich patentu (Apríl už byl?).

Konečně přicházi na scénu Zimní voják, který ve filmu vypadá mnohem drsněji, než na obrázcích či v trailerech. Tma kolem Vás, napínavost děje a celkové cítění toho filmu Vám jasně dává najevo „hele čum, to je ten prďola, co tady čepuje to pívo“. Tenhle prďola ale netočí orosený půllitr, tenhle magor zatočí se vším, o čem myslíte, že je v Marvelovce posvátné, a smrt Furyho není výjimkou. Už vůbec by nikdo nečekal, že když Cap v jeho prvním filmu utne hlavu Hydře, narostou jí v dalším jeho filmu hlavy dvě. Problém Capa byl ten, že těch hlav bylo trochu víc. Abych to uvedl na pravou míru, tak těch hlav bylo daleko víc, protože jediný, kdo po něm nešel, byla Black Widow a nový parťák Falcon. Cap zjistí, že Hydra a S.H.I.E.L.D. jsou jen dvě strany jedné mince a pokud nezakročí, nastane genocida v podobě 20ti miliónů mrtvých, kteří nemají stejnou ideu jako Hydra. Každá postava, ať už klaďas (moc jich tu není) či záporák, tohoto filmu má motivaci bojovat. Hydra bojuje protože 70 let dřímala v ůtrobách nečeho, co Ameriku chránilo. Bojuje proto, že má žezlo moci na dosah. Cap a jeho sebranka je na tom úplně opačně, nemají totiž nic, ale bojují za všechno a proti všem.

Když k tomu přidáme pár nostalgických výkřiků jako „Bucky, vždyť mě znáš“ nebo „Carterová, dlužíte mi tanec“, polepíme to trochou vtipných WTF momentů, ve kterých Stan Lee v podobě hlídače muzea asi příjde o práci, zbyde jen pár vad filmu, které už hravě skryje velmi dobrý dojem ze Zimního vojáka a jeho soubojů s Capem. Zrovna souboje těchto dvou hlavních aktérů jsou velmi kvalitní a detailně propracované. Akční a bojové scény jsou v tomto filmu prostě úžasné. Fanda Mortal Kombatu a jiných bojovek prožije orgasmus, protože by oba s přehledem porazili i samotného Sub Zera. Fanoušek komiksu si pošmákne také a běžný divák si řekne, že oba zúčastnění popírají jakékoli fyzikální zákony.

Co musím filmu upřít je kvalita 3D. Když jdete do 3D kina na 3D film, čekáte, že bude aspoň jedna příležitost chytit štít nebo se mu třeba vyhnout. Prostorově do plátna byl film zpracován na výbornou, prostorově před plátno ale nebylo na co koukat. Závěrečná scéna, kdy Cap padá do vody a kolem něj jsou padající střepy, to byl snad jediný efekt před plátnem. Tohle si ale můžu doma pouštět na TV a nemusím za to platit nekřesťanské peníze.

Naprosto fascinující je ale potitulková scéna, díky které odejdete z kina naprosto vykolejení. Pokud totiž znáte obsazení Age of Ultron, budete se divit, co dvojčata dělají v laboratořích Hydry a proč už svět není o vojácích a superhrdinech, ale je právě o nich.

Souboje, napínavá dějová linie, potitulkovka s Quicksilverem a Scarlet Witch
nekvalitní 3D

Verdikt

Podtrženo sečteno, Captain America: Návrat prvního Avengera je doposud nejlepší film, z produkce Marvelu. Když jsem slyšel první kritiku, která hlásala, že není co kritizovat, nevěřil sem. Teď jím ve většině případů dávam za pravdu. Musím říct, že Fáze 2 je velmi dobře rozjetou partií a jsem zvědavý, jak dopadnou ostatní Marvelovky. Cap totiž teď nasadil laťku hodně vysoko a nebude lehké, mu konkurovat. Proto se bojím, že ve srovnaní s Capem nedopadnou Guardians of the Galaxy vůbec dobře a diváci nebudou mít takové pochopení pro vesmírnou střílečku se spackaným dabingem.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

captain wundar Offline
captain wundar 07/04/2014 (7. dubna 2014)
za mě maximální spokojenost !!!!!!
spiderbat Offline
spiderbat 07/04/2014 (7. dubna 2014)
Odpověd na #4349 příspěvek od Batman
Čistě pro  zajímavost, bere se ten lektor vůbec jako dabing,nebo to mají nějak rozdělené?
Co jsem tam četl, tak de facto nebere, ale existuje tzv. voice-over, což je něco podobného jako lektor, akorát tam se snaží více trefovat do pusy, než v lektoru, a je zde vyžadován nějaký výkon, a to už dabing je. Podrobněji, viz. SZ
Batman Offline
Batman 07/04/2014 (7. dubna 2014)
Odpověd na #4345 příspěvek od spiderbat
Není zač, taky jsem to dlouho nevěděl Jinak, nemám nic proti titulkům, jsem pro to, ať si každý divák, vybere sám, co mu vyhovuje víc.
Čistě pro  zajímavost, bere se ten lektor vůbec jako dabing,nebo to mají nějak rozdělené?
spiderbat Offline
spiderbat 07/04/2014 (7. dubna 2014)
Odpověd na #4346 příspěvek od tuška
Notak mohlibysme setu dohadovat, ale mym cílem nabylo nikoho urazit. Ale jenom vám řict muj nazor pokuď sem vás něčím naštval ta se omlouvám a proto, žemi došel slov tak to někdo  uzavřete. :)
Nic se nestalo.
Batman Offline
Batman 07/04/2014 (7. dubna 2014)
Odpověd na #4346 příspěvek od tuška
Notak mohlibysme setu dohadovat, ale mym cílem nabylo nikoho urazit. Ale jenom vám řict muj nazor pokuď sem vás něčím naštval ta se omlouvám a proto, žemi došel slov tak to někdo  uzavřete. :)
Určitě jsi nikoho neurazil :-).Já jsem naopak rád že jsi to začal,jelikož se díky tomuto tématu mé znalosti zase o něco rozšířili.  
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku