Ultimátní komiksový komplet #18: New X-Men: G jako Genocida

14. srpna 2013 jardoom Diskuze (11)
Ultimátní komiksový komplet #18: New X-Men: G jako Genocida

Tak přeci jenom jsme si pro Vás tu recenzi na další kus série Ultimátní komiksový komplet přichystali. Sice s menším zpožděním, ale přece je tady. Omluvte nás, jsou přece prázdniny.

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Všichni umřeme!

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

G jako Genocida nebo-li příběh Granta Morrisona v kresbě pánů Franka Quitelyho a Ethana Van Scivery nám přináší krásný pohled na to jak moc někteří lidé chtějí mutanty pryč. Pryč z jejich životů, pryč ze země a nebojí se použít k tomu využít všech dostupných prostředků. A to i klidně zničení celého města plného nevinných a bezbranných mutantů. V příbehu se dočkáme i Sentinelů, zbraní či robotů kteří byli stvoření k likvidaci mutantů, ty se nám také poprvé představí i na filmovém plátně v nově připravovaném filmu X-Men: Days of Future Past.

Dobrý Morrisonův příběh zde ovšem dle mého názoru velice degraduje ze začátku Quitelyho kresba, které nepůsobí moc dobře. Fyziologie postav je dosti nepovedená, když si vezmeme třeba Beasta a.k.a. Henryho McCoye, tak jeho tělo a dá se říct i těla všech ostatních jsou velice krátká oproti šíleně dlouhým nohám. To ovšem u většiny postav nevypadá zase tak hrozně ale právě u zmiňovaného Beasta je to hrozně vidět a vypadá jak s prominutím tlusté prase na dlouhých hubených nohách. Co se týče kresby, kterou můžeme vidět ke konci příběhu od pána Van Scivery ta už je na úplně jiné úrovni a je krásná a plná detailů.

U některých komiksů ze serie UKK můžeme najít velice špatně zvolený font, toto ale není ten případ font je úplně stejný jako ve vydání od nakladatelství Crew. A právě i když by se mohlo zdá na první pohled, že jsou tyto dvě knihy na chlup stejné není tomu tak. UKK má oproti vydání od Crwe již klasické pevné desky a příběh je doplněn všemi obálkami sešitů, plus zde jsou i další bonusy jako vyjádření autorů atd., jak už jsme na to všichni zvyklí. Ovšem jsme zde oproti Crhy ošizeni o několik parádních stran komiksu, který není psán klasicky na výšku nýbrž je proveden na šířku a to docela zamrzí.

7/10

Morzael - G jako Grant-Morrison-je-pán!

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Grant Morrison. Ten chlap je prostě třída, cokoliv, co jsem od něj přečetl, jsem si oblíbil. Tito X-meni nebyli výjimkou. Zajímavá zápletka, zajímavé nápady, skvělý závěr. K tomu spousty změn ve světě X-menů, a hlavně to, co je jeho specialitou – razantní činy. Přijde takhle Grant Morrison, aby vytvořil příběh, a vyhladí při tom 16 milionů lidí včetně Magneta (Vím, že se vrátí, ale kdo kdy ve světě superhrdinů zůstal mrtvý?). Čtete prostě komiks, který světem Marvelu nějak zahýbal. Opět se jedná o trochu složitější čtivo, jak má autor ve zvyku, a kolikrát si musíte věci, co se děli mezi panely, promýšlet, ale to já na něm právě mám rád.

Kresbu Franka Quitelyho mám vnitřně spojenou se sérií Batman and Robin, kterou dělala stejná dvojice, a jejíž první díl mimochodem vyšel minulou středu, a proto je mi notoricky známá. Takže si na rozdíl od většiny lidí, když jsem tak četl ty reakce, si nemyslím, že je špatná, mně osobně se líbila. Ale uznávám, že tady je to asi o vkusu jednotlivce.

Nejsem ve světě X-menů zrovna moc zaběhlý čtenář, a vlastně ho ani nemám rád, proto každý komiks z tohoto světa, jež mě zaujme, musí být dobře napsaný a aspoň solidně nakreslený. Tento nadmíru splňuje oboje. Nebýt to X-meni, hodnotil bych asi ještě výš.

8/10

jardoom - G jako Genialita.

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

 Nic mě nepotěší víc než komiks, který člověka zaujme, vtáhne a nepustí. Mám rád komiks, ve kterém se zbytečně nežvaní a jde se rovnou na věc. Grant Morrison se s ničím nepárá a naservíruje člověku přesně tolik, kolik toho potřebuje. Ani o písmenko navíc! Genocida je pro mě vrcholem geniality a dokonalosti. Scénář má své kouzlo v tom jak je jednoduchý a přímí.

Kresba? Pro mě naprosto jedinečná záležitost. Dnešní komiks totiž nastavil trend, ve kterém je kresba detailní, extrémně přehlcená vším co člověk v komiksu vlastně ani nepotřebuje, ale na oko to jen vypadá skvostně.  Mě z toho jen bolí oči, polovinu věcí v tom stejně nevidím a druhou půlku vlastně k příběhu nepotřebuju. Je to sice na oko krásně, ale zbytečné a unavující. Frank Quitely je ale jiný. V Genocidě je kresba jednoduchá. Nenajdete tam nic zbytečného, nic co by tam bylo navíc a člověka zbytečně rozptylovalo.

New X-Men: G jako Genocida je pro mě unikátní čtení, které neomrzí. Neříkám, že je to nejlepší co zde seženete, ale spojením scénáře a kresby vznikne dílo které je jednoduché, plynulé a ničím nebrzděné. Proto bych to doporučil nováčkům, kteří teprve svět poznávají, tak komiksovým pardálům kteří se pro tento kousek vždy rádi vrátí do své knihovny a naleznou v něm parádní odpočinkovou záležitost, která neomrzí.

 

10/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Další autoři

TommyEmko Morzael

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 16/08/2013 (16. srpna 2013)
Odpověd na #2546 příspěvek od LittleJohn
Morzael chápu, že se ti to líbí a určitě neříkám, že komu se to líbí je pozér nebo něco takovýho. Pořád jsem tu četl, jak je to přelomový a skvělý a tak jsem se do toho pustil a možná protože jsem od toho tolik čekal se mi to nelíbilo. Už jsem bohužel ve věku, kdy volnýho času je fakt málo a tak, když něco...
Podle mě by u Morrisona měli být vysvětlivky, něco jako v UKK ale podrobnější...
spiderbat Offline
spiderbat 16/08/2013 (16. srpna 2013)
Odpověd na #2575 příspěvek od LittleJohn
LOL tak se Sagvanem jsi to trefil :D
To nenapadlo mě, ale četl jsem to na comicsdb (konkr zde http://comicsdb.cz/comics.php?id=4121), dotyčný měl podle mě pravdu, každopádně mě se ta kresba prostě nelíbila, lituju, ale pokud se nikomu líbí fajn, jinak Morrison mi přijde dobrý, nemyslím si že je génius, ale je...
LittleJohn Offline
LittleJohn 16/08/2013 (16. srpna 2013)
Odpověd na #2555 příspěvek od spiderbat
Mozraeli, já chápu že se Vám ta kresba líbí, a respektuju to, já jsem jenom rád že tento komiks nečetl Bryan Singer, protože pak by Cyclopa mohla hrát třeba Angelina Jolie, a Logana by si namísto Hugha Jackmana mohl střihnout buď Eric Roberts, nebo Sagvan Tofi...
LOL tak se Sagvanem jsi to trefil :D
spiderbat Offline
spiderbat 16/08/2013 (16. srpna 2013)
Mozraeli, já chápu že se Vám ta kresba líbí, a respektuju to, já jsem jenom rád že tento komiks nečetl Bryan Singer, protože pak by Cyclopa mohla hrát třeba Angelina Jolie, a Logana by si namísto Hugha Jackmana mohl střihnout buď Eric Roberts, nebo Sagvan Tofi...
LittleJohn Offline
LittleJohn 15/08/2013 (15. srpna 2013)
Morzael chápu, že se ti to líbí a určitě neříkám, že komu se to líbí je pozér nebo něco takovýho. Pořád jsem tu četl, jak je to přelomový a skvělý a tak jsem se do toho pustil a možná protože jsem od toho tolik čekal se mi to nelíbilo. Už jsem bohužel ve věku,...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku