Vrána: Soumrak bohů

24. října 2013 Morzael Diskuze (0)
Vrána: Soumrak bohů

Není to ani rok, co vydavatelství IDW vydalo první sešit nové série Jamese OBara, která vypráví další příběh o člověku, jež ve stínu Vrány vykonává pomstu na těch, kdo provedli křivdu na něm a jeho blízkých. I tak krátká doba ovšem stačila nakladatelství Comics Centrum, aby tento kousek zprostředkovala českým čtenářům. A jak si vlastně počínala mladší sestra své legendární předchůdkyně? 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, historický

Příběh:

Do německého koncentračního tábora právě vlakem přivezou novou várku vězňů. Pro německé vojáky vše probíhá dle obvyklých očekávání, dokud jeden voják nezjistí, že ve vlaku ještě někdo zbyl. Nad táborem přeletí Vrána.

O komiksu:

Tento komiks je pro mě trochu rozporuplné hodnotit. Upřímně mám totiž sto chutí ho tu strašně zkritizovat. Na druhou stranu, komiks se provinil jen tím, že nese značku něčeho legendárního, co vznikne jednou za čas. A teď babo raď. Zkusím to tedy zhodnotit, co nejobjektivněji mi mé svědomí dovolí. Bohužel pro komiks jsem totiž fanda původní Vrány, a tak porovnání s prvním dílem je mým hlavním hodnotícím kritériem.

Zatímco první Vrána i ve svém prostém ději schovávala výborné a hluboké kulturní reference, převážně na knihy a básně, tak něčeho takového se u tohoto svazku nedočkáte. Pouze několika odkazů na Wagnera a trochu, opravdu jen trošičku, severské mytologie.

Ovšem ten největší rozdíl oproti původnímu svazku je absolutně nulové emocionální provázání s postavami. Ericovi jsem fandil, chtěl jsem s ním ničit svět za to, co se mu stalo, ale tady jsem skoro nehnul brvou. Bohužel nestačí pouze nahodit prostředí holocaustu, aby si každý okamžitě uvědomoval utrpení, které postavy musely prožívat. Být tohle jako vsuvka v Mausovi (klid, jen vtip), tak by mě to chytlo, tam jsem tu dobu tak nějak prožíval s postavou, tohle mi přišlo moc rychlé a vůbec se mě to nedotklo. Což je opravdu škoda, protože tato tématika, tato doba, tihle lidé, to je přímo moře námětů pro tragické a chytlavé příběhy, ale toho se tu naneštěstí nedočkáte. Neříkám, že hlavní postava skončila nějak slavně svůj smrtelný život, ale v podstatě nic jsem o ní nevěděl a byla mi ve výsledku ukradená. A pokud vám nezáleží na postavě, nijak ani neprožíváte její zuřivé běsnění.

Mrzí mě i rozsah komiksu, protože jsem ho měl přečtený za necelých 15 minut včetně předmluvy, která tvoří tak 50% celkového textu komiksu, a doslovů. Což trochu zamrzí u komiksu, který v plné palbě stojí 500 korun. Celý svazek na mě působí, jako kdybych přeskočil nějaký úvodní příběh postavy a přesunul se rovnou k akci.

Abych tu jen nekritizoval, tak musím říci, že ono běsnění bylo jinak zvládnuto opravdu bravurně, v tomhle se opět James OBarr převedl a vyžil. Vyprávění příběhu šlape na jedničku a kooperace scénář/kresba nemá chybu. Navíc chápu, proč si James vybral tohoto kreslíře, je to opravdu talent a mně osobně se kresba opravdu líbila.

Je asi hloupost čekat od jiných příběhů ze stejné mytologie ten samý náboj a jedinečnost, kterého se nám dostalo s první Vránou, ale i tak jsem se na to těšil. Jenže kromě nového násilí a nenávisti bohužel tento komiks s ničím novým nepřichází.    

Fandové série možná budou potěšeni další běsnící tragickou loutkou osudu, ale já zůstávám u staré Vrány, té jediné opravdové Vrány. Pokud jste jedničku nečetli, dvojku nemá cenu shánět, protože nebudete chápat, o co jde a proč se to děje.

Určení:

Fanoušci mytologie Vrány.

Další příběhy z mytologie Vrány, násilí všeho druhu, kresba
Nulové emocionální spojení s hlavní postavu, nepřináší nic nového

Verdikt

Vrána: Soumrak bohů je vcelku zajímavé pokračování, kde se autor opět trochu vyřádil na mučení a vraždění padouchů, ovšem nic nového od ní nečekejte. Je určena především fandům série, kteří už vědí, o čem celý příběh je a co očekávat. Bohužel, kde vás předchozí Vrána vzala za srdce a vy jste vše prožívali s hlavní postavou, zde vás nejspíš nechá chladnými.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz