100.0%
Dr. Manhattan

DC Comics

100.0%

"Bůh existuje a je to Američan" Dr. Manhattan je dalším článkem řetězu jménem Watchmen. Je jedinou postavou, která má skutečně nějaké superschopnosti. Jedná se o téměř omnipotentní bytost uvažující v dimenzích všech vesmírů a měřítku pouhých atomů.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Schopnosti a slabiny

Schopnosti Dr. Manhattana by se daly shrnout ve větě z komiksu: „Bůh existuje a je to Američan.“ Náš hrdina má skutečně širokou škálu využití, takže hurá do toho.

Kde začít? Dr. Manhattan je v podstatně nesmrtelný. Nepotřebuje jídlo, vodu ani vzduch. Fyzicky nestárne. Jeho tělo je imunní vůči jakémukoli poškození. Kdyby se vám ho podařilo rozložit na atomy, tak se dokáže dát zase do hromady. S tím tělem umí ještě pár dalších fíglů. Třeba může procházet pevnými látkami a stejně tak může nechat pevné látky procházet jím.

Dokáže libovolně měnit svou velikost, váhu nebo barvu kůže. Umí se duplikovat tak, že jednotlivé klony fungují nezávisle na sobě. Další schopností je levitace. Ale kdo by létal, když se může teleportovat? Přenášet v prostoru může i jiné objekty (i lidi) a mluvíme tady o meziplanetárních až mezigalaktických destinacích.

Jon má kompletní kontrolu nad atomickými a sub-atomickými částicemi. Dokáže věci od základu tvořit nebo přetvářet. (Z písku na Marsu udělal veliký létající skleněný těžítko.) Produkuje destruktivní energii a silová pole. Vnímá minulost, přítomnosti i budoucnost a to v jeden okamžik, řekněme z pohledu třetí osoby. Dál ovládá telekinesi, umí hýbat věcmi, aniž by se jich dotýkal.

Slabin má jen málo. První z nich, že ve své podstatně není člověk, takže nedokáže lidsky uvažovat. Skoro nemá emoce a je velmi apatický. Jeho prakticky neomezená síla ho připravila o veškerou zodpovědnost, kterou by snad mohl mít. Celá lidskost a lidská rasa jsou pro něho jen pomíjivé a zbytečné záležitosti. Nezabránil třeba vraždě JFK, přestože vidí budoucnost.

Druhou slabinou je, že když se někomu povede rozbít velké množství tachyonů (takový nadsvětelně rychlé částice, které nejsou vědecky dokázané) tak to může ucpat nebo zabránit jeho vidění budoucnosti a tím pádem i přítomnosti.

Na čelo si vypálil značku atomu vodíku.

Tvorba postavy

Dr. Manhattan se samozřejmě neobjevil jen tak z ničeho. Jeho tvůrci Allan Moore a Dave Gibbons se stejně jako u ostatních postav komixu, inspirovali hrdinou od Charleston Comics, vytvořenou dvojicí Joe Gill a Steve Ditko, konkrétně hrdinou jménem Captain Atom.

Dave Gibbons už dřív vytvořil postavu s modrou kůží, Rogue Trooper. Ale rozhodli se, že dají Jonovi jiný odstín.

Příjmení Osterman se dá brát jako vtip, když je přisuzováno bojovníkovi se zločinem, protože skutečný Osterman byl lídr židovských gengstrů z Lower East Side.

O postavě

Jonathan Osterman

Dr. Manhattan se narodil jako Jonathan Osterman v roce 1929. O jeho dětství a rodině nevím nic, jen to, že jeho otec byl hodinářem a Jon byl připravený jít v jeho šlépějích. Jenže když bylo Jonovi šestnáct, shodili Američani na Hiroshimu atomovou bombu a Osterman senior byl konfrontován śkutečností, že všechno, včetně času, je relativní. Vyhodil tedy hodinářské náčiní svého syna z okna a poslal ho studovat nukleární fyziku. (Jo, všichni bychom chtěli takového tátu.) Jon mezi léty 1948 a 58 studoval na Princetonské Univerzitě, kde graduoval jako Ph.D. v atomové fyzice.

Na začátku roku 1959 se odstěhoval na základnu Gila Flats, kde se experimentovalo s desintegrací předmětů. Zde také potkává svoji kolegyni budoucí lásku Janey Slater. Byly to právě její hodinky, které Jon spravil a chtěl jí je v srpnu, krátce před vlastními třicátými narozeninami, dát darem, když jednoho dne zjistil, že je zapomněl ve svém plášti v testovací komoře.

Vrátil se pro ně do vyzařovače inhertního pole, když se dveře zabouchly. Nebylo možné je otevřít nebo proces, který započal, zastavit. Kolegové mohli jen přihlížet, jak bylo jeho ‚vnitřní pole‘ odstraněno. (Prostě se rozložil a vypařil.) Jonathan Osterman byl prohlášen za mrtvého.

V následujících měsících bylo na základně veselo. Na základně se objevil chodící nerovový systém s mozkem a očima. Potom 10. listopadu oběhový systém a 14. listopadu kostra z části potažená svaly. Trochu zakřičela a po pár vteřinách zmizela, jako v ostatních případech. Nakonec se 22. listopadu 1959 objevil vysoký, modrý, plešatý a nahý vznášející se muž.

Dr. Manhattan

Po své transformaci kdy Jon zažil čas v nelineární perspektivě, prožíval všechny okamžiky svého života současně. To jen abych vám trochu zamotal hlavu.

Postupně se stal Jon pěšákem americké vlády. Dali mu jméno Doctor Manhattan (podle Projektu Manhattan = vývoj atomové bomby), aby zastrašili nepřátele Ameriky. President Nixon ho v roce 1971 požádal, aby se angažoval ve válce ve Vietnamu. (Tady se potkává se Komediantem.) Týden po jeho iniciativě Vietnam kapituluje.

Když se poprvé setkal s Crimebusters, Laurie Juspeczyk, druhý Hedvábný přízrak s ním navázala kontakt. Jeho vztah s Janey Slater ostře skončí a začne žít s Laurie. V té době pracuje v Rockefellerově vojenském výzkumném zařízení pro americkou vládu.
Společně s Adrianem Veidtem pracují na novém typu energie, který by nahradil dosavadní fosilní paliva a který by byl zdarma.

Tady bych skončil, abych zbytečně nevyzrazoval další momenty knížky těm, kteří ji ještě nečetli.

V roce 2009 byl natočen film Watchmen, který byl prakticky do puntíku přepisem komixu. Bylo tam sice několik poupravených skutečností a vlastně úplně překopaný konec (který se Dr. Manhattana poměrně dost dotýká), ale jinak se ve filmu komix shlíží jako v zrcadle. Někteří to berou jako klad, jiní jako zápor a Moore řekl, že "na ten zkurvený film se nikdy nepodívá."

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

nightwing
Offline

tato postava mne vážně natchla ve filmu byl ůžasnej prostě super.

(13. června 2013)
Batman
Offline

Tak tohle je opravdu skvělá postava.Moore se na ní pořádně vyřádil.Jeho vnímání času,lidí nebo vesmíru celkově je úžasné.Nemluvně o celkové propracovanosti tohoto charakteru. A jo musím pochválit popis postavy takto detailní popis jsem už dlouho neviděl.

(16. června 2013)
bane
Offline

Skvělá postava. Nemám co bych dodal, mám ho rád a je super.

(16. června 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1929
První výskyt Watchmen #1 (1986)
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Prakticky neomezené
Alias Jonathan Osterman, Jon
Výška --
Váha --
Barva vlasů bez
Barva očí bílá
Působiště Země
Rasa (druh) --
Místo původu Země, USA

Souvísející - Osobnosti

Souvísející - Filmy

Systémové informace

Má na starosti Damien
Vloženo 17. listopadu 2011
Naposledy editováno 17. března 2016

Najdete nás na Facebooku