Kick-Ass: Nářez 2

17. srpna 2013 Damien Diskuze (5)
Kick-Ass: Nářez 2

Kick-ass se stal fenoménem a takřka modlou komiksové komunity. Film slavil úspěch v podstatě okamžitě a je smutnou skutečností, že náš milovaný web nebyl v provozu v době, kdy vyšla nářezová Millarova pecka poprvé. Proto se možná v recenzi trochu vrátím k prvnímu dílu, aby neunikly souvislosti. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský

Příběh:

Ten začíná v postatě tam, kde posledně skončil. Mindy alias Zabijačka žije svůj poklidný život v ústraní a ze všech sil se snaží být hodná holka. Sice měla dobrou snahu trénovat Nářeze, ale kvůli vlastní rodině se toho vzdala. Nářez oproti tomu je pořád stejný dement jako v prvním díle. Typický teenager, který si nenechá poradit, milionkrát něco slíbí a pak všeho lituje. Objevuje se řada nových a docela originálních postav, aby se zformovala Věčná spravedlnost, tým superhrdinů chránících ulice. Ale zároveň s nimi se objevuje, respektive vrací, hlavní padouch, starý známý z jedničky, Zuřivec, který se překřtil na Čuráka. Tomu ještě leží v žaludku, že v prvním díle přišel o otce a tak splašil partu magorů a začal peklo.

O komiksu:

Poselství prvního dílu bylo poměrně jasné. Hrdinou může být kdokoli, kdo si nasadí kulicha na hlavu a pomáhá ostatním. Ale vocaď pocaď a jakmile to přeženete, skončíte v pěkném průseru. To tak nějak sedí i na druhý díl. S tím rozdílem, že pomyslná hranice se posunula asi tak šest sedm kilometrů. Co totiž Čurák (impozantní jméno pro zloducha) spáchá, je snad i v očích protřelého kriminálníka zločinem proti lidskosti. Pokud vás nějak šokovalo kosení dospělých chlapů jedenáctiletou holkou, zkuste si představit, jak by to fungovalo obráceně.

Druhou rovinu příběhu zde hraje fakt, že policista, který jde urovnávat bitku „superhrdinů a superpadouchů“, nevidí ani jednoho, ani druhého, ale jen hromadu pošuků v barevných kuklách a ruku na srdce, asi bych je rubal obuškem bez rozdílu taky. Což je zároveň i třetí spektrum obsahu a totiž že ty nejhorší věci se vždycky přihodí těm hodným. Nevím, jestli to byl cíl Millara, ale docela pěkně se to v komiksu odráží. (Ale je to samozřejmě kravina. Mně se nikdy nic nestalo a to jsem ten nejhodnější člověk na Zemi.)

Jinak Millar si opět umě pohrává s komiksovými klišé a své postavy nechá jezdit podzemkou, protože je jasné, že na batmobil nikdo z nich nemá a o lítání nemůže být řeč. Jsou tu rozvedené aktivity hrdinů (stejně nikdo žádnou superschopnost nemá). Není to jenom o mlácení drogových dealerů, ale i o odvážení opilých holek z večírků nebo dávat bacha na lidi v nočním metru. Ne že by se tím kniha zabývala odshora dolů, ale nápad je to pěkný.

Jednou z výhod/nevýhod je, že vám to neskutečně rychle uteče. Není to ani tak tím, že by se v komiksu nic nedělo. Příběh to má pěkný, lineární a toho textu tam je taky relativně dost. Ale i pokud vás to kdovíjak nechytne, zblafnete tu knihu jak malinu a zjistíte, že potřebujete další díl. To je taky překvapení. Zatímco jednička fungovala jako samostatný příběh, dvojka má vyloženě otevřený konec.

Osobně jsem si všiml jen minima nějakých nelogických scén nebo vyložených hloupostí a nebudu je tady probírat. Ale mrzí mě fakt, že se hlavní postava nikam neposunula. U Mindy je vidět, že je ochotná vzdát se bojování se zločinem, aby ochránila rodinu. Je to ona, kdo je v komiksu morální vzor a to jí je jedenáct nebo kolik. Naopak David se neposunul nikam a všechna jeho rozhodnutí se zdají být jen popostrčením od některé z postav. A ještě je to kretén. Mimochodem, jak je u mě dobrým zvykem, nemůžu nereagovat na naprosto úděsný slovník postav. Bezskrupulózní násilí samozřejmě musí být doplněné o nějaké ty peprné výrazy, ale v každé větě to snad není nutné. Na druhou stranu je to lepší, než u jedničky. (Naprosto pohrdám předmluvou, která je důkazem primitivního humoru pisatele, nebo dokonalého spisovatelského umu.)

Nakonec pár slov ke kresbě. Tu hodnotím velice kladně, především proto, že navzdory tomu, že na českém trhu jsou k mání i další díla z ruky Romity Jr., mám za to, že grafické zpracování Kicka-ass nemá obdoby. Není to žádná úžasná anatomicky přesná kresba vyrýsovaných těl, ale je dost osobitá a šikovná na to, aby se s ní dalo vyjádřit to, co Millar vyjádřit chtěl a abyste si jí zamilovali.

Příběh, akce, kresba, nápad
Slovník, postavy, zparchantělý česko-anglický název

Verdikt

Těžko se mi to hodnotí. Na jednu stranu není to žádný mnohovrstevnatý příběh plný chvály nebeských výšin nebo abstraktních přesahů. Ale to jde poznat už z obálky. Na druhou stranu je to něco, co na trhu nemá konkurenci, především, co se příběhu týče. Je to originálně pojaté, je to vyloženě akční, a pokud máte jen trochu zvrácený smysl pro humor, tak se párkrát i zasmějete. Ale spíš ne. Sečteno podtrženo, pokud vás jednička zaujala, dvojka vás nadchne. Pokud jste jedničku nečetli, na dvojku ani nesahejte.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 19/08/2013 (19. srpna 2013)
Odpověd na #2602 příspěvek od Morzael
To bylo myšleno, že se překřčtil ze Zuřivce na Čuráka (v češtině) v originále z Red Mista na Motherfuckera :-D
Aha, já myslel že je to chyba v překladu, to se mi docela ulevilo... :-D Díky za vysvětlení.
Morzael Offline
Morzael 19/08/2013 (19. srpna 2013)
Odpověd na #2601 příspěvek od spiderbat
Mě se recenze taky líbila,a taky souhlasím... Mimochodem, ten Motherfucker se překřtil, oficiálně v komiksu, nebo se překřtil jen v českém překladu? Mímochodem, chystáte se na film?
To bylo myšleno, že se překřčtil ze Zuřivce na Čuráka (v češtině) v originále z Red Mista na Motherfuckera :-D
spiderbat Offline
spiderbat 19/08/2013 (19. srpna 2013)
Odpověd na #2600 příspěvek od Damien
Dík. Jsem rád že aspoň někdo :)
Mě se recenze taky líbila,a taky souhlasím... Mimochodem, ten Motherfucker se překřtil, oficiálně v komiksu, nebo se překřtil jen v českém překladu? Mímochodem, chystáte se na film?
Damien Offline
Damien 19/08/2013 (19. srpna 2013)
Odpověd na #2599 příspěvek od Mr.FREAKE
Pekná svižná recenzia. Naprosto suhlasim :)
Dík. Jsem rád že aspoň někdo :)
Mr.FREAKE Offline
Mr.FREAKE 19/08/2013 (19. srpna 2013)
Pekná svižná recenzia. Naprosto suhlasim :)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku