100.0%
Black Mask

DC Comics

100.0%

Roman Sionis je nedoceněný syn ze zkrachovalé rodiny milionářů. Dal by se považovat za zvrácený odraz Bruce Waynea. V dospělosti se z něj stává jizva násilí na obličeji Gotham City. Díky své černé masce na zohyzděné tváři vchází ve známost jako obávaný Black Mask - nejbezohlednější a nejsadističtější boss gothamského podsvětí.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Schopnosti

Černá Maska má klasicky po svém boku dvě automatické pistole a meč, kterým by se tak chránil před případnou konfrontací. Už jen tohle o něm vypovídá, že je celkem slušným střelcem a skvěle zvládá šermířský způsob boje.

Roman je dokonce velmi zkušený v oblasti několika druhů bojových umění, což z něj dělá docela nesnadného protivníka, který tak dokáží znepříjemnit život i někomu podobnému jako je Batman, nebo Catwoman. Jeho nejdůležitější zbraní se samozřejmě stala ona Černá Maska, kterou používá převážně k zastrašování a vhánění bázně do lidských srdcí. Je fenomenálním expertem v mučení, neboť ovládá několik pokročilých technik sadistického týrání - především se specializuje na obličej.  

Jako čistokrevný mafián si ve všech okolnostech ví rady, a pokud nezabere jeho velmi účinné mučení, tak se zaměří na rodinu oběti, což vždy dokonale zabere. V The New 52 dokonce využívá stavů hypnózy, aby tak bylo jeho jednání ještě o něco efektivnější. 

Celkově je považován za vysoce uznávaného sportovce, který stanul na podobné úrovni jako Nightwing, nebo Red Hood. Již od svých mladých let prokazoval úctyhodné známky mistrovsky zvládnutého strategického přemýšlení a skvělého iluzionisty. Všeobecně se tedy jedná o velmi inteligentního a fyzicky zdatného darebáka, který je schopen pro své cíle vykonat absolutně vše.

Taktéž se jedná o mistra převleků, který byl schopen obelstít i samotného Batmana.

Skupiny

Jeho první vlastní gang se jmenoval False Face Society. Později za své "zásluhy" v oblasti zločinu byl přizván do Secret Society of Super Villains (někdy také jen The Society), největší organizace superzločinců světa. A nakonec během svého krátkého vzkříšení byl členem Black Lantern Corps.

Příběhy

Cult Leader

V příběhu The Cult, se Black Mask objevuje znovu jako šéf mafie, který už vzdal svou vendettu vůči Bruci Waynovi. Vytvořil si alianci s Penguinem a na nějaký čas se stal vůdcem většiny organizovaného zločinu v Gotham City až do doby, kdy je město zničeno zemětřesením v příběhu No Mans Land.

Sionis zahazuje svou černou masku ve víře, že jeho jizvy jsou známkou síly a odhodlání přežít. Nyní už úplně šílený vede kult, jehož znakem je rituální samozjizvení, a zabíjí každého, kdo se odmítne přidat. Je v čele velmi silné a početné skupiny, dokud mu Batman s Huntress nepřekazí plány. Sionis má být poté uvězněn v psychiatrické léčebně Blackgate, ale uteče ještě než se Gotham City znovu stane součástí USA.

Relentless

V "Catwoman #16" Black Mask ovládá okruh drogových dealerů a rozhodne se rozšířit svojí organizaci do Gothams East End, což upoutá pozornost Catwoman, která přísahala, že tuto část města ochrání.

Catwoman naruší Black Maskovi plány, zrání mnoho jeho mužů, ukradne mu peníze a rozdá je chudině. Black Mask se rozhodne, že se chce zbavit problému, který Catwoman představuje, jednou provždy. Najde si starou přítelkyni Seliny Kylové, Sylviu Sinclairovou, která pracuje pro Gothamskou mafii, ta mu vyzradí tajnou identitu Catwoman, a Black Mask  proti ní rozjede kampaň teroru – vyhodí do povětří dětské centrum, kterému věnovala ukradené peníze, unese její sestru Maggie a jejího manžela. Toho umučí k smrti přímo před zrakem jeho manželky, a jí donutí sníst jeho oční bulvy.

Catwoman přichází, aby našla svého švagra mrtvého a svou sestru pološílenou. Zaútočí na Black Maska. Bojují spolu po celé jeho vile, až na střechu, ze které Black Mask spadne a nechá všechny v domnění, že zemřel.

War Games & War Crimes

Když Tim Drake opustí svou roli Robina v sérii "War Games", Batman vybere Stephanie Brownovou (aka Spoiler) jako náhradu za něj. Ovšem velmi brzy zjistí, jak nesoustředěná a neschopná poslouchat rozkazy je, a tím pádem nebezpečná sobě i ostatním. Nezbude mu proto nic jiného, než jí vyhodit.

Ovšem aby mu Stephanie dokázala své schopnosti, rozhodne se chopit jednoho z Batmanových plánů: Dostat všechny mafiánské bosse Gothamského podsvětí pod kontrolu a vedení Orpheuse, Batmanova agenta, a tím pádem pod kontrolu Batmana samotného. Plán selže, protože Stephanie neuvážila, že klíčový kontakt Matches Malone, je ve skutečnosti sám Batman. Když se klíčový kontakt na schůzce neukázal, vypukla divoká přestřelka, která nakonec přerostla v brutální válku gangů.

Ve "War Games Act Two", Stephanie vyhledá Orpheuse ve víře, že se dá celý plán ještě nějak zachránit. Ovšem když ho najde, Black Mask mu před ní prořízne hrdlo, zajme Stephanie, mučí jí a dostane z ní zbytek plánu.

Black Mask přebírá identitu Orpheuse a svým převlekem obelstí i Batmana. Jako Orpheus rozpoutá ještě větší chaos a všechny zločince Gothamu poštve proti Batman Family. Když se vrátí, aby ještě pro radost mučil Stephanie, zjistí, že utekla. Po chvíli jí vystopuje a rozpoutá se mezi nimi boj, ze kterého Stephanie vítězně utíká do bezpečí, ovšem s několika vnitřními zraněními.

Black Mask poté infiltruje Clocktower, centrum a základnu Oracle, kterou se pokusí zajmout. Batman na něj ve vzteku zaútočí a Oracle, s obavami o Batmanův život, aktivuje sebedestrukční zařízení v Clocktower, aby se pro ni Batman vrátil. Nakonec Stephanie umírá na svá vnitřní zranění. (Ovšem později se dovídáme, že to byla předstíraná smrt.)

Black Mask se poté stává pánem celého Gothamského podsvětí, najímá Mr. Freeze jako vůdce svých jednotek a dokonce kupuje androida Amaza a zásobu kryptonitu. Ačkoliv Amazo je krátce na to zničen Batmanem a Nightwingem, a kryptonit ukradený Red Hoodem.

S Arturem Rodriguezem, jako spojencem u tisku, Black Mask rozjíždí kampaň se snahou diskreditovat Batmana. Když Rodriguez pomluví Batmana v novinách, Black Mask se v přestrojení za Temného rytíře přizná k sérii vražd.

Plán se ovšem komplikuje s příchodem Jokera. Black Mask chce zabít Klauního prince zločinu a hodit to na Batmana. Joker zas chce zabít Black Maska, že mu ukradl možnost zabít dalšího Robina. Skoro se navzájem umlátí, než zasáhne Batman. Ten nakonec usvědčí Rodrigueze a dopadne Black Maska. Při převozu do vězení Black Mask zabije dozorce a znovu utíká.

Smrt

Zabiják Deathstroke později Black Maskovi nabízí místo v organizaci The Society. Vzhledem k jeho stále menšímu vlivu na podsvětí (Batman a nový Red Hood mu kazí všechny operace) přijímá. Captain Nazi, člen Hyenas, a Count Vertigo jsou vysláni, aby skoncovali s Batmanem a Red Hoodem. Batman je všechny porazí a nakonec zabraňuje The Society vytvoření základny v Gothamu.

Při pokusu prokázat užitečnost po svém selhání, Black Mask ohrožuje nejdůležitější lidi v životě Catwoman. Zuřivá Catwoman mu ustřelí čelist a zabije ho.

Po jeho zastřelení Selina Kylová předává oblek Catwoman své přítelkyni Holly. Chvíli na to je Holly zatčena za vraždu Black Maska.

Blackest Night

V Blackest Night, vstává Black Mask z mrtvých jako jeden z Black Lanternů, aby ukázal Catwoman, že střelit ho do hlavy byl špatný nápad. Aby vyděsil Catwoman, tak se Black Lantern Black Mask vydává za její sestrou Maggie, která je v psychiatrické léčebně po tom, co kdysi udělal jí a jejímu manželovi. Ukazuje se, že umí létat a rozpoznat strukturu jakékoliv budovy. Nakonec obě sestry Black Maskovi unikají.

Zastaví ho až Poison Ivy. Ta ho uvězní v rostlině, jejíž šťávy rozkládají Black Maskovo tělo rychleji, než ho prsten stačí regenerovat. Tím je Black Mask definitivně zničen.

Odkaz

Šílený Dr. Jeremiah Arkham, jako druhý Black Mask, nakázal mužům svého předchůdce, aby zničili jeho léčebnu v Batman: Battle for the Cowl #1.

V příběhu "Battle for the Cowl", se tudíž objevuje nový zločinecký lord, Black Mask II. Nadrogoval pacienty z Arkham Asylum, včetně Great White Sharka, Poison Ivy, Killer Croca, Mr. Zsasze, Jane Doeové a Scarecrowa, látkou, která je mohla zabít, pokud by se aktivovala. Black Mask sám sebe ustanovil vůdcem této skupiny poté, co odpálil Arkham Asylum a rozjede své vlastní přípravy na zničení Two-Face a Penguina, aby se stal vládcem Gothamského podsvětí.

Nový Black Mask přijal k sobě Penguinovi muže a Two-Face vyhnal z Gothamu, čímž se stal jediným vůdcem podsvětí ve městě. Později se ukazuje, že byl v pozadí akcí několika Gothamských zločinců jako Firefly, Victor Zsasz, Jane Doe, Clayface, Alyce Sinner, Fright, Dr. Death a Hugo Strange, kterým poskytl finanční prostředky výměnou za určité služby.

Nakonec se ale v příběhu "Life after Death" stane cílem jak Národní Gardy, tak navracející se Falconeho rodiny mafiánů vedenou Mariem Falconem. Tyto okolnosti ho nutí stáhnout se do oblasti Gothamu známou jako Devils Square. Později je veřejně odhaleno, že nový Black Mask je Dr. Jeremiah Arkham. (on a Fright se stanou milenci). Po chvíli je dopaden novým Batmanem, Dickem Graysonem. Nový Black Mask je tedy nakonec uvězněn v nově zbudovaném Arkham Asylum.

V příběhu "Arkham Reborn" se jako Black Mask snaží manipulovat s pacienty s novým ředitel Arkhamu Dr. Alycem Sinnerem jako svým spojencem. Ten ovšem tajně pracuje pro organizaci Church of Crime.

Historie postavy v komiksu

Black Mask se poprvé jako Batmanův protivník objevil v Batman #386 (Srpen 1985). Byl vytvořen umělci Dougem Moenchemem a Tomem Mandrakem. Na tento komiks navazuje Detective Comics #553 (Srpen 1985) v těchto dvou dílech se dozvídáme vše o Black Maskově původu.

Podruhé se Black Mask objevuje až v sérii No Mans Land (Prosinec 1999).

Třetí Black Maskův výstup se uskutečnil v sérii "Relentless" (Leden 2005), která byla tvořena díly Catwoman #12-19 a Catwoman Secret Files #1.

Ovšem největší roli sehrál v příběhu War Games (2004).

Na sérii War Games navazuje příběh "Batman: Under the Hood" (2005), kde Black Mask umírá.

Jeho dočasný návrat se koná v sérii Blackest Night (2009-2010).

Později (2009) se objevuje ale druhý Black Mask v příběhu Batman: The Battle For the Cowl. Více se o něm ale dozvídáme až v příběhu Arkham Reborn téhož roku.

Filmy a seriály

The Batman

The Batman byl první animovaný seriál, kde se Black Mask vyskytl. Je tu vyobrazen jako mafián v čele velké organizace. Objevuje se v epizodách Rumors, Superman/Batman Story a What goes up.... V originále mu hlas propůjčil James Remar.

The Batman: The Brave and The Bold

Objevuje se zde v epizodě Attack of the Prototypes!. Tentokrát namluven Johnem DiMaggiem.

Batman: Under the Red Hood

Svou největší roli si Black Mask vystřihl právě v tomto kresleném filmu, který je volně inspirován stejnojmenou komiksovou sérií.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

bane
Offline

Black Mask je jeden z nejinteligentnějších a nejbrutálnějších padouchů od DC Comics. Black Mask je Batmanovým nepřítelem. Nemá žádné hranice. Rozhodně si zaslouží 5/5.

(21. ledna 2013)
nightwing
Offline

black mask je podle mne jeden z nejlepších padouchů batmana a jeho stvárnění v batman vs red hood bylo taky super senza.

(13. ledna 2013)
Batman
Offline

Skvělá postava.Nic jiného nejsem schopný říct.A v animáku Batman vs. Red Hood je parádní.A svělý je též v seriálu Batman vítězí.

(24. ledna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1985
První výskyt Batman #386
Svět DC Comics
Strana Záporná
Schopnosti Nelidský cit pro násilí a organizovaný zločin
Alias Roman Sionis, Black Head, The Crime King
Výška 183 cm
Váha 87 kg
Barva vlasů bez
Barva očí hnědá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Gotham City

Souvísející - Osobnosti

Souvísející - Filmy

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 12. února 2012
Naposledy editováno 13. března 2016

Najdete nás na Facebooku