Frank Miller a jeho domácí úkoly

7. března 2014 Morzael Diskuze (2)
Frank Miller a jeho domácí úkoly

Frank Miller, jméno, které se poslední dobou ozývá celkem často, a to hlavně díky filmovým adaptacím jeho legendárních komiksů, konkrétně Sin City a 300. Díla, která udělal, jsou už celkem notoricky známá, ale co ta, která zatím neudělal?

Knihy Dobrovský

Miller je díky svým zakázkám momentálně jistě velmi vytížený muž, což sice rádi vidíme, když se jedná o filmové adaptace jeho komiksů, ale méně rádi, když už několikátým rokem čekáme na nějaký jeho rozdělaný komiks.

V tomto článku bych se rád věnoval konkrétně dvěma kouskům, pravděpodobně těm nejkýženějším, na které komiksový fanoušek už několikátým rokem čeká. Abych byl více specifický, jedná se o pokračování ke komiksu All-Star Batman & Robin: The Boy Wonder s názvem Dark Knight: Boy Wonder, a sequel ke komiksu 300 tentokrát pojmenován Xerxes.   

Začnu krátkým shrnutím Millerovi tvorby, ovšem tento článek není tímto směrem zaměřen, takže moc nových informací nečekejte. Pokud máte po informacích větší žízeň, tak doporučuji třeba článek v nové Pevnosti, který je přímo z pera Kerama (znáte z pondělních Keram Review).

I když byl Miller už v komiksové branži nějakou dobu, první velký úspěch zažil, až když se chopil série Daredevil (Květen 1979) a převedl jí více do svého oblíbeného noir stylu. Daredevil byl temnější, drsnější a reálnější. Povýšil tuto sérii z druhořadé na jednu z nejúspěšnějších, které mohlo vydavatelství Marvel tehdy nabídnout. Svůj run Frank dokončil číslem 191 (Únor 1983).    

Dalšího velkého úspěchu se dočkal, když se chopil minisérie Wolverine (1982), kde chtěl více rozvinout tuto dnes populární postavu. Poté už nebylo sporu, Frank Miller byl oficiálně hvězdou komiksového průmyslu.

Při následném přechodu k DC comics si střihl svou vlastní sérii Ronin (1983-1984), která se tak velkého úspěchu nedočkala. Samozřejmě největšího oslavování se mu dostalo, když roku 1986 vypustil svou čtyřdílnou minisérii Batman: Návrat Temného rytíře.

Dnes to ale není o tom, jaký měl tento komiks přínos pro toto médium, obzvláště pak pro superhrdinský žánr, ale o tom, co to znamenalo pro Millera - katapultování vstříc nejkladnějším kritikám a obdivu, a vytvoření jeho vlastního Batmanovského univerza.

Daredevilovu Zmrtvýchvstání se teď vyhnu a zamířím rovnou k dalšímu oslavovanému kousku tohoto autora, který stvořil s pomocí Mazzucchelliho, Batman: Rok jedna. Ten se stává oficiálním originem pro Batmana jak v hlavní linii tak v Millerově Návratovém vesmíru, a přináší Millerovi ještě více slávy. Načež se kvůli rozporům kvůli ratingu a cenzuře rozhádá s DC a přechází k Dark Horse Comics.

Následovala jeho spolupráce s Geofem Darrowem na Drsné škole (1990), a roku 1991 se pouští do své slavné série Sin City, které se stala symbolem jeho tvorby a přinesla mu nejvíce cen. Roku 1998 se opět blýsknul v nejlepším světle komiksem 300, který snad netřeba nikomu představovat.  

Až v roce 2001 se rozhodl nechat své předchozí výhrady vůči DC stranou a pustil se do pokračování svého Batmanovského Návratu s názvem Batman: The Dark Knight Strikes Again. Bohužel ohlasy nebyly ani zdaleka takové, jaké očekával, ale spíše negativní. Což nás přivádí ke čtvrtému příběhu, který se odehrává v tzv. Dark Knight Universu.

Tím byl roku 2005 komiks All-Star Batman & Robin, the Boy Wonder. Bohužel ani fantastická kresba Jima Leeho nezachránila komiks před kontroverzní kritikou. Příběh vypráví o začínajícím partnerství Bruce Waynea a Dicka Graysona. Potkáte tu spousty známých charakterů, ať už Supermana, Green Lanterna nebo Black Canary a užijete si je všechny v trochu drsnějším kabátu, než na jaký jste zvyklí.

Osobně se mi příběh celkem dost líbil, i když se tam Bruce chová vyloženě jako vyšinutý psychopat, byl to zase jiný vesmír a myšlenka Batmana na absolutní hraně hrdinství, i když spíše anti-hrdinství, mi i sedla. Navíc úžasná kresba Jima Leeho, mělo to atmosféru i nápady, zkrátka se to moc pěkně četlo.

Ovšem je asi pravda, že se Miller nechal příliš unést svým Sin City, které celkem analogicky přenesl do Gothamu, a to mnoha lidem nesedlo. Tito lidé to zřejmě vidí tak, že Gotham je drsné město, nejhorší v DC univerzu, ale vocamcaď pocamcaď. To mně osobně přijde lehce jako přizdisráčství, promiňte mi ten výraz. I proto na pokračování s názvem Dark Knight: Boy Wonder nejspíš čekáme do dnes.

Má se jednat o šestidílnou minisérii přímo navazující na devítidílný All-Star Batman & Robin, the Boy Wonder. Scénář by samozřejmě opět psal Frank Miller a kresbu by měl na starosti Jim Lee. Od roku 2008, kdy byl dokončen All-star, do roku 2010 měla série pauzu a bylo ticho po pěšině. Hlavně kvůli asistenci Jima Leeho na MMORPG DC Universe Online.

2.4. 2010 (schválně si asi počkali den po aprílu, aby si lidi nemysleli, že si z nich střílí), ohlásilo DC, že se Miller a Lee se sérií vrátí v roce 2011 s ukončením příběhu, který spolu rozjeli. Příběh přejmenovali z All-Star právě na Dark Knight: Boy Wonder, aby ho vyhranili ze série All-Star komiksů. Ačkoliv byl ohlášen první díl na Leden 2011, tak kvůli Leeově spolupráci na nově restartované sérii Justice League v New 52, se celý projekt odsunul, a jak vidíte, je rok 2014 a série stále v nedohlednu.

Dokonce jsem někde četl, že Crew by měla zájem komiks vydat, ale ne dřív, než se dovydá komplet v originále. Takže dvojitá smůla pro české čtenáře. Každopádně ať hledám jak hledám, žádné nové oficiální prohlášení o komiksu jsem nenašel.

Nevíme, kde to vázne. Jestli opět na vytíženosti Jima Leeho, nebo na Millerovi, který měl teď dva filmy, u kterých asistoval při natáčení, případně rovnou na DC, které se rozhodlo nechat komiks u ledu kvůli předchozí kritice. Opravdu netuším. Myslím, že sérii určitě časový odstup prospěje, protože komiksy jsou čím dál drsnější, čtenářstvo shovívavější a sadističtější, takže by dnes měla lepší podmínky pro úspěch než před pár lety. Navíc si za tu dobu komiks spíše našel cestu k cílové skupině, ale už je sakra na čase!     

S druhým projektem, o kterém tu chci mluvit, je to naštěstí o poznání slibnější. Jedná se o pokračování legendární třístovky s názvem Xerxes. Ačkoliv jsme se komiksu ještě nedočkali, v kinech si sequel o nejdrsnějších chásce antického světa můžete užít už nyní. K tomu navíc Comics Centrum vydalo již počtvrté slavný komiks 300 a fajnšmekři si ho mohou dopřát i s jedinečným pouzdrem.

Ale zpět ke Xerxovi. Komiks má mít dle Millerových slov komplexnější příběh než první díl, a má vyprávět o událostech před bitvou u Thermophyl, během ní a po ní, včetně originu Perského vladaře, po kterém se celý příběh jmenuje. Do minisérie se Miller pustil v roce 2010 a začátkem roku 2011 měl prý hotové dva sešity z pěti. K sérii se prý naplno ale vrátí, až bude mít splněny své závazky vůči Hollywoodu (film 300: Rise of an Empire a Sin City: A Dame to kill for).

Proslýchá se, že někdo z Dark Horse Comics, kdo už viděl první stránky nové třístovky, je prý označil za výjimečně nádherné. Každopádně oba filmy z Millerovi asistence už by měly být hotovy, u Sin City počítám s posledními úpravami, a bude se moci mistr Miller vrátit ke svému hlavnímu řemeslu. Když budeme mít kliku, mohli bychom se Xerxese dočkat už příští rok, ale moc optimistický bych raději nebyl.  

Jedním z krásných příkladů dalšího odkládaného komiksu byl Holy Terror, který byl oznámen roku 2006, ale svého vydání se dočkal až 2011. Mimo jiné Miller také mluvil o pokračovaní Sin City. Buď jak buď, Frank Miller si za léta vysloužil pověst autora, který se příliš silně neváže na deadliny, které si určil ať už sám, nebo mu je určil vydavatel. Proto být jeho fandou chce i pořádnou dávku trpělivost, protože ať už je jeho tvorba jakkoliv nevyrovnaná, rozhodně se u něj najde dost kousků, které za čekání stojí. 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 07/03/2014 (7. března 2014)
Odpověd na #4212 příspěvek od spiderbat
Pokud vím, tak v Holly Terror, se Batman, měl vyskytovat taky, ale pak se s DC znovu pohádal, a proto si nakonec, musel vymyslet vlastního hrdinu... Mě se kromě toho zdá, že FM, už není tak dobrý jak býval... Jinak pěkný článek, šlo by napsat nějaký článek, který by se více věnoval, jak sequelu, tak prequelu,...
Díky. Jak říkáš... původně to měl být Holy Terror, Batman!, ale nakonec z toho sešlo :-). Jinak jsem přemýšlel o článku o Dark Knight Universu, tak až bude někdy chuť asi se do toho pustím :-) 
spiderbat Offline
spiderbat 07/03/2014 (7. března 2014)
Pokud vím, tak v Holly Terror, se Batman, měl vyskytovat taky, ale pak se s DC znovu pohádal, a proto si nakonec, musel vymyslet vlastního hrdinu... Mě se kromě toho zdá, že FM, už není tak dobrý jak býval... Jinak pěkný článek, šlo by napsat nějaký článek, který by se...
Minotaur.cz