Ultimátní komiksový komplet #07: Daredevil: Zmrtvýchvstání

23. září 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #07: Daredevil: Zmrtvýchvstání

Daredevil má tak trochu premiéru v rámci Ultimátního komiksového kompletu. Sice se již objevil v několika týmových kouscích, ale teprve nyní se nám hrdě představuje ve své sólovce a to rovnou s pořádným zmrtvýchvstáním!

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Muž bez naděje, je mužem beze strachu!“

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Daredevil: Zmrtvýchvstání je parádním komikovým počinem, další komiksovou třešničkou na pomyslném dortu série UKK. A jak by tomu také mohlo být jinak, když je pod tímto dílem podepsaný jeden z nejlepších scénáristů Frank Miller. Troufám si říct, že již toto jméno ještě před čtením samotného příběhu mi dávalo známku velké kvalitnosti příběhu, která se mi také vzápětí při čtení potvrdila.

I přes větší ukecanost příběhu, která v té době byla na denním pořádku a která mi zase tolik nesedí, musím uznat, že zde má své opodstatněné místo. Květnatě a skvěle odkrývá pád a opětovný vzestup jednoho z mých nejoblíbenějších hrdinů. To vše by ovšem samo o sobě nemělo takový úspěch, bez jednoduché a i přes to detailní kresby Davida Mazzuchelliho. Ta celému konceptu přidává potřebný faktor, který celý příběh okořeňuje tou správnou příhutí.

Navíc pěkným zpestřením celého příběhu je zde účast dalších superhrdinů, kteří se zde ke konci knihy na chvilku objevují. A i když plný počet si zaslouží málo, které dílo zde není jiná možnost než ho udělit.

10/10

Morzael - Daredevil versus svět

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Omlouvám se, že jsem poslední dva díly UKK byl bohužel nucen vynechat, ale nebojte, už jsem zase zpět, abych jako správných DCčkář komiks patřičně zkritizoval. Naneštěstí tentokrát není moc co kritizovat. Komiks je skvěle napsaný po stránce scénáře i dialogů. Ostatně co čekat od Franka Millera, otce Sin City a 300.

Opět se tu setkáváme s typickým dobovým velkým množstvím textu, jenže tentokrát je ten text opravdu věcný, zajímavý a hlavně o něčem (na rozdíl od příšerného Dark Phoenix). Popisuje tu převážně pocity postav a to je pro příběh jen dobré. S postavami totiž soucítíte mnohem víc, nevidíte je jako ploché charaktery, ale jako opravdové lidi v opravdovém světě.

Občas jsem si ale všiml, že nastal v monologu problém přechodu vypravěč/ich forma, kde nám vševidoucí vypravěč nastiňuje atmosféru a zničehonic čteme přímo myšlenky postavy. Problém by se dal docela elegantně vyřešit rozdělením panelu na dva a odlišením jeho barev, při čemž jednu barvu primárně nechat vypravěči. Takhle v tom byl občas bordel, když je jednou vypravěčův text v růžovém panelu a jindy v bílém.

Trochu mě mrzelo i finále komiksu, které působilo s postavou Nuka docela lacině. Zatímco celý příběh bylo celkem hutné existenciální drama - postava vs svět, tak konec je řešen vcelku přímočaře starým dobrým BUM a PRÁSK.

Ke kresbě Davida Mazzucchelliho nemám moc co dodat. Kresba k příběhu pěkně sedí a mně osobně se hodně líbily zasněžené scenérie města. Ty působily dost atmosfericky. Abych komiksu ale dal tu pomyslnou devátou hvězdu, něco mi tam prostě chybí. Ovšem bylo to o chlup.

 

8/10

jardoom - Nejlevnější pecka široko daleko.. “

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

V recenzi na Pět nočních můr jsem vydavatelství trochu ukřivdil. Ted ale hluboce smekám. Větší kalibr na nás vytasit nemohli.

Daredevil v podání Millera je totiž něco jako filmová adaptace Man of Steel a Zack Snyder. Nepřekonatelná kombinace. Frank Miller je pro mě ikonou komiksového světa a tento kousek to opět potvrzuje. Já mám Daredevila hodně rád, nemám toho sice moc načteného, ale vše co sem četl od Millera je peckou nejvyšší jakosti. Scénář podle mě nemá chybu. V příběhu si Matt Murdock sáhne na dno, opět se musí vypořádat se vším, co život ve stínu superhrdinského alter ega přináší. Je to možná poněkud ohraná štace, kterou čtete skoro všude, ovšem Miller tomu dodá něco navíc, něco díky čemu je to pořád originální a neobyčejná záležitost.

Kresba mi velmi sedla. Mazzucchelli je člověk, který mě svou kresbou vždy potěší. Jak už se můžete dočíst na konci knihy, kde najdete povídání o tvůrcích, tento kreslíř je komiksovou superstar. K Daredevilovi tato kresba náramně sedí a pokud si spojíme kresbu, která je přesně na míru a scénář, který nemá obdoby, získáme knihu, která na českém trhu může konkurovat i knihám o několik stovek dražším.

 

9/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

jardoom Morzael
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku