Naruto 12: Velký vzlet!

18. srpna 2013 Padawan Diskuze (3)
Naruto 12: Velký vzlet!

Řekl jsem si, že by nebylo marné zopakovat si některé dobré věci, které mi v minulosti  zpříjemňovaly volné chvíle, a proto jsem se rozhodl udělat si tak trochu nostalgickou sobotu. Takže jsem si uvařil kakao, pustil si Hybrid Theory od Linkin park a vrátil se o víc jak 500 dílů Naruta k jeho dvanáctému svazku, který na léto vyšel od nakladatelství Crew.

Knihy Dobrovský

Jelikož jako většina dalších fanoušků Narutovské série patřím mezi ty méně trpělivé, tak mám v této komiksové sáze načteno dost dopředu prostřednictvím streamů v angličtině. To mi ovšem nijak neubralo na možnosti si tuhle skvělou mangu vychutnat znovu. Krom toho, že jsem si příjemně početl v oficiálním českém překladu, tak jsem si také připomněl pár zajímavých momentů z celé série, jako třeba, jak bojoval Naruto, ještě když neuměl Rasengan nebo proč vlastně celou sérii nemám rád Sasukeho :)

 

            Po tomto návratu do minulosti můžu říct, že tahle manga opravdu dospívá (v mém případě asi mohu i říct, že vyrostla spolu se čtenářem:) ), což je krásně vidět na vývoji nejen postav, ale také příběhu samotného, který začíná od poměrně jednoduché linky, která se v každé další dekádě dílů nabalí o nějakou tu další zajímavou zápletku a přitom si příběh drží poměrně solidní kontinuitu.

            No ale zpět od mých nostalgických pocitů k samotnému 12. dílu. Co se obsahu, rozčleněného do devíti kapitol, týče, tak chuninská zkouška, na základě které mají genini - nejnižší ninjové - možnost postoupit do vyšší hodnosti je již ve finále, kde se budou odehrávat čtyři souboje mezi osmi nejlepšími finalisty z předchozího kola. První, kdo do souboje nastoupí prvního bude Naruto, všemi podceňovaný a neuznávaný potížista. Jeho protivníkem bude Neji Hyuuga, talentovaný genin patřící do vedlejší větve vznešeného klanu Hyuugů, které se pyšní svým rodovým dědictvím a to oční technikou zvanou Byakugan.V druhém souboji proti sobě stanou zástupci Skryté Listové a Písečné vesnice. Shikamaru, věčně otrávený a znuděný ninja, proti Temari, sebevědomé kunoichi vládnoucí prostřednictvím obřího vějíře silnými větrnými technikami. Takže pokud chcete vědět, jak dopadne souboj Naruta proti jednomu z nejtalentovanějších geninů, kteří se chuninské zkoušky účastní a jestli dostane Shikamaru namláceno od holky, kterou považuje za víc jak otravnou, tak dvanáctý díl čeká jen na vás.

            Co se týče zhodnocení příběhu, tak dějová linka je rozhodně díky akčním scénám poměrně dynamická a i příležitostné flashbacky, které vracejí děj do minulosti, jej tak neutahají, jak to bylo třeba v seriálovém zpracování. Určitě na vás nečeká žádný zádrhel v podobě nějakého zbytečného přemýšlení nebo prokousávání zdlouhavými scénami, takže se těch 185 stránek dá krásně plynule přečíst.

           

Pozn.: Původní svastika na Nejiho čele byla do anime odstraněna

            Co se komiksu jako takového týče, tak pro ty, co se již s mangou Naruto setkali, nemůžu říct, že by se například v kresbě, kterou osobně hodnotím jako dost ucházející, setkali s nějakou změnou o proti předchozím dílům. Jako u předchozích dílů je celkem sympatické provedení svazku, kdy kvůli tomu, že se manga čte zprava do leva, je kniha natištěná tak, že se čte od poslední stránky k první, což vidím jako poměrně dobrou věc pro začínající čtenáře mangy. Pokud bych měl hledat něco, co bych této manze vytknul, tak snad jen pár věcí, co se týče oficiálního překladu, přece jen bych asi nepočešťoval všechny jména a výrazy, jako třeba z Chunin na Čunin nebo Jiraiya na Džiraia, ale to je jen můj čistě subjektivní názor.

            Pro ty, co se ke čtení Naruta ještě neodhodlali, mohu jen říct, že je to ideální manga pro začátečníky a pokud máte chuť ponořit se do fantasy světa s ninjovskou tématikou, poměrně silným a stále se rozvíjejícím příběhem proloženým akčními i vtipnými momenty, tak určitě hrábněte po Narutovi všema deseti.

chytlavý a dynamický příběh, bez nudných pasáží
snad jen počeštělá jména a výrazy

Verdikt

Naruto je pohodová manga s chytlavým příběhem, který je proložený akčními i zábavnými momenty. Jelikož je 12. svazek stále ještě zatím v raný věk celé postupně dospívající ságy, je i s ohledem na dvanáctileté hrdiny místy infantilní, což nemusí úplně každého oslovit. Každopádně je tenhle díl dynamický a akční, s několika zajímavými momenty, takže ho hodnotím poměrně kladně, protože splňuje všechno, co se od něj očekávalo...

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Padawan
Padawan

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 18/08/2013 (18. srpna 2013)
Odpověd na #2591 příspěvek od Padawan
Určitě budou další...na pořadníku mám Bleach, Death Note a od září bude od Crew vycházet Gantz A taky sem občas hodím něco u nás míň známýho
Dobrá, budu se těšit
Padawan Offline
Padawan 18/08/2013 (18. srpna 2013)
Odpověd na #2590 příspěvek od spiderbat
Výborná recenze Uvítal bych víc recenzí na Mangy...
Určitě budou další...na pořadníku mám Bleach, Death Note a od září bude od Crew vycházet Gantz A taky sem občas hodím něco u nás míň známýho
spiderbat Offline
spiderbat 18/08/2013 (18. srpna 2013)
Výborná recenze Uvítal bych víc recenzí na Mangy...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku