Liberty Meadows 1: Ráj

6. září 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Liberty Meadows 1: Ráj

Začátkem záři vám nyní servírujeme na podnose novou stripovou sérii, která získala mnoho ocenění a rozhodně přináší do toho jedinečného stylu komiksu určitý závan novátorství a zajímavých prvků. Ano jedná se o Liberty Meadows Franka Cho.

Knihy Dobrovský

Nebude tomu už tak dlouho, co vyjde u nás již čtyřicátý svazek našeho milého kocoura Garfielda, který už tak sám osobě symbolizuje stripovou tvorbu. Právě díky němu asi každý z nás nějaký Garfildovský strip určitě četl a mnohdy i parádně pobavil. Garfield jde na to postupně a představuje postavy jednu po druhé a mnohdy si dokonce vystačí zcela sám.

Pokud tedy otočíme stránku a podíváme se na Liberty Meadows, tak Vám tento komiksový strip přivodí sice zcela jiný, ale minimálně stejně silný zážitek ze čtení. Jinými slovy vás komiks vychrlý obrovské množství postav a vy je pomaličku celou knihu vstřebáváte. Za polovinou knihy už jste doma a dokonale zařadíte charaktery jednotlivých zvířecích charakterů.

No ale nebudu předbíhat. Liberty Meadows je vlastně zvířecí útulek, kde hlavní postavy představují jednotlivá zvířátka. No ono je to spíše taková zvláštní klinika pro ně, protože se zde vyskytují opravdu individuální charaktery. Potkáte zde hypochondrickou žábu, obsedantního mývala, záludného sumce jménem Khan, psychopatickou krávu i bary vymetající prase. K tomu na začátku přibude i mladý lékař Frank a celé to vede půvabná Brandy Carterová.

A jaký humor zde naleznete? No, to je právě ta otázka, neboť na jednu stranu se usmíváte od ucha k uchu a na dalším řádku se zase vznášíte v rovinách normálu, až otupělosti. Přesto je zde několik faktoru co čtivost této knihy poměrně umocňuje. Není nic jiného než osobitý přístup a jak už jsem zmiňoval parádně vykreslené charaktery, které časem zařadíte a téměř všechny si jednoznačně oblíbíte. Mnohokrát jsem narazil na situaci v knize, kdy jsem už na začátku tušil, co která postava asi vyvede. Sice jsem neznal výsledek, ale minimálně styl provedení je zarytý do paměti.

Toto celé ve výsledku vytváří, dalo by se říct silnou půdu pod nohama, na které se dá stavět. První polovina knihy si tuto půdu připravuje a v druhé půli už sedíte v rozjetém vlaku. Liberty Meadows jsou opravdu svým způsobem dosti zábavná. Jen škoda některých slabých momentů, kdy vám strip nic neříká a přemýšlíte nad tím, co nám asi chtěl autor sdělit. Poté otočíte stránku a pokračujete dál. Je to jak na horské dráze. Jednou nahoře a jednou dole.

Mezi hlavní faktor knihy patří rozhodně Brandy a její grafické ztvárnění. Pokaždé, když se holka objeví na scéně, tak se nestačíte divit s jakou krásou a citem je vyobrazena. Autor určitě nezapře svoji lásku k ženskému pohlaví. Je to vlastně takový idol celé knihy. Ta nádherná Brandy. Ostatní zvířátka jsou spíše zobrazeny legrační formou a určitě taky potěší. Ve výsledku se grafické ztvárnění knihy povedlo. Avšak obálka spíše působí, že jste si koupil knihu pro pětileté dítě. A když to jen tak prolistujete, tak na tom budete stejně. Až na druhý a třetí pohled zjistíte, že některé zvířátka kouří a pijí. A vlastně dělají samé dospělé věci. Poté sami usoudíte, že toto asi nebude čtení pro nejmenší.

Na závěr bych si dovolil položit takovou nezvyklou otázku. Proč vlastně stripová kniha? Protože stripy odjakživa měli místo v jiných médiích, jak časopisech a novinách, tak v jiných tiskovinách. Přečtete si, co se událo ve světě a pak si krátkým stripem spravím chuť a zasměji se. Když čtu celou knihu stripů, tak je to rozhodně něco jiného. Nedá se to přečíst na jeden zátah, abyste využili stoprocentní potenciál těchto stripů. Po několika stánkách se smějete už jen každému druhému stripu, později každému třetímu a nakonec už jen čtete. Proto se vlastně Liberty Meadows a všeobecně stripy nejlépe čtou maximálně po pár stránkových etapách. Asi nejlepší by byli někde do hromadné dopravy nebo do školy pod lavici, kdy si přečtete dva stripy a zase schováte.

Pokud bych to měl shrnout, tak Liberty Meadows rozhodně patří mezi nejlepší stripy, co jsem četl. Avšak místy svým nepochopeným humorem a vlastním umístěním do knihy takového rázu se výsledek pohybuje pod hranicí dokonalosti. I když umístění do knihy je aspoň příjemné v tom, že se alespoň nějakým způsobem český čtenář seznámí s touto pozoruhodnou stripovou sérií. A tak můžu hrdě říct, že se těším na další kousek.

Originální zpracování, vykreslené charaktery, vtipné situace.
Místy nepochopený humor.

Verdikt

Liberty Medows jsou takovým svěžím závanem do stipových sérií. Pokud máte rádi stripy obecně a slabost pro úchylná zvířátka s kráskou v popředí (a to v dobrém slova smyslu), tak můžu vřele doporučit. Jen ne každý je zvyklý číst stripy ve velkém svazku.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz