Hellboy 02: Probuzení ďábla

19. září 2013 Morzael Diskuze (0)

A tak byl Hellboy zrozen potřetí...

Hellboy 02: Probuzení ďábla

Jak nedávno psal Damian ve své recenzi na první díl Sandmana: Dotisky, kde bychom bez nich byly?. Já musím s kolegou stoprocentně souhlasit, kór když se jedná o tento kousek. Nakladatelství Comics Centrum nám totiž konečně přineslo kýžený dostisk druhého dílu legendárního Hellboye s podnázvem Probuzení ďábla. Tak pojďme na to...  

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror

Příběh:

Ú.P.V.O (Úřad paranormálního výzkumu a obrany) vyšetřuje smrt jednoho muže známého pro své okultní choutky, a zároveň zmizení jeho nejspíš nejcennější relikvie – pozůstatků samotného Vladimira Giurescova. O tom se mluví jako o upírovi z Rumunska, který si klestil cestu historií, až dokud se o jeho pád nepostaral samotný Hitler. Z jeho případného návratu ovšem nekouká nic dobrého, a tak se Hellboy s několika dalšími členy sboru, včetně Abea a Liz, vydávají do Rumunska po stopách upířího knížete vstříc zlu, které chystá svou pomstu.  

O komiksu:

Zajímavé bylo, že když jsem se poprvé zamyslel nad obsahem komiksu, nevěděl jsem, jak ho uchopit. Jak začít, o čem to vlastně bylo a k čemu to vedlo. Zajímavé to je proto, že komiks jsem slupnul jako malinu. Krásně a plynule jsem se bavil, ale prostě jsem si v hlavě nemohl nějak celistvě poskládat děj. Důvodem je totiž neskutečná komplexnost Mignolovi série Hellboy, kde vše souvisí se vším a Vy jste během tohoto dílu odkázáni na minimálně další čtyři. To je boží.

Jak už jsem mnohokrát psal, mám rád díla, která vás nutí přemýšlet, spojovat, odvozovat, zkrátka rozpalovat mozkové závity až do běla. Hellboy je série, dovolím si říci, pro komiksové fajnšmekry. Mignola využívá tolika zvláštních prvků a přechodů, že věřím, že nováček může být celkem zmaten. Tím nechci říci, že pokud nemáte načteno hodně komiksů, tak se nechytáte, spíš naopak bych tím rád nalákal čtenáře, kteří už si myslí, že mají načteno hodně a hledají něco unikátního, co ještě nečetli. Hellboy je totiž právě tím kouskem.

Probuzení ďábla nás bere to legendárního Rumunska, kde se nachází i oblast tehdejší Transylvánie, domova hraběte Drákuly. Tato tajemná, hornatá země reprezentující most mezi střední a východní Evropou skýtá spoustu možností a legend, které Mignola umí geniálně oživit. Setkáte se tu tedy například s Babou Jagou, homunkulem, Gorgonou nebo upírem a všechno k sobě tak neskutečně pasuje, že si říkáte, proč jste o tom už někde dávno nečetli? Proč to někoho už nenapadlo?

Nemohlo. Důvod, proč vše tak skvěle funguje je Mignolův skvělý scénáristický um. Navíc je vše vynikajícně a zábavně spojeno hlavní postavou, Hellboyem, který sice sám reprezentuje tajemný a mystický prvek Mignolovi mytologie, ale zároveň je jaksi nad ním. Svými činy a hlavně vtípky se staví do přímého kontrastu s tradičně mluvícími, monology pronášejícími démony, což činí situaci nejen zábavnou ale i napínavou.

Kresba je unikátem sama o sobě. Nedokážu si k Hellboyovi dnes představit nic lepšího. Je známo, že méně je někdy více, a Hellboy je toho důkazem. Za použití pár barev a převážně hranatých tvarů dokáže autor vytvořit neskutečnou obrazovou kompozici, která Vám doslova ožívá v hlavě. K čemu moře detailů a přeexponované scenérie, když pár barev a tvarů dokáže tak skvěle a znepokojivě vypovědět autorovu myšlenku a vykreslit dokonalou atmosféru.

Mike Mignola, otec série, kreslíř a scénárista tohoto dílu na tomto vesmíru dlouho a pečlivě pracoval, aby čtenářům přinesl, promyšlený, hluboký, temný a děsivý svět Hellboye. Nejeden fanda série Vám potvrdí, že to opravdu dokázal. Strašně rád bych Vám tu vypsal, čím je série skvělá, ale nedokážu to. Stejně jako nedokázaly ani filmy založené na této sérii přenést ono temné komiksové srdce Hellboye na stříbrné plátno, Vám já nedokážu vypovědět, proč je tato série tak výborná a můžu Vám jen říci – jděte do toho! To si prostě musíte přečíst sami.

Hellboy je jeden z několika komiksů, na které si myslím, že by si člověk měl najít čas. Série je navíc jedním z mála děl, které přináší nejen zábavu při čtení, ale plno zajímavých nápadů a věcí k zamyšlení.

 

Takovou perličkou na závěr je, že obálka s Karlštejnem v pozadí, je ryze českým resp. Comics Centráckým výtvorem, a sám Mignola se s chválou divil, proč to tak vlastně neudělal už on. Takže Comics Centrum opět zabodovalo i v zahraniční scéně díky preciznosti, kterou svým komiksům věnují. Je radost být ve světe jako Čech reprezentován pro změnu i něčím poctivým a pozitivním, tímto bych tedy Comics Centru chtěl poděkovat a popřát hodně dalších úspěchů. 

Určení:

Starší, přemýšlivé čtenářstvo.

Scénář, kresba, atmosféra, mytologie
To po mně nechtějte. Snad jen materiál stránek, který na sobě nechává ty nepříjemné otisky prstů.

Verdikt

Druhý díl série Hellboy nás unáší dál do dění celé této výborné ságy a rozhodně nás nebude šetřit. Od scénáře přes kresbu je to parádní kousek, který si Vaši pozornost rozhodně zaslouží. Plné hodnocení dávám pouze komiksům, které mě vyloženě nadchnou, a to Hellboy bezpečně dokázal. Pokud jsou komiksy Vaší slabostí stejně jako mojí, tak série Hellboy je investice, která se vyplácí.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku