100.0%
Jason Peter Todd

DC Comics

100.0%

Ve známost vešel jako druhý Robin, ale proslavil se tím, že ho zabil Joker. Po čase byl ovšem přiveden zpět k životu a jeho cesta za pomstou ho postavila i proti Batmanovi. Nyní používá vše, co ho Temný rytíř naučil a na cestě za spravedlností a odplatou si osvojil Jokerovu starou identitu - Red Hood.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Studium

Poté co ho Bruce vzal pod svou ochranu, se Jasonovi dostalo vynikajícího vzdělání jak od jeho soukromého učitele tak od Bruce. Ten má sám hluboké znalosti v mnoha oborech včetně biologie, matematiky, medicíny, geografie, kriminalistiky, dějepisu, angličtiny a vychoval z něj výborného detektiva.

Výcvik a schopnosti

Jako původní Robin, měl Jason Todd všechny schopnosti, které ovládá každý, kdo byl trénován Batmanem, ale postrádal zkušenosti, které jeho předchůdce Dick Grayson již měl.

Po svém oživení si své bojové schopnosti zlepšil díky Talii Al Ghulové, se kterou cestoval po světě, jako to dělal jeho předchozí mentor, ovšem Jason se učil daleko více smrtelnějším technikám. Talia také zaplatila instruktorům pro výbušniny, strategii, jedy, zbraně, pojízdné stroje, maskování, protijedy a přežití, aby Jasona řádně vycvičili.

Své tělo vytrénoval až do možností, kterých by si nikdy nemyslel, že by mohl dosáhnout. Bylo to hlavně díky tréninku s Olympijskými atlety, ale je možné, že na tom nese vinu i Lazarus Pit, lázeň, která Jasona oživila. Jeho reflexy, ohebnost, výdrž a síla se značně přiblížily Dickově úrovni a dokonce i Brucově.

Jasonův styl boje se soustředí hlavně na sílu, rychlost a brutalitu. Ukazuje se, že umí více jak půl tuctu bojových stylů, např.: Aikido, Capoeira, Judo, Savate, Kickbox a Tae kwon do. Díky těmto schopnostem se řadí mezi nejlepší bojovníky DC světa.

V nové sérii Red Hood and the Outlaws se dozvídáme, že Jason byl převážně cvičen tajemnou a prastarou skupinou All Caste.

Povaha

Jako malý byl Jason velmi neurvalý, nedisciplinovaný, sprostý, zkrátka dítě ulice. Bruce se ho snažil převychovat, ale byla tu jedna vlastnost, kterou ho nemohl odnaučit - vztek. Jeho největší síla i slabost. Už jako Robin špatně ovládal svojí zuřivost a po svém oživení bylo pro něj tuto vlastnost ještě těžší uhlídat. Jinak je Todd velmi věrným odrazem temnější stránky Bruce. Dělá, co je zapotřebí, ať to stojí, co to stojí, taktizuje, přemýšlí dopředu a rád si se soupeři hraje.

V nové sérii Red Hood and the Outlaws se Jason zdá poněkud umírněnější, jde si svou vlastní cestou a nechce se vracet k minulosti.

Zbraně a vybavení

Všeobecně využívá k boji podobné zbraně, které používal už jako Robin. Jeho oblíbenou zbraní je ovšem nůž/dýka (těžko stoprocentně zařadit), ale během svého působení se dostal do obleků mnoha postav a každý obnášel trochu jiné zbraně k boji.

Jako Robin

Jason dostal stejný kostým jako Dick Grayson za své kariéry Robina. Neprůstřelné brnění, pás s různými vychytávkami jako Batarangy, plynové kapsle, vystřelovací lana a jiné.

Jako Red Hood

Po svém oživení a návratu do Gothamu, začal používat oblek Red Hooda. Jeho maska obsahovala rádiový přijímač/vysílač a umožňovala noční vidění. Rukavice obsahovaly nástavce a vychytávky pro jeho zbraně, což je dělalo ještě smrtelnější. Jako zbraně používal 2 pistole. Za dobu svého působení se objevili již 3 verze jeho obleku.

Jako Red Robin

Vybavení vesměs stejné jako má Batman a Robin.

Jako Batman

Jason pojal Batmana vražedněji a od toho se odvíjí i jeho kostým, který byl jakousi vojenskou verzí Batmanova obleku. Brnění je o dost silnější než Batmanovo, včetně jeho masky, která není otevřená v místě úst. Jeho oči svítí červeně, aby se ho jeho soupeři více báli.  Používá dvě pistole a celou řadu jiných zbraní ze svého opasku.

Skupiny

Jako každá postava světa DC i Jason se během své existence stal členem několika skupin. Za své kariéry Robina patřil do skupiny Batman Family a na chvíli do mladší obdoby Justice League, Teen Titans.

Po svém oživení ho Talia al Ghul vzala po svou ochranu do League of Assasins, ale především mu poskytla výcvik u prastarého řádu All Caste.

Ovšem nejnovější verze Jasona se stává vůdcem vlastní skupiny - Outlaws, ve které spolu s ním je Starfire a Roy Harper (Red Arrow).

Vývoj

Pre-Crisis

Jason Todd byl chlapec se světle rudými vlasy, ale povahou velmi podobnou Dicku Graysonovi. Byl synem Josepha a Triny Toddových, akrobatů, kteří zemřeli rukou Killer Croca. Po této události se ho ujal Bruce Wayne podobně jako Dicka předtím. Zanechán na světě s velkou touhou bojovat se zločinem, Jason oblékl svou starou cirkusovou uniformu a vydal se do města jako nový superhrdina. Nakonec dostal od Batmana svolení stát se druhým Robinem.

Post-Crisis

Vyrůstaje ve slumech chudé části Gotham City, Jason Todd, černovlasý chlapec, byl synem zločince Willise Todda. Když jeho otce zavřeli do vězení, nikdy se už nevrátil. Zemřel poté, co pokazil práci pro Two-Face. Proto zůstal Jason pouze se svou drogově závislou nevlastní matkou Catherinou Toddovou. Aby uživil sebe a matku, stal se z něj mladý zločinec, který rozkrádal auta. To ho dovedlo až do situace, kdy v uličce narazil na Batmana, když kradl kola jeho Batmobilu.

Bruce se snažil dát Jasona do školy pro problémovou mládež, ale nemohl ho tam udržet, kvůli šikaně ze strany jeho spolužáků za dozoru jejich učitelky. Proto ho Bruce vzal k sobě a vytrénoval z něj náhradu za Dicka Graysona, druhého Robina. Jason nebyl veselý jako Dick, byl drsný a sarkastický. Neměl ani od přírody akrobatické dovednosti jako jeho předchůdce, byl dítětem ulice. Při boji se zločinci se nechal často unášet vztekem a používal nadměrné množství síly.

V jednom komiksu Felipe Garzonas, násilník, který byl po ochranou diplomatické imunity svého otce, vypadl po zákroku Robina z okna. Jason byl totiž na místě dřív než Batman, a ačkoliv vždy tvrdil, že to byla pouze nehoda, Bruce mu to nikdy doopravdy neuvěřil.

Původ a přístup nové postavy se setkaly s negativními ohlasy fanoušků, a tak byly po pár letech jeho působení uspořádané telefonické volby. Ty měly rozhodnout, zda nový Robin zemře či nikoliv. Nakonec dopadly volby pro postavu Jasona Todda špatně.

Byl usmrcen Jokerem. Ten ho mlátil páčidlem až na hranici života a smrti, a pak ho nechal ve vybuchujícím domě zemřít.

Vzkříšení (2005)

Jason Todd se vrací do Gotham City pár let po své smrti jako anti-hrdina a Batmanův soupeř. Jako svou novou identitu přebírá původní alter ego Jokera, Red Hooda. Jason je plný vzteku a nenávisti, že Bruce nezabil Jokera po tom, co mu ten šílenec udělal, a tak si sám nyní přišel pro odplatu. Red Hood představoval Batmanův protiklad v boji se zločinem. Jason chtěl zločin kontrolovat, používat proti němu brutální sílu a zabíjení, ne proti němu bojovat jako Batman.

Během svého působení v Gothamu vystřídal Jason několik identit (Nightwing, Red Robin, Batman), ale vždy byl poražen a ukradená identita poté patřila pouze jejímu původnímu majiteli.

The New 52

V nově restartovaném světě DC se Jason Todd trvale stává Red Hoodem, původním Batmanovým společníkem, nynějším anti-hrdinou, a zakládá tým Outlaws, ve kterém spolu s ním je Starfire a Roy Harper (původní Red Arrow).

V komiksu

Pre-Crisis on Infinite Earths

V časech, kdy se Len Wein stal editorem titulů Batman (1982), původní Robin, Dick Grayson, udělal velký krok kupředu, když se stal hvězdou v komiksu o týmu mladých superhrdinů Teen Titans v New Teen Titan. Todd byl vytvořen jako Dickova Graysonova náhrada Robina.

První a původní verze Jasona Jaye Todda, před Crisis on Infinite Earths, měla podobný ne-li stejný původ jako měl jeho předchůdce Dick Grayson z roku 1940. Představen byl v Detective Comics #524 (Březen 1983), ale v obleku Robina se objevil teprve v Detective Comics #526 (Květen 1983). Následovala série Crisis on Infinite Earths (1983) . DC comics se chopilo příležitosti poupravit fakta ve svých komiksech.Toddův charakter byl předělán kompletně a nová verze nebyla fanoušky moc kladně přijata.

Post-Crisis on Infinite Earths

V následujících příbězích o Batmanovi je Jason Peter Todd předělán téměř na svůj opak. Je to nyní Robin rebel. Kouří, kleje, pohrdá autoritami a odporuje Batmanovým příkazům.

Původ a přístup nové postavy se setkaly s negativními ohlasy fanoušků, a tak byly po pár letech jeho působení uspořádané telefonické volby. Ty měly rozhodnout, zda nový Robin zemře či nikoliv. Nakonec dopadly volby pro postavu Jasona Todda špatně.

V komiksu Batman: A Death in the Family (1988) je Jason vylákán, podveden a unesen Jokerem. Ten ho zmlátí páčidlem až téměř na prah smrti, načež ho nechá ve vybuchujícím domě zahynout, Batman #427. Batman přijíždí příliš pozdě a nachází Jasonovo mrtvé tělo, považuje to za své největší selhání. Po Jasonovi zbyde v Bat Cave vystavena jeho uniforma jako památník.

Ticho a Vzkříšení

V září roku 2003 byl vydán první díl příběhu Batman: Hush (Batman: Ticho), kde se poprvé objevila myšlenka, co kdyby se Jason Todd vrátil. Nejednalo se tehdy o skutečného Jasona, ale o jeho zpodobnění Clayfacem. Ovšem důležitá věc pro postavu Jasona Todda se tu přeci jen stala, Bruce zjistil, že jeho hrob je prázdný.

Roku 2005, spisovatel Judd Winick začal sérii Under the Hood, jejíž příběh se točí okolo záhadné postavy Red Hooda. Její identita byla odhalena v Batman #638, jednalo se o Jasona Todda. Vysvětlení ohledně jeho návratu se nachází v Batman Annual #25 (2006). Po Nightwingově části příběhu One Year Later, kde na čas Todd přebírá oblek Nightwinga pro sebe se ještě několikrát objevuje jako nová postava světa DC, Red Hood. Například v sérii Countdown (Květen 2007), kde se na čas stává Red Robinem.

Battle for the Cowl

Po Batman R.I.P. následuje příběh Batman: Battle for the Cowl a Todd zde figuruje jako pistolemi ozbrojený brutální Batman. Sám sebe totiž považuje za dědice netopýří kápě. Proto bojuje proti Batman Family, kdy například smrtelně zraní Tima Drakea. Nakonec ho ale porazí Nightwing, který sám poté přebírá masku netopýra. Ovšem před tím, než Jason spadne do řeky, varuje Dicka, že se ještě uvidí.

The Outlaws

6. června 2011 jako jeden z nově představených komiksů se dočkal svého i Jason Todd jako  Red Hood v sérii Red Hood and the Outlaws. Todd zde působí jako vůdce nového týmu Outlaws, skupiny antihrdinů ve které spolu s ním je Starfire a Roy Harper (Red Arrow). První komiks byl vydán 21. září 2011.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Sba2
Offline

Já jsem ho měla i ráda jako Robin, a bylo mi líto že byl krutě zabit Jokerem. Ale jako Red hood je nejlepší a zaslouží si 5z5.

(25. srpna 2015)
nightwing
Offline

Jason se mi líbil v obou rolích i jako robin ale i jako Red hood každopádně ho lituji že umřel tak ukrutnou smrtí prostě si zaslouží 5z5

(19. ledna 2013)
Morzael
Offline

Od té doby co se stal ze záporáka anti-hrdinou, tak je to jedna z mých nejoblíbenějších postav.

(2. dubna 2013)
bane
Offline

Je to zkrátka borec. Neznalým k jeho bližšímu poznání doporučuji animák Batman Under the Red Hood.

(28. července 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1983
První výskyt Batman #387
Svět DC Comics
Strana Neutrální
Schopnosti Vytrénován nejlepšími zabijáky světa a samotným Batmanem. Imunita vůči většině jedů a chemikálií. Expert na zbraně, výbušniny a jedy.
Alias Red Hood, Robin, Zázračný chlapec, The Boy Wonder
Výška 182 cm
Váha 86 kg
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Gotham City

Souvísející - Alter ego

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 6. listopadu 2011
Naposledy editováno 2. dubna 2016

Najdete nás na Facebooku