Transmetropolitan 08: Žalozpěv

12. srpna 2013 Morzael Diskuze (0)
Transmetropolitan 08: Žalozpěv

Osmý díl o šíleném pisálkovi z budoucnosti nedávno zasáhl naše knihkupectví s vážným podnázvem - Žalozpěv. Jaká byla v pořadí osmá cyberpunková jízda, kterou si mohli užít čeští čtenáři? Bylo to tak tragické, jak by napovídal název? Pojďme si třetí díl od konce série Transmetropolitan rozebrat.  

Knihy Dobrovský

Žánr:

Sci-fi, Cyberpunk

 

Příběh:

Příběh začíná mužem, neviditelným mužem, neviditelným mužem, který svojí puškou zcela viditelně vystřeluje lidem na ulici mozky z hlav. K tomu příhodně téměř všichni členové policejního sboru města dostali chřipku, a není tu nikdo, kdo by střelce mohl zastavit. Až dokud se o to nepostarají vyšší síly a město nezasáhne superbouře. Taková bouře Vám strhává kůži z těla a odnáší celé baráky.

Zatímco Spider Jeruzalem vymýšlí článek, kterým by celou tuto konspiraci odhalil a ukázal na viníky, sám se stane obětí bouře a po svém probuzení se dozvídá nečekanou informaci o svém zdravotním stavu. Situace se komplikuje, smyčka se uzavírá, a teď, víc než kdy dřív, je čas s tím něco udělat. Spider je připraven do toho tentokrát dát všechno a sejmout onen nabubřelý úsměv z ksichtu toho zmetka prezidenta.

 

O komiksu:

Tak první, co Vás na příběhu zarazí, je, že ho přečtete zhruba asi za 15 minut. Důvodem je celkem malé množství textu a přítomnost velkých panelů. Podíl na tom má určitě i celkem krátký rozsah komiksu. To ale vůbec nevadí, protože dostanete uspokojující množství všeho, co série nabízí.

Žalozpěv je takový přemosťující příběh, mezi vším, co se doposud stalo, a velkým finále, do kterého se pomalu ale jistě propracováváme. Musím uznat, že i to málo stačilo k navození silné atmosféry - situace je na levačku a Vy jste spolu se Spiderem připraveni vyjít ven a všechno rozkopat. Soucítíte s ním více než kdy dřív. Dokonce se dočkáte i trochu té jeho lidské a přívětivé stránky.

Jinak je to stejně kvalitní a už klasický standart, co lze od značky Warrena Ellise, Transmetropolitan, čekat. Změnou je snad jen vážnější tón, na který se tu hraje a ústup Spiderových šíleností, což dává čtenáři tušit, že to přestává být sranda. Ke scénáři už Vám toho asi moc nepovím, bylo to opět dobře a konzistentně napsané, odsýpá to, je to inteligentní, úderné a šílené. Je tam i pár zajímavých pasáží, které náročnějšího čtenáře jistě potěší a opět pár pěkných nápadů. V rámci série se ale jedná asi o jeden z těch slabších kousků.

Kresba Daricka Robertsona je, překvapivě, pořád stejná. Jedná se už o osmý díl, takže Vám tu neříkám nic převratného. Opět je to dobře a krásně barevně nakreslené, čtenář si může všímat zajímavých detailů v jednotlivých panelech, a atmosféru vykreslují šíleně provázané panely různých velikostí, které jsou Roberstnovou specialitkou. Jak jsem psal na začátku, dočkáme se tu více velkých panelů než v předchozích dílech a méně textu, takže Robertson hraje ve vyprávění tohoto příběhu větší roli.

Žalozpěv nečtěte rozhodně, pokud jste nečetli ani jeden z předchozích sedmi dílů. Speciálně tento díl se hodně opírá o Spiderovi minulé zážitky.

Pro ty, kteří netuší o čem série je, tu mám krátké shrnutí. Transmetropolitan vypráví příběh extrovertního až šíleného žurnalisty Spidera Jerusalema, který bourá zkažený systém a prohnilou společnost USA budoucnosti, protože má jednu špatnou a vlezlou vlastnost, kterou tam nikdo na vysokých místech nemá rád - říká pravdu. Pokud Vás už vytáčí média honící se za ziskem a cenzurování informací, můžete se trochu vyžít při čtení právě této série, která je kritikou přesně na tento problém, jež je den ode dne vážnější. Zároveň je jakýmsi varováním, kam nás tento přístup může dostat. Takže kašleme na kydy o Bartošové, přínosné zprávy z TV Nova o paní, která uvízla pod kořenem, a pojďme raději číst Transmetropolitan. Šiřte dál poselství Spidera Jerusalema!

 

Určení:

Série je určena spíše náročnějším čtenářům, kteří mají rádi sci-fi, cyberpunk nebo satiru společnosti, případně styl psaní Warrena Ellise. 

Zajímavé nápady, pěkná práce s panely
Slabší a krátší scénář oproti předchozím dílům

Verdikt

Pro čtenáře série je Žalozpěv zárukou zábavy, na kterou jsou zvyklí. Vážnější pocit při čtení komiksu beru jako plus, protože je vidět, že se s příběhem někam posouváme a autorovi opravdu o něco jde. Zklamaní můžete ale být z rychlosti, kterou komiks přečtete. Nicméně je to důležitý kus skládačky, kterou si v rámci díla Transmetropolitan nemůžete dovolit vynechat.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku