Nicolas Cage

Jen málokterá hvězda je tak podivná jako on, jen málokterá je tak všestranná jako on a snad zatím téměř žádná nedokázala spojit image akčního hrdiny s charakterním herectvím na oscarové úrovni. Takový je Nicolas Cage (původním jménem Nicholas Kim Coppola), herec rozdělující diváky na dvě nesmiřitelné skupiny, kterého milují režiséři a stěžují si na něho jeho herečtí kolegové (asi pro jeho velkou lásku k improvizaci, díky které ho právě režiséři tak moc obdivují a obsazují do svých filmů).

Biografie

Jen málokterá hvězda je tak podivná jako on, jen málokterá je tak všestranná jako on a snad zatím téměř žádná nedokázala spojit image akčního hrdiny s charakterním herectvím na oscarové úrovni. Takový je Nicolas Cage (původním jménem Nicholas Kim Coppola), herec rozdělující diváky na dvě nesmiřitelné skupiny, kterého milují režiséři a stěžují si na něho jeho herečtí kolegové (asi pro jeho velkou lásku k improvizaci, díky které ho právě režiséři tak moc obdivují a obsazují do svých filmů).

Nicolas Cage se narodil 7. ledna 1964 v Long Beach v Kalifornii do rodiny Coppolů, kterou jistě každý, byť jen trochu zajímající se o film, zná. V dětství se Cage herectví ještě věnovat nechtěl, mnohem raději chtěl po vzoru svého otce, spisovatele a univerzitního profesora Augusta Coppoly, vstoupit do světa literatury. To by pak ale nesměl spatřit snímek Na východ od ráje, kde ho natolik ohromil výkon Jamese Deana, že se rozhodl, že se stane hercem. Po vystudování American Conservatory Theatre zakotvil u divadla a televize a k filmu byl už jen krůček.

Prvním filmem Nicolase Cage (tehdy ještě Coppoly) byla teenagerská komedie ZLATÉ ČASY NA RIDGEMONT HIGH (1982), kde se objevil po boku tehdy též začínajícího Seana Penna. Většina jeho scén ale z konečné verze zmizela a jeho role si tak skoro nikdo nevšiml. Následovala změna jména, protože se Cage ve světě showbyznysu nechtěl přiživovat na svém slavném příjmení. Přesto v rozjezdu své kariéry nepohrdl pomocnou rukou svého strýce, věhlasného režiséra Francise Forda Coppoly a zahrál si menší roli v jeho rebelském dramatu DRAVÉ RYBY (1983) a pak v několika dalších projektech. Následovalo pár dalších, menších či větších rolí v převážně zajímavých filmech, až přišel rok 1987, kdy se objevil hned ve dvou dnes již kultovních dílech. Tím prvním je vynikající crazy komedie Joela Coena ZMATKY V ARIZONĚ, kde ztvárnil napraveného zloděje, který se svou ženou, bývalou policistkou v podání Holly Hunter, touží tolik po miminku, že nakonec ukradnou jedno z paterčat bohatých manželů. V případě toho druhého filmu se jedná o zřejmě slavnější projekt - romantickou komedii POD VLIVEM ÚPLŇKU, kde si zahrál po boku Cher bezrukého pekaře Ronnyho. Tato love story okouzlila diváky i kritiky, stala se jedním z divácky nejúspěšnějších filmů a získala tři Oscary (za herecké výkony Cher a Olympie Dukakis a za scénář). Cage byl nominován pouze na Zlatý glóbus a už tady se ukázalo, že Akademici ho příliš v lásce nemají, což se naplno projevilo v roce 1990.

Tehdy doslova zazářil v drsné road movie Davida Lynche ZBĚSILOST V SRDCI. Rolí rebelského Sailora prchajícího se svou milenkou Lulou před její sadistickou matkou a chtícího udržet si ve špinavém světě čisté ruce definitivně potvrdil, že patří mezi nejtalentovanější herce své generace. Ale film byl natolik drsný, že ho Akademie naprosto opominula. Po Zběsilosti v srdci následovalo spíše průměrné období, kdy se věnoval převážně komediím (z nichž nejznámější jsou caprovská hříčka MŮŽE SE TO STÁT I VÁM a LÍBÁNKY V LAS VEGAS, za které byl nominován na Zlatý glóbus) a jediným filmem výrazněji bodujícím po umělecké stránce v té době bylo akorát RED ROCK WEST, kde ztvárnil válečného veterána (stejně jako v jednom z jeho prvních a bezpochyby nejlepších filmů v dramatu BIRDY).

Po spíše hubeném období, kdy už se Cage téměř zaškatulkoval do ideálního herce pro romantické, slzami stříknuté komedie ze současnosti, přišel rok 1995, kdy se vrátil k tomu, co mu jde nejlépe. V depresivním nízkorozpočtovém dramatu LEAVING LAS VEGAS ztvárnil alkoholika, co odjíždí do Las Vegas, aby se tam upil k smrti. Touto rolí doslova každého strhnul a ani Akademie jeho výkon konečně neopominula a udělila mu jeho první nominaci na Oscara, kterou razantně proměnil a sošku si domů konečně odnesl.

Po oscarovém úspěchu se Cageovi otevřela cesta k nákladným blockbusterům a on této příležitosti využil se 100% úspěchem. Dobrý čich na role ho přivedl nejprve ke SKÁLE Michaela Baye, kde si zahrál spolu se Seanem Connerym a v akčním žánru se Skála stala filmem možná i nejuznávanějším. Potom se pustil do CON AIR, kde si nechal narůst dlouhé vlasy a vytrénoval bicepsy natolik, že by se ho bála i samotná legenda žánru Arnold Schwarzenegger. Con Air už sice nebylo tak dobré jako Skála, ale přesto se dá mluvit o královské akční podívané, upozorňující na sebe především ohromně hvězdným obsazením. Do třetice všeho dobrého se Cage opět pustil do dalšího akčního filmu a natočil s mistrem Johnem Woo TVÁŘÍ V TVÁŘ, kde si vyměnil obličej s Johnem Travoltou. Kritici po celém světě byli tímto filmem nesmírně nadšeni, stejně jako diváci a Tváří v tvář patří také na absolutní vrchol akčního žánru, i když se od svých kolegů trochu liší. Díky této trojici se Nicolas Cage stal nekorunovaným králem akčních filmů 90. let, ale žádný skvělý herec se nechce nechat zaškatulkovat a tak dal ruce od akčního žánru pryč a pustil se do romance MĚSTO ANDĚLŮ. Desetiletí pak ukončil spoluprácí s režisérskými legendami kinematografie - s Brianem De Palmou (HADÍ OČI), Joelem Schumacherem (8 MM) a především Martinem Scorsesem (POČÍTÁNÍ MRTVÝCH).

Jenže čím je film umělecky ambicióznější, o to hůře vydělává a jelikož Cageovi poslední dva filmy nevydělaly zrovna velké peníze a on musel dokázat, že stále patří mezi největší hvězdy, natočil v roce 2000 dva studiové projekty. Akční snímek 60 SEKUND a další komedii ve stylu filmů Franka Capry OTEC RODINY. Oba snímky se navzdory slabšímu přijetí ze strany kritiků staly kasovními hity a Cage se tak o svou pozici v Hollywoodu nemusel bát. Potom asi dostal chuť na Oscara a tak natočil válečnou romanci MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO a drama KÓD NAVAJO, na kterém opět spolupracoval s Johnem Woo. Ani jeden z obou jmenovaných projektů ale díru do světa neudělal.

Nicméně nakonec Cage o Oscara usiloval, i když v úplně jiném filmu s názvem ADAPTACE. Za dvojroli scénáristických dvojčat Kaufmanových si nakonec cenu neodnesl, ale to nic nemění na tom, že zde předvedl jednu ze svých nejlepších rolí. Potom natočil oddychovou komedii v režii Ridleyho Scotta ŠVINDLÍŘI a v roce 2004 uvedl ambiciózní snímek LOVCI POKLADŮ, který sice nakonec zdaleka nedosáhl svých očekávání, ale přesto se z filmu stal mega hit. Pověst si Cage po nudném hledači pokladů loni upravil vynikajícím dramatem OBCHODNÍK SE SMRTÍ a také hořkou komedií THE WEATHER MAN, tak mu přejme, ať se mu vysoko nastavenou laťku podaří udržet katastrofickým velkofilmem Olivera Stonea World Trade Center, temným thrillerem The Wicker Man, životopisným dramatem v režii Miloše Formana Amarillo Slim nebo komiksovým Ghost Riderem.

Nicolas Cage byl několikrát ženatý, nejdříve s herečkou Patricií Arquette, potom s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií a nyní je ve svazku manželském s Alicí Kim, která mu nedávno porodila jeho druhého syna. Cage je také velkým milovníkem aut, komiksů, literatury a historie (z jednoho rozhovoru, který jsem četl, usuzuji, že toho o historii naší země ví víc než většina samotných Čechů). Jeho nejlepším přítelem je Jim Carrey a dalšími z jeho největších kamarádů, pohybujících se ve filmovém světě, jsou Crispin Glover, Samuel L. Jackson, Dennis Hopper, bratři Charlie Sheen a Emilio Estevez nebo Johnny Depp, který se díky Nickovi navíc stal hercem.

Zdroj: CSFD.cz

Filmy

Seřadit dle

Herec

Postavy

Seřadit dle
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Datum narození 07/01/1964
Národnost americká

Systémové informace

Má na starosti TommyEmko
Vloženo --
Naposledy editováno --

Najdete nás na Facebooku