Před Agents of SHIELD: Historie TV projektů Marvelu

21. září 2013 jardoom Diskuze (12)
Před Agents of SHIELD: Historie TV projektů Marvelu

Marvelovský seriál Agenti S.H.I.E.L.D.u  je nám divákům nabízen jako první televizní projekt Marvelu. V podstatě je to pravda. Toto je první akční show čistě od Marvel Studios pro TV diváky. Důležitý je fakt, že je tento seriál svázán do Marvel Cinematic universa, který byl odstartován Iron Manem v roce 2008. Bohužel pro Marvel, tohle není zdaleka první televizní představení jejich postav.

Knihy Dobrovský

Ve skutečnosti nám v posledních 40. letech Marvel nabídl hned několik televizních adaptací. Bohužel tyto předchozí pokusy, hlavně ze stran studií, které nezůstali věrné materiálům Marvelu, dopadly velmi špatně, s výjimkou seriálu zeleného Goliáše, kterému se podařilo trefit do vkusu televizních diváků a kritiků tehdejší doby. Pojďme se podívat zpátky do minulosti, na to jak vypadali starší verze Marvelovských postav na obrazovkách.

 

The Electric Company: Spidey Super Stories (1974-1977)


Vzhledem k tomu že tenhle pokus byl první náznak živé TV akce, není zákonitě na co koukat. Pokud v tomto hledáte klasické příběhy Spider-mana, tak radši ani nekoukejte a zkuste ztrácet Váš čas jinde. Spider Super Stories je seriál spíše pro děti, které se učí číst. Spider-Man není nijak výřečný, vlastně vůbec nemluví. Veškerá komunikace Spider-Mana je skrz komiksové bubliny, veškerá „akce“ v tomto seriálu je prezentována pomocí stripů a veškeří zlosyni tohoto „pokusu“ jsou opravdu trapní a strašně zpracovaní. Během těchto pár nekonečně dlouhých minut uvidíte vše, co Vám Spider-Mana zhnusí natolik, že už tuto postavu nebudete chtít vidět v sebelepším filmu. Je opravdu těžké sledovat tento snímek s respektem.

 

The Amazing Spider-Man (1977-1979)


Další z těch méně povedených pokusů. Bohudík toto dopadlo mnohem lépe než jeho kolega z dřívějška. The Amazing Spider-Man byl trochu akčnějšího, živějšího a dramatičtějšího charakteru, bohužel tomu chyběla energie a vtip očekávaný od postavy Petra Parkera. Když člověk přimhouří oči, zamyslí se nad technologií tehdejší doby a připočte k tomu omezený televizní rozpočet zjistí, že tohle mohlo dopadnout mnohem hůř. Bohužel i tak to není žádná sláva. Peter Parker (Nicholas Hammond) a jeho alter ego Spider-Man v tomto seriálu moc práce mít nebudou. Kostým se zdá být celkem přesný a dějová linka až tak špatná není. Co ale musím vytknout jsou záporáci. Spide-Man během seriálu nepozná sílu žádného superpadoucha a stereotypně odrovnává jednoho obyčejného zločince za druhým.

 

The Incredible Hulk (1977-1982)


Zatímco Marvel v dřívějších televizních adaptacích propadal, v roce 1977 svitlo na lepší časy a Incredible Hulk doslova triumfoval. Z pohledu dnešního diváka Vám to sice přijde směšné, ale v tehdejší době to byla opravdu pecka. Hulka hrál Lou Ferrigno což je ikona kulturistiky. Ovšem seriál se komiksového podkladu moc nedržel. Žádný Bruce Banner, ale David. Další rozdíl byl v tom, že Hulk byl mnohem menší a mnohem slabší než jeho protějšek z komiksu. Je třeba zdůraznit že tahle televizní adaptace zeleného siláka byla klíčová v rozvoji a přijetí postavy.

 

Spider-Man / Supaid?man (1978-1979)


Jak by to vypadalo, kdyby se Japonci rozhodli natočit Spider-Mana? Právě tento seriál nám na to odpoví.
Toto byla jedna z nejpodivnějších komiksových adaptací vůbec. Společnost Toei získala od Marvelu licenci na Spider-Mana a to co z něj vytvořila, připomíná spíše divnou verzi Power Rangers x Transformers. Spider-Man se zde jmenuje Yomashiro Tokuya a je to šampión v motokrosu. Své schopnosti získal díky náramku od návštěvníka z planety Spider. Tento náramek mu také přivolá obrovského robota jménem Leopardon. Když v následném promo videu shlédnete scénu právě s tímto robotem, budete přemýšlet o tom, jestli koukáte na Transformers nebo Power Rangers. Připomínám, že tohle je seriál o Spider-Manovi.

 

Doctor Strange (1978)


Japonský Spider-Man stranou. Marvel na konci 70. let v televizních seriálech moc neexceloval. Jediný zdatný pokus byl Hulk. Jelikož právě Hulk díky seriálu získal popularitu, rozhodli se že i další komiksové postavy si zaslouží proslavit. Dr.Strange se stal tímto vyvoleným a toto bylo celkem dobré. Natočil se film, který měl být původně pilotem k nadcházejícímu seriálu. Celý film se příšerně táhne. Ve snímku uvidíte Stephena Strange (hrál Peter Hooten), který jednoho dne pozná tajemnou zemi astrálních sfér, zlých démonů a čarodějů a stane se navždy její součástí. Zde velmi nudně zpracované, občas někdo dá ruce před sebe a z nich vystřelí žlutý nebo červený paprsek, nějaké ty čarodějské hábity, papundeklový démon atd. Nic převratného ale Stan Lee později říkal, že byl docela spokojený.

 

Captain America (1979)


Tak tohle je nářez. Kapitán Amerika trošku jinak. Tenhle Steve Rogers nebyl ve druhé světové, nezmrznul v kostce ledu, ze které byl později zase rozmražen. Tenhle je optimistický romantik, který ze všeho nejradši jezdí na motorce a kreslí krajinky. Reb Brown, který ho hraje má opravdu velmi slušnou muskulaturu, se kterou Amerikovi nedělá ostudu, ale jeho herecký výkon se skládá z jednoho permanentně nasazeného obličeje. Takže má na tváři pořád stejně přiblblý úsměv, ať už má romantickou schůzku na pláži, nebo když se jeho auto stane nepojízdné a řítí se nezastavitelně z kopce. Akční scény (asi tři) jsou k smíchu a každý patnáctiletý amatérský filmař by neměl problém je natočit.

 

Generation X (1996)


Vůbec první televizní akce X-Menu z roku 1992. Tento TV film byl pilotním dílem seriálu který nikdy nevznikl. Není divu, tohle byl rozhodně kýčovitý projekt s velmi nízkým rozpočtem. Žádná akce a opravdu málo mutantské podívané. Hloupý záporák tomu taky na kvalitě nepřidá. Generation X vychází z komiksů o X-menech a jiných mutantech, zde se zaměřujeme na tu nejmladší generaci, která má už tak dost starostí s pubertou a teď ještě k tomu zjistí, že mají mutantí gen X. Myšlenka dobrá, bohužel i ta nejhorší telenovela se povedla víc.

 

Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D


Děs, běs. Všechno špatně.  V hlavní roli tohoto TV filmu uvidíte Davida Hasselhoffa, který měl být se svými hereckými schopnostmi už tak před deseti lety terminován. Přes to všechno je Hasselhoff (neúspěšně se pokoušející hrát titulního drsňáka) a jeho sexy parťačka jedinou zábavou, kterou vám tahle slaboduše napsaná, odehraná a zrežírovaná slátanina poskytne.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 24/09/2013 (24. září 2013)
Mám pocit, že i sám Marvel se musí za tyto přešlapy stydět. Vůbec Marvel udělal více přešlapů než DC (aspoň co se filmografie týče) a sám svojí značku krapet znehodnotil, proto se to asi i teď snaží všemožně dohánět. Ještě, že u komiksů neklesli na takové dno jako...
spiderbat Offline
spiderbat 24/09/2013 (24. září 2013)
Odpověd na #3040 příspěvek od jardoom
Kačera Howarda mám rád :D :D parádní film :D další srdcovka mojeho detství :D sem to měl na VHS kazetě :D :D
Mě to moc nechytlo, ale nebylo to špatný...
jardoom Offline
jardoom 24/09/2013 (24. září 2013)
Odpověd na #3039 příspěvek od spiderbat
Dobrá, ale pokusím se to omezit. Pak byl ještě Cap z roku 1944, propadák jménem Kačer Howard, Punisher s Lundgrenem, Fantastic Four 1994...
Kačera Howarda mám rád :D :D parádní film :D další srdcovka mojeho detství :D sem to měl na VHS kazetě :D :D
spiderbat Offline
spiderbat 24/09/2013 (24. září 2013)
Odpověd na #3038 příspěvek od jardoom
určite nepoučuješ ani nerejpeš. Myslim že mluvím za celou redakci když řeknu že sme rádi že tu máme všímavé a znalé lidi, kteří se orientují, ví o čem je řeč a nekdy i poopraví :)
Dobrá, ale pokusím se to omezit. Pak byl ještě Cap z roku 1944, propadák jménem Kačer Howard, Punisher s Lundgrenem, Fantastic Four 1994...
jardoom Offline
jardoom 24/09/2013 (24. září 2013)
Odpověd na #3037 příspěvek od spiderbat
Omlouvám se, nechci poučovat, ani rejpat..
určite nepoučuješ ani nerejpeš. Myslim že mluvím za celou redakci když řeknu že sme rádi že tu máme všímavé a znalé lidi, kteří se orientují, ví o čem je řeč a nekdy i poopraví :)
Minotaur.cz