--
Doba ledová

Période glaciaire

--

Nicolas de Crécy patří mezi přední francouzské komiksové tvůrce a jeho tvorba je vysoce hodnocena domácí i zahraniční kritikou. Ve svém albu Doba ledová vzdal vlastním uměleckým dílem hold mekce francouzského uměleckého světa - Louvru.

Obsah

De Crécyho album je pozoruhodné samo o sobě - po výtvarné stránce jeho volnou, rozmáchlou, jakoby nervní kresbou a mistrnou prací s kompozicí a komiksovým jazykem, po stránce scénáře příběhem z blíže neurčené, nejspíše postapokalyptické budoucnosti, další doby ledové, kde po pýchách naší dnešní civilizace mnoho nezbylo. Osobití hrdinové na své pouti „prázdným" světem ledu a sněhu (během níž vypjatě řeší vlastní vztahy a problémy) dospějí až k jedné z perel naší civilizace - Louvru.

De Crécy zde do svého příběhu a svého výtvarného výrazu vtahuje obrazy, sochy a další umělecká díla ze slavné „obrazárny". Ovšem, již to zde nejsou vrcholná díla našeho kulturního dědictví, nýbrž podivné artefakty, kterým je třeba ve světě bez lidstva a jeho paměti dát nový smysl. O to se, často velmi komicky, ale „logicky" snaží i de Crécyho hrdinové, čímž nakazí i čtenáře, který je veden k otázkám po povaze umění, o tom, co vlastně z nějakého artefaktu dělá umělecké dílo a proč jsme si právě tato díla vybrali jako ta nejlepší, hodná místa v nejslavnější galerii světa. Kromě svébytného uměleckého díla tak de Crécyho album nabízí neopomenutelnou přidanou hodnotu - procházku sbírkou Louvru (kterou většina domácích čtenářů nemůže znát zrovna důvěrně), která však není jen nudným výčtem, ale velmi inteligentní a hravou výpravou za uměním naší civilizace.

 

Zdroj: Oficiální text distributora

Poznámky

Ostatně nominace na cenu publika za Nejlepší album na prestižním francouzském festivalu komiksu v Angouleme v roce 2006 mluví i sama za sebe.

Autoři

Nicolas de Crécy
Nicolas de Crécy
Kresba/Scenář

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Période glaciaire
Druh Román
Žánr Existencionální
Série --
Vydavatelství v ČR Meander
Datum vydání v ČR 2008
Originální vydavatelství Futuropolis
Datum vydání v zahraničí 2005
Vazba Pevná
Autoři Kresba/Scenář: Nicolas de Crécy

Typ vazby

Vázaná

Formát 215x300mm
Počet stran 80
Tisk barevný
Cena 298.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti S4TW
Vloženo 25. dubna 2017
Naposledy editováno 25. dubna 2017

Najdete nás na Facebooku