Život v Číně 1: Za časů otcových

9. března 2014 Damien Diskuze (0)
Život v Číně 1: Za časů otcových

Jsou komiksy, které byste nevzali do ruky, kdyby vám je někdo přímo nepoložil do dlaně. To se mi stalo za poslední měsíc několikrát a naposledy s tímto zajímavým projektem. Pokud vás trochu zajímá, co se dělo v Číně před půl stoletím, následujte můj krátký exkurz.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Historický, drama

O příběhu:

Hlavním hrdinou je jeden z autorů komiksu, Li Kchun - Wu. Ten vypráví nejprve o tom, jak jeho otec potkal jeho matku při svých cestách, na kterých dělal revoluční osvětu. Je to doba, kdy se k moci dostal nechvalně proslulý Mao Ce-tung. V roce 1958 začalo něco, čemu se říkalo Velký skok vpřed. Účelem bylo ekonomicky předehnat Brity a dohnat Ameriku. Je s tím spojený totalitní režim nejhrubšího zrna a všeobecná bída. Li Kchun - Wu se tedy protloukal, jak mohl a protloukl se až do Kulturní revoluce, kdy vstoupil do armády. Tím končí první díl.

O komiksu:

Ano, jedná se o první díl z cyklu Život v Číně. Zatím mi ale není známo, že by kromě Za časů otcových vyšlo něco dalšího, byť by to bylo v zahraničí. Jaká vlastně kniha je? Musím říct, že na první pohled odradí dvě věci: jednak je to asi šest stran dlouhá předmluva a jednak je to kresba. Nesymetrická a neanatomická černobílá mazanice, kde lidé připomínají spíš groteskní bytosti ze špatného filmu. Ale po přečtení komiksu mi došlo, že to byl možná účel. Protože co byl režim v Číně, jestli ne nelidský? Kresba tak odráží grotesknost celého tehdejšího systému. Anebo prostě jen Philippe Ôtié neumí kreslit.

Do úvodu je třeba si uvědomit jednu věc. Všichni víme, co se dělo za Stalina v Sovětském svazu a že Rusové byli parta debilních parchantů. Po přečtení komiksu můžu říct, že v době Maa (Stalinova současníka), byla Čína něco jako mladší retardovaný bratr Ruska. Nechci vyloženě spoilovat (ale co, stejně to nikdo číst nebudete), ale tohle vám stojí za to, abych to napsal. Jak předstihnout Brity v produkci oceli? Podotýkám, že Čína měla v té době 600 milionů lidí. Kolik jich mělo Britské impérium nevím. Ale Velký kormidelník Mao nakázal, aby se roztavilo všechno kovové, co v Číně najdou. A tím myslím všechno. Hrnce, klíče, nářadí. V každé vesnici byla vysoká pec, která potřebovala palivo. Takže se vykácely lesy široko daleko. Bez lesů se ale snižuje retenční schopnost půdy a taky její plodnost. Takže pole nenesla a bum, máte dvacet milionů mrtvých při hladomoru. 

Navzdory tomu všemu je Mao Ce - neskutečně obdivovaný a skoro svatořečený. Vydal svou Rudou knížku, takové kompendium svých citátů. Li Kchun - Wu se je tenkrát se svými spolužáky učil nazpaměť a v jedenácti letech prováděli revoluci ve svém městě. Prakticky chodili po obchodech, třeba do kadeřnictví, a určovali, které účesy jsou a nejsou revoluční. Pokud studujete vysokou školu a nutili vás někdy číst odborné knihy staršího data, víte, že slova jako pokrokový, revoluční, reakční, antirevoluční, zpátečnický a buržoazní tam byla na každém řádku. V mírnější formě vás to čeká i zde. 

Buržoazie, druhý největší nepřítel komunismu hned po imperialistech, se v Číně skrývala a hádejte kde. Odkaz staré Číny, chrámy, pagody, náboženské malby nebo cokoli, co odkazovalo na dobu císařství, bylo bez milosti likvidováno rozvášněným davem dělníků a rolníků. Mohl bych pokračovat dál, ale to si to radši přečtěte. Negativa komiksu mě moc nenapadají. Jen když je někde kaligrafický nápis, je pod obrázkem zpravidla přepis do latinky a překlad. Ale občas tam překlad chybí, což tak docela nechápu. Kdybych se chtěl učit čínsky, rozhodně si koupím učebnici, ne komiks. A chybí mi tam ještě jedna věc. Navzdory tomu, že na začátku každé kapitoly je fotografie hlavního hrdiny nebo jeho rodičů a tomu, že vyprávění je dost autentické, nikde není napsáno, že to tak skutečně bylo.

Nebe a země
nejsou tak široké
jako laskavost strany.

   (Písnička základní školy)

Historické pozadí, příběh, rozsah, cena
Kresba, pro řadu lidí neatraktivní téma

Verdikt

Je to jako se vším poslední dobu, a tak i tento komiksu je velmi individuální záležitostí. Své čtenáře si určitě najde a zaslouží, ale budou to čtenáři, kteří nehledají dokonalé proporce kresby, ale jdou po obsahu. Když řeknu, že se u toho občas i zasmějete, bude to působit hodně cynicky. Neříkám přímo, že se do toho vyplatí investovat, ale poměr cena/rozsah je rozhodně velmi dobrý a já se těším na další pokračování.

Plus
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Plus, které publikuje pod hlavičkou Albatros Media a zaměřuje se již několik let na vydávání mainstreamové literatury všech možných žánrů a spolupracuje i s předními českými autory.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz