Sandman 01: Preludia a nokturna

17. září 2013 Damien Diskuze (2)
Sandman 01: Preludia a nokturna

Dotisky, dotisky, dotisky. Kde bychom bez nich byli? Jak bychom si pořídili starší Batmany? Starší Usagi? Vlastně cokoli staršího. V srpnu vyšel reprint prvního dílu královské fantasy ságy o pánu snů, Sandman s podtitulem Preludia a nokturna.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Městská fantasy, horor

Příběh:

Bylo nebylo, existovalo uskupení okultistů, kteří nedisponovali jen nemalou mocí, ale i vlivem. A tak si tohle uskupení sehnalo kvalitní suroviny pro extra těžký kousek, totiž k polapení samotné Smrti. Jenže jakýmsi záhadným způsobem se jim podařilo zajmout nikoli Smrt, ale jejího mladšího bratra Sna. Uvěznili ho na několik dekád a přitom mu odebrali jeho odznaky moci. Pokud si ale mysleli, že ztělesnění snu můžou držet věčně, tak to se spletli. Stejně jako se pletl každý, kdo si myslel, že může držet majetek pána snů. Nastává děsuplná výprava za jejich znovuzískáním a nutno říct, že při tom bude nakrknutá nejedna entita.

O komiksu:

Jak jsem pravil, je to reprint. Hned na první pohled mě překvapilo, že je komiks tisknutý na klasický papír, ne na křídový. Má to jednu výhodu, můžete si ho vybarvit, protože je černobílý. Ba ne, kecám. Výhoda je ta, že na klasickém matném papíře nezůstávají na černých místech mastné čmouhy. Popravdě vás ale spíš na první pohled potěší krásná obálka od Dava McKeana. Chtěl jsem napsat opět od McKeana, ale jde přeci jenom o první díl. O první díl, který prvně vyšel před jedenácti lety (tedy v době, kdy ještě nebyl žádný Ironman), takže pokud jste ještě neudělali tu chybu, kterou jsem udělal já, a nečetli jste Sandmana na přeskáčku, tak vzhůru do říše snů!

Chtěl bych říct, že dokážu docela pochopit rozporuplně reakce na první díl. Zatímco u většiny dalších Sandmanů se v recenzích setkáte se slovy jako „úžasný, dechberoucí, legendární, zásadní, přelomový“, u prvního dílu se můžete setkat i s „jsem latentní homosexuál, protože se mi to nelíbilo“. Já jsem četl Preludia a nokturna v podstatě až naposledy. Blbost, já vím. Protože mám za sebou celou Gaimanologii, tak jsem věděl, co čekat. Ale člověk, který si přečte jedničku, nemusí být úplně odvařený z postavy Sna. To chápu, taky bych asi nebyl.

sandman

Co mě ale přijde naprosto parádnické, je silné propojení s DC universem. Celá jedna kapitola se odehrává po boku Johna Constantina, v jiné můžete potkat Martiana Manhuntera. Koho ale nepotkáte, jsou ostatní členové Morfeovy rodiny. Snad kromě krátké intervence Smrti na konci knihy se o ostatních Věčných mluví jen občas ve zmínkách. Ale na první díl je i to dost. Samozřejmě postavami se zde nešetří, takže kromě jmen, které můžete znát ze spin-offů nebo dalších dílů, se zde objevují i Snovi sluhové. 

Celá kniha je protkutá tajemnem. Čím jiným? Parta kouzelníků polapila aspekt snu. To s sebou nese jisté důsledky. Neblahé pro spoustu lidí, abych tak řekl. Šílenství, smrt, apatie a spousty dalších věcí číhají na každé stránce, umě zabalené do atmosférického příběhu. S čím asi nepočítejte, je nějaká aureola morálního ponaučení, jako spíš s pobídnutím k zamyšlení. Zvlášť v poslední kapitole. 

Nedávno jsem na nějakém blogu četl, že všechny knihy série mají mistrovsky odvedenou kresbu. S tím bych si dovolil nesouhlasit, ale budiž, to je věc názoru. Preludia a nokturna si vzali do rukou notoricky známí Kieth, Dringenberg a Jones III, kteří se později ke ztvárňování Sandmanova světa vrátí. Je to druhá věc, která především mladší čtenářstvo odrazuje, ta černobílá kresba. Za mě můžu říct, že není na škodu. Je pravda, že i dvě barvy mohou vytvořit přeexponovaný obraz, ale je taky pravdy, že černobílý obraz může být někdy výhodou. Nikdo mi ale nikdy nevysvětlil, proč u nás Sandman vycházel černobíle, když originál je v barvě.

Počátek skvělé série, skvělý Gaiman, skvělé příběhy, DC
Do komiksu tohoto typu se musí dospět, nesedne každému

Verdikt

Pokud patříte mezi ty, kterým se zdávají divné sny, přemýšlíte a uzdu fantazie popouštíte přeci jen o něco častěji, první díl světové série by vám neměl uniknout. Stejně tak jestli jste fandové fantasy, magie, legend a osobitých příběhů Gaimanových. Neříkám, že nic lepšího nebo srovnatelného na českém trhu neseženete, ale tato série jede, vede a spolu se mnou to říká většina komiksového světa.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Damien Offline
Damien 17/09/2013 (17. září 2013)
Odpověd na #3001 příspěvek od saint3n
jsem totálně ujetej na Neila Gaimena, Americký Bohy a pár Sandmanů mám i v eng, ale české verze jsou díky luxusnímu překladu srovnatelné s originály. já tu chybu jako autor článku neudělal a četl chronologicky (poučen z podobného přehmatu s Preacherem), i přesto považuji Preludia a Nokturna za špičku, souboj o helmu v a...
V engl jsem to nicky nečetl a vlastně nic od Gaimana, ale asi to musí být taky zážitek. Dobře že ses poučil z Preachera, protože ničit si zážitek s tímhle pokladem by byla fakt škoda.
saint3n Offline
saint3n 17/09/2013 (17. září 2013)
jsem totálně ujetej na Neila Gaimena, Americký Bohy a pár Sandmanů mám i v eng, ale české verze jsou díky luxusnímu překladu srovnatelné s originály. já tu chybu jako autor článku neudělal a četl chronologicky (poučen z podobného přehmatu s Preacherem), i přesto považuji...
Minotaur.cz