Kick-Ass 2

26. srpna 2013 Morzael Diskuze (27)
Kick-Ass 2

Druhý Nářez nedávno zavítal na českou komiksovou scénu díky nakladatelství Crew a teď útočí na naše kina v podobě druhého filmu o maskovanému geekovi a jeho superhrdinských choutkách. Už máme pár dní po premiéře, tak se pojďme mrknout, jaký film byl.

Knihy Dobrovský

Film začíná, kde předchozí skončil. Dave se rozhodne seknout se svým alteregem Kick-Asse a Mindy nastupuje na střední školu. Jenže Davovi brzy dojde, že se prostě do svého obyčejného života už vrátit nemůže, a začne proto s Mindy trénovat, aby se mohl do ulic vrátit jako Kick-Ass verze 2.0. Ve městě se to navíc začne hemžit dalšími superhrdiny, kteří se rozhodli, že také začnou pomáhat svému okolí, stejně jako Kick-Ass.

Mezitím Red Mist aka Chris D’migo prozře a rozhodne se vydat na dráhu superzločince jako Motherfucker. Naverbuje si celou partu nájemných bouchačů a vydává se na cestu pomsty vůči superhrdinovi, který zabil jeho otce (bazukou). Finální bitva mezi hrdiny a padouchy je na spadnutí.

Před tím, než jsem šel na film, jsem si krásně připomenul děj přečtením komiksů Kick-Ass 2 (u nás Kick-Ass: Nářez 2) a spin-off série Hit-Girl. Měl jsem tedy děj čerstvě v paměti a mohl jsem hnidopišsky porovnávat film s jeho předlohami.

Totiž první film jsem barbarsky viděl dřív, než jsem si přečetl komiks, a než jsem si právě onu předlohu přečetl, film se mi hodně líbil. Pak mě ale mrzelo, že ve filmu nebyla zachycena ta pravá atmoška, kterou měl komiks a že film to místy moc přeháněl. Navíc nezachytil ony komplikace, které Davovi jeho alterego v komiksu přineslo, ale naopak z nich udělal výhody (třeba sbalil Katie na rozdíl od komiksu, kde ho poslala do prdele jako úchyláka). Takže v prvním filmu mě mrzelo, že si to postavy neužívaly jako v komiksu, a že skončil opět jako další neuvěřitelný a optimistický komiksák. Po přečtení komiksu jsem si chvíli i hrál s myšlenkou vlastního superhrdiny, ale po filmu ne.

Musel jsem napsat, co mi vadilo na prvním filmu, abych to mohl dát do srovnání s druhým filmem, který přesně tyto dva nedostatky vyřešil (tentokrát na rozdíl od komiksu). Zatímco předlohy se někdy braly až moc vážně a odlehčená atmosféra se vytratila, tak ve filmu si to postavy očividně skvěle užívají. Což tvoří skvělou, barevnou a zábavnou atmosféru a Vy si říkáte, že rozjet se i tady taková mánie, jste v první řadě.  

Druhý nedostatek, a sice nereálnost, se tu také, samozřejmě v mezích, vyřešil. Musím hlavně ocenit skvělé souboje. Zatímco Angry Joe ve svém Kick-Ass 2 review (se kterým já osobně nemůžu víc nesouhlasit) odsuzoval souboje jako málo akční a nudné oproti jedničce, já byl na větvi. Techniky byly proveditelné, efektní a v podání třeba Hit-Girl vypadaly naprosto úžasně. Žádná přehnaná scéna, jako v jedničce, kdy Hit-Girl běží koridorem plným nájemných mafiánů a ani jeden jí není schopný trefit, tu není. Navíc finální epický souboj Hit-Girl vs Mother Russia (která je mimochodem badass jako prase) se řadí do mého osobního top listu filmových soubojů. Tleskám lidem, kteří v tomto filmu dělali bojovou choreografii, parádička.

Další věc je něco, co je vylepšení oproti komiksu. Co superhrdinové dělají, když zrovna nezachraňují svět nebo nevstávají z mrtvých? Většinou se líbají s jinou okostýmovanou postavou na střeše. Proto uvolnění trochu toho sexuálního napětí mezi postavami beru jako velké plus, přijde mi to logické a divím se, že v komiksu nic takového nebylo. Navíc se mi líbí i prohlubování jakéhosi vztahu Kick-Ass/Hit-Girl, který je v komiksu taky pasivní (i když vlastně neproveditelný, protože je tam Mindy 11), ale sem skvěle padne a musím říct, že chemie mezi těmito postavami funguje skvěle.

I přes to, že se film jmenuje Kick-Ass je to v podstatě film, který má tři hlavní postavy. Škoda že právě Kick-Ass je z nich nejmíň zajímavá a nejmíň výrazná postava. Hit-Girl byla už tahoun v prvním filmu, ale tady dostává zas nový rozměr, když se snaží žít normální život. Chloë Grace Moretz (16 let) je skvělá herečka a svůj charakter zvládla výborně. Ona je ta pravá superhrdinka tohoto filmu a vlastně i celkově téhle mytologie. Ale až teprve teď se musí poprat s hořkostmi všedního života. Skvělý element mi přijde i uvědomování si její vlastní sexuality, kdy Mindy začne docházet, že i ona je vlastně holka.  

Druhý skvělý charakter je Motherfucker (Čurák) v podání Christophera Mintz-Plasse. Zvládl ten typ Jokerovského záporáka, kdy se charakteru v jednu chvíli smějete, co to ten debil vyvádí za kraviny, a druhou si říkáte, že je to teda pěknej zmrd. Charakter je zvládnut zkrátka skvěle, už jen přes nekonečné narážky na komiksový svět, přes rasistické přezdívky jeho poskoků až po jeho vlastní stupiditu.

Ostatní charaktery ve filmu jsou zajímavé, ale nemají dost prostoru, takže Vám na nich moc nezáleží. Jenže to neměly ani v komiksu, takže mě to vůbec netrápí. Ještě postava Jima Carreyho byla zvládnuta dobře a počítám jí jako jednu z těch výrazných ve filmu.

Korunu nasazuje filmu opět skvělý soundtrack a parádně zvládnuté akční scény, hlavně finální bitka ve skladišti. Srovnání film/předloha tu tentokrát možná dopadne obráceně. Předloha je sice komplexnější v rovině postupného likvidování mafie, ale celkově se mi zdá, že příběh lépe odvyprávěl film. Závěr se v hodně ohledech odpoutal od předlohy, tak jsem zvědavý, jak bude pojat třetí díl. 

Pro mě osobně je tohle zatím nejlepší komiksový film letoška. Pure fun. Pokud jste na něm nebyli v kině, rozhodně vyrazte (už jsem byl dvakrát). Zajímavý paradox - na film Očista, který běžel ve stejný čas, byl skoro vyprodaný sál, zatímco na Kick-Asse šlo sedm lidí. Je smutné vidět, jak strašně špatný vkus tu lidé mají. 

Parádní akce, vtipné momenty, zajímavé charaktery
Hlavní postava tu hraje druhé housle

Verdikt

Výborný komiksový film na závěr letošní letní sezóny, který fandy jedničky i předlohy určitě nezklame. Hodně lidí říká, že je horší než první díl, já se ale bavil asi i víc, jak u prvního dílu. Je to zábavné, akční, barevné, nápadité a má to výborný soundtrack, díky kterému si určité momenty filmu prostě zamilujete.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Cap 12 Offline
Cap 12 01/09/2013 (1. září 2013)
Můžu ríct že jednička byla dle mého lepší. Neberte mě zle, dvojka byla perfektní ale něco jí chybělo. Škoda Jima Carryho, myslím že ntam měl moc málo prostoru a upřímě když ho zabyli, tak už to nebylo Justice Forever... A také jak bylo psáno v recenzi, Kick-ass a...
The First Robin Offline
The First Robin 01/09/2013 (1. září 2013)
Tak jsem si na dobrou noc ze včerejška na dnešek pustil nový Kick-Ass a musím říct, že mě to ani nezklamalo, ani nějak extra nenadchlo. Budu možná trochu spoilerovat, tak kdo jste film neviděli, tak to honem napravte, ať si to můžete přečíst :-). Film oproti jedničce ještě...
Morzael Offline
Morzael 01/09/2013 (1. září 2013)
Odpověd na #2800 příspěvek od Grovis
Myslím že film sa podaril fakt som sa bavil a možem povedat že sa páčil aj mojej mame ktorá si občas pri niektorých scénach zakrývala oči.Film bol fakt dobrý komiks som ešte nečítal iba 1.Ale jediné čo ma serie je že som nevidel csénu po titulkách lebo som musel íst čúrať. Tak by som bol rád keby mi niekto prosím...
V té scéně po titulkách SPOILER v podstatě jen Motherfucker na lůžku v nemocnici bez nohou srká polívku :-D KONEC SPOILERU
Grovis Offline
Grovis 31/08/2013 (31. srpna 2013)
Myslím že film sa podaril fakt som sa bavil a možem povedat že sa páčil aj mojej mame ktorá si občas pri niektorých scénach zakrývala oči.Film bol fakt dobrý komiks som ešte nečítal iba 1.Ale jediné čo ma serie je že som nevidel csénu po titulkách lebo som musel íst...
Morzael Offline
Morzael 29/08/2013 (29. srpna 2013)
Odpověd na #2779 příspěvek od Batman
My jsme si asi blbě rozuměli.Já to myslel tak že v 3 by celou tu část kde se jí pokouší osvobodit, nahradili jejím hledáním.
Jo taakhle :-D to potom jo
Minotaur.cz