Batman: Kameňák a další příběhy

16. září 2013 Morzael Diskuze (7)

Lets put a smile on that face

Batman: Kameňák a další příběhy

Všichni batmanofilové se dočkali, protože nakladatelství Crew nám souhrně vydalo dva legendární příběhy, ve kterých jako jedna z hlavních postav figuruje Joker. Jak zabodovaly tyto důležité kapitoly Batmanovi mytologie v naší redakci?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Thriller, superhrdinský

Příběh:

Ve svazku se dočkáme dvou nejspíš nejznámějších příběhů Klauního prince zločinu z Gotham City. Samozřejmě tu nemluvím o nikom jiném než o samotném Jokerovi. První z nich, Muž, který se směje, nám vypráví o debutním Batmanově střetu s tímto vyběleným magorem. Joker ukáže městu, jak naprosto nepředvídatelný a manipulativní neřád to je, a Temný rytíř bude muset nažhavit všechny své mozkové závity, aby předešel zkáze Gothamu.

Druhý příběh, Kameňák, nám retrospektivně vypráví Jokerův pravděpodobný origin a zároveň rozjíždí zápletku, ve které se Joker pokusí komisaře Gordona obrátit k (šílenému) obrazu svému, aby světu dokázal, že každý je v hloubi duše, jako on sám.  

O komiksu:

První zmíněný příběh, Muž, který se směje, napsal Ed Brubaker. Ten mistrně zvládá krimi příběhy, jak prokázal svým proslaveným Criminalem, a není ani nováčkem ve světě superhrdinů. Znát ho můžete například díky příběhu Captain America: Winter Soldier (Captain America: Zimní voják). Takže předpoklady k psaní příběhu s Batmanem a Jokerem má vynikající.

Příběh já osobně beru tak trochu jako poctu letitým střetům Batman/Joker, která jejich eposu určuje laťku na další léta. Je tu perfektně uchopen Jokerův nevypočitatelný charakter a Batmanova bezradnost. Pokud Vás zajímá inspirace názvu komiksu, tak příběh přímo kopíruje jméno filmu z roku 1928, The Man Who Laughs, který byl adaptací stejnojmenné knihy Victora Huga, a kde hlavní roli Gwynplaine ztvárnil Conrad Veidt.    

Kresbu na starost dostal Dough Mahnke, který odvedl parádní práci při zachycení Jokerova pestrobarevného a zároveň temného světa, kde spolu kontrastují veselé barvy a smrt. To je něco, co je nezbytné pro všechny, kteří chtějí psát příběhy z Gothamu a Dough to zvládá perfektně.

Druhý příběh, Kameňák, je z pera notoricky známého britského šamana, který nám přinesl například Watchmeny nebo V jako Vendeta, Alana Moora. I tentokrát se mu podařilo vytvořit něco mimořádného. Prvním aspektem, který dělá toto dílo unikátním je samotný fakt, že se dozvídáme o originu Jokera (i když možná taky ne), na což si trouflo jen málo autorů. Dalším je událost, která se řadí hned za smrt Jasona Todda jako nejhorší Jokerův čin vůbec, a sice zmrzačení Barbary Gordonové aka Batgirl. A jako perlička je tu pokus o přivedení komisaře Gordona na samotný práh šílenství dosti nevybíravým způsobem.

Pomocí několika desítek stran dokázal Alan Moore rozhodit Batmanův svět na další roky a zapsat se do mytologie Temného rytíře jako autor jednoho z nejlepších příběhů, co kdy byl o Batmanovi (i když spíš ‚s Batmanem‘) napsán. Pro opravdové labužníky je tu i zamyšlení nad koncem knihy, které moc pěkně interpretuje Grant Morrison.  

Kameňák je dodnes jedním z nejdiskutovanějších komiksů mezi fanoušky, kvůli různým perličkám a maličkostem, kterých si může pozorný a znalý čtenář v komiksu všimnout. Brian Bolland jim navíc svou kresbou dává neskutečnou působivost.

Svazek zaštiťuje dva výborné příběhy, které já osobně mám velmi rád, a nemám jim co vytknout. Jejich souborné vydání v pevné vazbě mě velmi potěšilo. Jen osobně moc nechápu, proč se to jmenuje Kameňák a další příběhy, když kromě Kameňáku je tam jen Muž, který se směje a pak pár stránkový minipříběh s filosofickým podtextem, který ani neberu jako příběh, ale spíš jako takový bonus na konec.   

Určení:

Fandové Batmanových příběhů a komiksů od DC.

Skvělé příběhy o nejšílenějším padouchovi komiksů
Možná by svazek mohl obsahovat víc příběhů

Verdikt

Svazek nám přináší dva vynikající příběhy ze světa Gothamu, které jsou dnes už brané jako legendy, a právem. Je to temné, chytlavé, šílené, promyšlené, barevné, je to hodné Jokera. Pokud máte rádi svět Batmana, je tohle pro Vás must have kousek, i když ale nejste, věřím, že svazek Vás bude bavit.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 16/09/2013 (16. září 2013)
Mimochodem, jak jste pochopili, konec kameňáku?
spiderbat Offline
spiderbat 16/09/2013 (16. září 2013)
Odpověd na #2992 příspěvek od Morzael
Je to tak :-D to je na tom fakt super, že je to hodně otevřený těmhle spekulacím, ale musím říct, že Grantova verze mi přijde celkem logická :-D
Co se na tom, Kevinu Smithovi, nelíbí ? Díky
Morzael Offline
Morzael 16/09/2013 (16. září 2013)
Odpověd na #2991 příspěvek od Elhonzo
V poho jsem ani neveděl že by tam nějáký měl být jsem to bral jako pomrknutí pro znalce nebo tak :-D . Jinak bych řekl že je na každém jak si ten konec vyloží , a takový je vlastně celý komiks (jestli někdo chce znát Jokerovo Origin tak ho tak bere jestli ne tak nebere ), ale je hezký jak je z toho Kevin Smith zdrcen :-D.
Je to tak :-D to je na tom fakt super, že je to hodně otevřený těmhle spekulacím, ale musím říct, že Grantova verze mi přijde celkem logická :-D
Elhonzo Offline
Elhonzo 16/09/2013 (16. září 2013)
Odpověd na #2989 příspěvek od Morzael
Jeee to se omlouvám, zapomněl jsem přidat ten odkaz, tak už tam je :-)
V poho jsem ani neveděl že by tam nějáký měl být jsem to bral jako pomrknutí pro znalce nebo tak :-D . Jinak bych řekl že je na každém jak si ten konec vyloží , a takový je vlastně celý komiks (jestli někdo chce znát Jokerovo Origin tak ho tak bere jestli ne tak nebere ), ale...
spiderbat Offline
spiderbat 16/09/2013 (16. září 2013)
Souhlasím, parádní recenze. Souhlasím i s tím, že této knize slušelo více příběhů (a/nebo možná vynechat ,,dobrého člověka´´)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku