100.0%
Ra´s Al Ghul

DC Comics

100.0%

Padouch ze světa DC. Je jedním z úhlavních nepřátel Batmana a celé superhrdisnké komunity. Díky svému bohatství, moci, spojencům a prostředkům působí po celém světě prostřednictvím své teroristické organizace - League of Assassins. Jeho cíl je prostý - vymazat ze světa zkaženost lidstva a všechny, kteří se mu postaví.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Zrozen v Ideálech


Ras Al Ghul se narodil před více než 7-sty lety v pokolení pouštních Nomádů kdesi v Arabské poušti. Tento muž měl už od útlého věku veliký zájem o vědu, tudíž v brzkých letech svého života opustil svůj kmen, aby se tak vydal žít do blízkého města, kde by se mohl naplno věnovat svému vědeckému "snu". Po velmi krátké době se díky svým dovednostem stává lékař, který se stejného času shledá se Sorou, láskou svého života. Nějakou dobu po uzavření sňatku manželského, se tak věnoval prostému životu, díky kterému si plnil svůj dávný zapovězený sen. Po pár letech shodou okolností nalézá v nitru Země prapodivné jámy plné neznámé tekutiny, regenerující fyzické tělo, které jím byly po bližším probádání nazvány "Lazarovy Jámy" (Lazarus Pit). O něco málo později se k Rasovi donese zvěst, ve které potomek místního vládce umírá na strašlivou chorobu. To v něm vyvolalo příslib dobrosrdečnosti, a tak se za princem vydává s nabídkou vyzkoušet Lazarovy Jámy a zachránit se tak před jistou smrtí. To však netušil, že byl princ velký sadista a tyran, který měl k dobrotě svého srdce stejně tak blízko, jako daleko. 

Po zdánlivém úspěchu a princově zotavení, se však přišlo na skutečnost, že mají Lazarovi Jámy jaký si obraný mechanismus, který si pamatuje jen jediného a původního tvora, který je využil k regeneraci. Ostatní, kteří by chtěli využít životadárnou moc Jam, tak byli vystaveni otravě mysli a příchodem šílenství. To bylo u už tak sadistické bytosti jako byl princ velice nežádoucí. V princovi se tak probudila ohromná zloba a ještě větší sadistické sklony, které vedli k zabití Rasovi životní lásky. Vládce města ovšem nechtěl připustit, že by jeho prvorozený syn vykonal takový zločin, a proto se rozhodl ze Sořiny smrti obvinit právě Rase. 

Vládcem je za tento ohavný, avšak nevlastní čin odsouzen k pomalé a mučivé smrti v kleci, kde se nalézalo mrtvé tělo jeho ženy. To se nakonec přece jen nestalo a muž byl osvobozen jistým chlapcem, jehož matka umírala (není jisté zda na nemoc nebo stáří). Chlapec věděl, že je Ras velmi schopný lékař a viděl v něm naději na uzdravení své matky. Ten se pokusil ženu zachránit, ale neúspěšně. Ras tedy po čase unikne svému osudu a vydává se spolu s chlapcem zpět do Arabských dun, kde nalézá svůj kmen, který přesvědčí, aby ho následoval v boji proti vládci, jenž ho zradil. Již zmíněný muž tak s celým kmenem postupem času vtrhl do města, všechny pozabíjí a prohlásí se za nového vůdce.

Povstání

Ra’s začal cestovat po světě. On, jeho strýc a jeden chlapec začali užívat moc Lazarus Pitů, aby dál přežívali. Když se dostali do Londýna, Ra’s zjistil, že onen chlapec si píše zápisky o Lazarus Pitu a celém svém životě, což Ra’se naštvalo a při souboji chlapce zavraždil. Jenže jeho samotného ten boj zranil a vysílil, tak se odebírá do Lazarus Pitu, aby se zregeneroval. Když se poté vrací do Londýna, zjistí, že strýc mu ukradl všechny jeho historické záznamy. Ra’s tedy pokračuje dál na své výpravě sám a stává se z něj velmi dobrý bojovník a šermíř. Časem se dostává k ohromnému bohatství a zakládá organizaci pro zbavení světa zločinu, která se zprvu jmenovala jen The Demon, ale později se rozvinula na The League of Assassins, v níž měl The Demon vedoucí postavení.

Z Ra’se se stává ekoterorista, a spolu s League of Assassins se snaží ze světa vymýtit zlo. Jeho názor je, že jedinou zbývající možností je zničit lidstvo a pokusit se tím o nový začátek. Tyto názory a pohnutky ho ovšem postavily proti celé superhrdinské komunitě, hlavně proti Batmanovi. V průběhu let Ra’s přišel s mnoha plány na zničení lidstva. Jeden například spočíval ve vypuštění nového viru Elbola na Gotham City. Nebo se třeba spojil s Banem, se kterým chtěl vymazat Gotham City ze světa za použití jaderné bomby. Z Banea chtěl i jistou dobu učinit svého dědice, ale jeho dcera Talia opovrhovala Banovou násilnou povahou.

Ra’sovi se také jako jednomu z mála lidí v historii DC universa podařilo porazit celou Justice League. Povedlo se mu to díky záznamům, které si vedl Batman o jednotlivých členech ligy, a které mu Ra’s ukradl. V záznamech byly slabiny každého člena. I když nakonec bitvu prohrál, docílil alespoň vyloučení Batmana z Justice League.

Hlavní Příběhové Oblouky


Tyto příběhy jsou vybrány čistě namátkově, bez závislosti na důležitosti či závažnosti situací, jenž jsou zde zmíněny. 

War with Batman 
Protože jí otec opustil, rozhodla se proti němu střádat plány a usilovat mu o život. O nějaký čas později se setká se svou nevlastní sestrou Talií, která ji unese a přeškolí proti společnému otci. Nyssa měla později za úkol zavraždit Supermana, což jí bylo zamezeno Brucem, který se o smělém plánu dozvěděl jen o něco málo později. Nakonec však byla schopna těžce zranit svého otce a umírající ji vyzradí, že bylo vše jen součástí jeho plánu. Usiloval o spojení obou sester a svou smrt, prostřednictvím které by dostali do rukou celou Ligu. Nyssa ukončí jeho život bodnutím dýky do srdce a vyhlásí Batmanovi válku.

Rasovo tělo je po obřadu spáleno, aby se už nemohl vrátit zpátky. 
Když Talia začala milovat Batmana, Ras o něm začal uvažovat jako o svém pravděpodobném nástupci do budoucna. Bez jeho tajné identity by ho však nedokázal vystopovat a rozhodl se jí odhalit, protože věděl, že obyčejný člověk takových činů jednoduše není schopen. Také mu došlo, že to bude někdo velmi bohatý, protože průměrný civilista by nemohl ovládat žádné z jeho moderních pomůcek. Postupem času se překvapivě dozví, že je jeho pravou identitou jméno Bruce Wayne, což ho zarazí, ale zároveň překvapí. Našel jeho úkryt, kde Temného Rytíře vyhledal a snažil se jej přimět k záchranné misi jeho dcery, která byla unesena tajemným cizincem. 

Batman si později uvědomuje, že je Rasův záměr poněkud komplikovanějšího rázu a měl pravdu. Ras posléze Batmanovi sděluje, že prošel testem a nabízí mu místo svého příštího nástupce a dědice Ligy Assassínů. To Bruce odmítne, protože jeho jednání a prostředky, kterými dosahují svých cílů jsou genocidní a nemorální. Řekne mu, že toho za žádnou cenu nechce být součástí a v ten okamžik si z Rase vytváří mocného nepřítele. 

Another Daughter 
Zatímco byl Ras v 18. století na výpravě napříč Ruskem, zplodil s místní ženou své druhé dítě, dceru jménem Nyssa Raatko . Její matka jí o otci navykládala jen to nejlepší, protože ani ona sama pravděpodobně nevěděla, co byl její vyvolený ve skutečnosti zač. Odhodlaná dívka se tak rozhodla vyhledat svého otce a odcestovala do Severní Ameriky, kde se nacházelo ústředí jeho organizace.

Ras byl tehdy ohromen tím, že jej dokázala vystopovat a nabídl jí vysoké postavené ve své Lize (dokonce ji daroval jednu z nedotčených jam). 
Postupem času však začala nesouhlasit s Rasovími ideály a opustila ho. Během Druhé světové války se Ras spojil s nacisty, zatímco Nyssa a její rodina byla vzata do koncentračního táboru.

I když nakonec zjistil, že ji v táboře vězní, nemohl, možná se ani nesnažil nic udělat a jednoduše odešel. To mělo za následek dceřino mučení a bolestivou smrt celé rodiny. 

Návrat
Taila bere svého syna Damiana do Austrálie, aby se dozvěděl vše o minulosti svého dědečka, Ra’s Al Ghula, od jeho bývalého služebníka White Ghosta. Jenže ten se pokusí použít Damianovo tělo jako hostitelské pro Ra’sův návrat. Tento plán byl zastaven Batmanem a White Ghost je poražen. V souboji padá do Lazarus Pitu. Ra’s sice nakonec dostane nové tělo, ale jeho hostitel ho zradí a otráví se radiací, takže Ra’s potřebuje opět nové. Vybere si proto Damiana, ten ale odmítne a uprchne informovat svého otce o Ra’sově návratu. Ra’s se mezitím pokouší převzít League of Assassins zpátky od Senseie.

Ra’s později unáší Robina (Tima Drakea) a Damiana, a nutí Batmana vybrat, který z nich dvou se má stát jeho příští hostitelem. Nakonec ale Ra’s nemá jinou možnost než přijmout nabídku svého syna, White Ghosta, který pro něj obětuje své vlastní tělo. Ra’s tedy přežije v oslabeném těle. Poté přijíždí do Gothamu, kde Batmanovi oznamuje, že si zde buduje svou novou hlavní základnu. Temný rytíř rychle zjistí, kde tato základna je. Při souboji Batman Ra’se porazí a v převleku ho umisťuje do Arkham Asylum pod identitou „Terry Gene Kase“. V Arkhamu oznámí, že má několika násobnou poruchu osobnosti. V jeho složce je zaznamenáno, že o sobě tvrdí, že je Superman, Ježíš a „miliardářský vůdce tajného spolku mezinárodních zabijáků“. Je zde držen pod velkou dávkou sedativ. Batman doufá, že tak vydrží hnít po mnoho dalších desetiletí. Nakonec se Ra’sovi z Arkhamu podaří uniknout (no jak jinak), i když okolnosti nejsou vyjasněné. Vrací se převzít kontrolu nad svou organizací, jako Demon’s Head, a pouští se do očisty Gothamu, dokud se k němu nedostanou zvěsti o Batmanovi smrti po událostech z Final Crisis.

Využívajíc svých kontaktů začne špehovat členy Batman Family a superhrdinskou komunitu, a jejich akce mu potvrzují ony zvěsti. Proto začne usilovat o dvě věci. Zaprvé chce mít absolutní důkaz, že tomu tak opravdu je, a za druhé chce Dicka Graysona popostrčit, aby se vydal stejnou stezkou jako Bruce. Kvůli tomu vyšle skupinu zabijáků do Waynovi vily, aby mu přivedli Dicka. Pro Ra’se není žádné překvapení, že jim všem Dick nakopal zadek a po krátké konverzaci spolu dosáhnout úmluvy. Ra’s na Dicka počká ve své základně ručící, že žádný z jeho nohsledů nebude v okolí 25 mil, doufající, že Dick se zachová stejně čestně ohledně vlastních spojenců. Jejich rozhovor řeší Dickovo rozhodnutí o nastoupení na Batmanovo místo, Ra’sovo zmrtvýchvstání a náhlou ztrátu Bruce. Dicka tento rozhovor velmi naštve a chystá se odejít, v tom mu ale Ra’s hodí jednu ze dvou šavlí, které už kdysi použil při souboji s Brucem. Ra’s donutí Dicka k souboji, ve kterém mu vybuchnout všechny jeho pocity z Brucovi ztráty, čímž ho Ra’s ještě více postrkuje k přebrání kápě jeho otce a uchopení tak Batmanovi role. Dick je nakonec schopen Ra’se porazit, k jeho očividné radosti, a tak mu Ra’s nabídne svůj meč jako památku jejich společné minulosti. Když Dick odmítne a řekne Ra’sovi, ať si ho nechá jako upomínku, že se znovu setkají, má Ra’s konečně pocit, že je jeho plán dokončen. Nechá pak jednoho ze svých služebníků doručit meč do Batmanovi jeskyně čekajíc tam na nového Temného rytíře, Dicka, do jeho návratu.

Navíc se Ra’sovi podaří kontaktovat i Tima Drakea, který nyní užívá identitu Red Robina a cestuje po Evropě hledající důkaz, že Bruce není mrtev, ale je pouze ztracen v čase. Ra’s nabídne Timovi prostředky League of Assassins na jeho výpravě, stejně tak mu nabídne tým zabijáků, aby mu pomáhali a eliminovali každého, kdo by Tima ohrozil na životě, což Tim přijímá, hledající důkaz po kterém pátrá v Irácké poušti. Naneštěstí se Ra’s stane obětí útoku konkurence, organizace Council of Spiders a jeho lidé začnou být vražděni, dokonce i Tim téměř zemře při jednom útok, než je doveden do základny League of Assassins v Istanbulu nazývanou Cradle (Kolébka). Ra’s učiní Tima vůdcem jednotky určené k eliminaci Council of Spiders, v čemž Tim uspěje, jen aby mohl získat přístup do database League of Assassins. Což se mu nakonec podaří. Následně na základě informací, které získal, byl schopný zničit všechny základny League of Assassins po celém světě, kvůli čemuž mu Ra’s vyhlásí vendetu, přísahající, že zničí odkaz Bruce Waynea, stejně jako Tim zničil jeho vlastní. Poté se Ra’s opět usídlí v Gothamu, kde kontaktuje Tima, že posílá své zabijáky, aby zabili Dicka, Damiana, Stephanie Brownovou, Alfreda, Selinu, Oracle, Vicky Valeovou, Jima Gordona, Luciuse Foxe a Julii Medisonovou, ale Tim spolu se spojenci z Batman Family a Teen Titans ochrání všechny Ra’sovi cíle a nakonec se postaví jemu samotnému v jeho Gothamské základně.

Ra’s ve vzteku napadá Tima v brutálním souboji, ale Tim zjišťuje, že Ra’s vůbec neměl v úmyslu vyhrát souboj, ale že jeho opravdový plán byl převedení všech finančních prostředků Bruce Waynea na své účty, za Hushovi asistence, aby těmito prostředky obnovil League of Assassins. Tim mu naopak říká, že vše co sám potřeboval, byl jen čas pro Luciuse Foxe, aby přesunul kontrolní právo na Wayne Enterprises na Timovo jméno, jakožto Brucova dědice a tím pádem, aby ochránil Brucův odkaz. Lucius totiž tušil, že Hushův cíl bylo přivést Wayne Enterprises na mizinu. Ra’s nazve Tima Detektivem, což byl titul, kterým oslovoval pouze Bruce, vykopne ho z okna a stahuje se do jiné skrýše, kde mluví s neznámou ženou. Povídá jí, že Tim předčil všechna jeho očekávání a že by byl hodný stát se jeho dědicem, čímž naznačuje, že je Tim roven Brucovi.  

Road Home: Ra´s Al Ghul
Během eventu Road Home, zjišťujeme, že Ra’s Al Ghul byl za všemi útoky, které usilovaly o život Vicki Valeové. Ta totiž během posledních událostí okolo Batman Family o nich nasbírala mnoho informací. Poslední důkaz, který jí zbýval, byl, že někteří lidé (jako například Dick Grayson, Tim Drake a Barbara Gordonová) byli v průběhu let několika různými hrdiny v Gotham City. Když Ra’s zjistí, že se Vicki chystala odhalit Batmanovu identitu, okamžitě najme tým zabijáků a žoldáků, aby slečnu Valeovou umlčeli. Ra’s neměl v úmyslu vyprovokovat bitvu s Brucovými přáteli a rodinou, chtěl pouze ochránit jeho království, jeho odkaz, který Bruce tvořil roky. Když se všechny pokusy ukáží jako marné, rozhodne se celou záležitost vyřídit sám. Mezi ně ovšem vstupuje Insider (Bruce Wayne). Ra’s stáhne své nároky na život slečny Valeové a řekne Brucovi, že příště až se potkají, budou opět nepřátelé.

Elseworlds
V jiné alternativní realitě je Rä’s al Ghül vůdcem a ochráncem Rodu Selene. Je tu také známý jako Cat-Man a říká se, že má devět životů. Timon Vicar prý už osm z nich zabil a teď ho loví pro ten jeho poslední.Timon ho nakonec chytí v chármu Selene, a zabije je ho i za cenu ztráty jednoho svého oka. Ovšem bohyně Selene si vybírá dalšího ochránce, Rä’sovu dceru Taliu, a dává jí stejné schopnosti, jaké měl její otec. 

Ras al Ghul sehrál důležitou roli v pěti velkých příbězích:

1. Legacy (1997) - Gotham možná přežil event Contagion(Nákaza) ale přežije také její Legacy(Odkaz)? Batman a Batman Family musí zastavit Ras al Ghula i s jeho nejnovějším učedníkem - Banem!

 

2. JLA: Towe of Babel (2000) - Členové JLA padají jeden po druhému za obět neznámému útočníkovi. Jsou velmi šokování, když zjistí, že tyto útoky naplánoval jejich vlastní člen - Batman!

3. Batman: Hush/Ticho (2003)  - Batman čelí novému nepříteli, který zná jeho tajnou identitu a chystá se zničit jak Bruce Waynea tak Batmana.

4. The Resurrection of Ras al Ghul (2007) - Ras al Ghul je znovu oživen díky Lazarus pitu a lační nejen po Batmanovi krvi.

5. Bruce Wayne: The Road Home (2010) - Bruce Wayne, původní Batman je téměř doma, ale otázkou je, jak se budou na jeho návrat tvářit jemu blízcí, jak ti dobří tak ti zlí? Jak se změní život každé postavy s příchodem největšího hrdiny Gotham City?

Batman začíná (2005)

Zde se vůbec poprvé postava Ras Al Ghula představila ve filmu, a ztvárnil ji Lieam Neeson. Tato postava ze začáku působí jako mentor a přítel Bruce Waynea, ale představí se mu pouze jako Ducard (což je jeden z komiksových mentorů, kteří Bruce Waynea trénovali).

Ras touží po spravedlnosti ve zkaženém světě stejně jako Bruce, a proto ho přijímá do jeho Ligy stínů, kde ho cvičí a formuje. Když Bruce zradí Ligu stínů a její hlavní základnu ničí i se všemi jejími členy, je Ducard jediný koho zachraňuje, aniž by tušil, že to právě on je skutečným vůdcem Ligy stínů a pravým Ras Al Ghulem.

Ten se později dostává do Gotham City uskutečnit svůj plán na zničení města. Zde si nejdřív ovšem vyřizuje účty s Brucem, a za jeho zradu se ho pokusí zabít. Po těsném boji ale Batman vyhrává a Ras umírá ve vybuchujícím vlaku.

 

 

Temný rytíř povstal (2012)

Zde se dozvídáme o Rasově minulosti. Za mlada byl žoldákem jednoho vojevůdce, ale měl tu smůlu, že se zamiloval do jeho dcery a ještě větší, že i ona do něho. Když se dozvěděl o jejich vztahu vojevůdce, chtěl poslat Rase do vězení do konce jeho života. Rasova láska se ale u svého otce přimluvila a sama šla dobrovolně do vězení i se svojí a Ra´sovou dcerou, aniž by o tom on věděl. Poté ho vojevůdce vykázal ze své země.

Ras tak začal cestovat po světě až se nakonec přidal k Lize stinů, ve které se dostává do jejího čela. Když se jeho dceři podaří uprchnout z vězení za asistence jejího přítele Banea, vyhledá ho a on ji s velkou radostí přijme do Ligy stínů. Spolu se poté vracejí pro Banea do onoho vězení a Ras přijímá do své organizace i jeho. Po čase je však nucen Banea vyloučit za příliš násilnické a nezvladatelné postoje.  

Když se o Rasové smrti dozvěděla jeho dcera Talia, šlo jí jen o dvě věci - naplnění otcovat plánu a pomsta muži, který ho zabil. Tyto dva cíle se pak snaží naplnit i za cenu vlastního života. Pod jménem Miranda Tate se dostane do vysokých pozic Wayne Enterprises a pouští se do absolutního plánu vedoucího ke zničení Batmana a jeho města Gotham City.

 

Batman: The Animated Series (1992)

V tomto animovaném seriálu Ras Al Ghula namluvil David Warner a objevil se v epizodách:

 

1x50 - Off Balance 

1x60 - Demons Quest: Part 1 

1x61 - Demons Quest: Part 2

2x04 - Avatar

2x13 - Showdown

 

Superman: The Animated Series (1996)

V tomto animovaném seriálu o Supermanovi ho opět ho namluvil David Warner a objevil se zde pouze v epizodě:

 

1x52 - The Demon Reborn 

 

Batman Beyond (1999)

Jedná se o animovaný seriál, kde Ras Ah Ghula opět dabuje v originále David Warner. Tato postava se objevuje v epizodě:

 

3x04 - Out of the Past

 

Batman: The Brave and the Bold (2008)

Opět je to animovaný seriál, kde Rase tentokrát namluvil Peter Woodward a objevuje se v epizodách:

 

2x08 - Sidekicks Assemble!

2x13 - The Siege of Starro! Part 1

3x11 - Crisis: 22,300 Miles Above Earth!

 

Batman: Under the Red Hood (2010)

Jedná se o animovaný film. Zde se Ras spolčil při jedné akci s Jokerem, aby rozptýlil Batmana, což vedlo k zabití Jasona Todda. Ras měl výčitky ze svého činu, a tak se Jasona pokusil oživit v Lazarus Pitu. Vzkříšení se sice povedlo, ale zatemnilo Jasonovi rozum. Ras Al Ghula zde namluvl Jason Isaacs (Lucius Malfoy - Harry Potter).

 

Young Justice (2010)

V tomto animovaném seriálu je Ras Al Ghul členem zločinecké veleorganizace - Light. Zde je namluven Odedem Fehrem a objevil se v epizodách:

 

1x06 - Infiltrator

1x10 - Targets

1x14 - Revelation

2x09 - Darkest

 

Beware the Batman (2013)

Chystaný digitálně animovaný seriál, ve kterém má Ras Al Ghula namluvit Lance Reddick.

 

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

The First Robin
Offline

Démonická a trochu rozporuplná postava DC světa. Člověk, který jedná vždy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, bohužel, tak ale činí na straně zla.

(25. července 2013)
Batman
Offline

Skvělá postava která je ve filmu skvěle zahrána Lianem Neesonem.Určitě 5/5.

(19. ledna 2013)
Grayson
Offline

Jedna z největších Batmanových nemesis,tajemný vůdce Ligy Assassinů,Ras Al Ghul.

(15. května 2014)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1971
První výskyt Batman #232
Svět DC Comics
Strana Záporná
Schopnosti nesmrtelnost; výborná schopnost boje, taktiky a strategie; zvýšená síla a ohebnost; velké množství informací a vědomostí
Alias The Demon´s Head
Výška 198 cm
Váha 97 kg
Barva vlasů hnědá
Barva očí zelená
Působiště Země
Rasa (druh) --
Místo původu --

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 20. listopadu 2012
Naposledy editováno 23. února 2016

Najdete nás na Facebooku