Superman: Poslední syn

7. srpna 2013 Morzael Diskuze (2)
Superman: Poslední syn

Letošní Supermanovská jízda pokračuje, je tu totiž Poslední syn. Už teď můžu prozradit, že takto čistě krásnou a žánrovou záležitost jsme tu o Supermanovi asi ještě neměli. Takže se těště na Kal-Ela, Generála Zoda, Ursu, Noda, Lexe Luthora, Metalla, Parasita a další známe tváře univerza Muže z oceli v nádherném grafickém provedení. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský

Příběh:

Do města Metropolis, domova a hlavního působiště samotného Muže z oceli, přistane podivná loď přivážející ještě podivnějšího pasažéra. Je v ní malý kluk Kryptonského potenciálu. Jak je to ale možné? Cožpak Kal-El (Superman) a jeho sestřenka Kara Zor-El (Supergirl) nejsou jedinými a posledními přeživšími padlého světa Kryptonu? Zřejmě ne.

Clark se rozhodne vzít chlapce pod své ochranné křídlo a společně s Lois, jeho novomanželkou, ho chce vychovat. Jenže, jak už to tak bývá, když jde o záležitosti Kryptonu, někde je zakopaný pes. Tentokrát těch psů je ale zakopaná celá hromada. Rozhodnou se ze své díry vyhrabat a zničit odkaz muže, který je tam dostal.

Ano, mluvím o Zóně přízraků, dimenzionálním vězení pro nejhorší zločince Kryptonu vytvořeného samotným Jor-Elem, Supermanovým otcem, a armádě jeho Kryptonských zločinných obyvatel vedených nikým jiným než Generálem Zodem (kneel).  

Má náš svět šanci vypořádat se s invazí Kryptoňánů? Superman se nakonec bude muset uchýlit ke krajním řešením a požádat o spojenectví jednoho plešatého zahořklého superzločince.

O komiksu:

Příhodně tento komiks vyšel právě letos při premiéře prozatimní komiksové pecky roku – Muže z oceli. Totiž hlavní zápletka je vcelku podobná – armáda exilovaných Kryptoňanů pod vedením Generála Zoda se snaží přetvořit náš svět na nový Krypton a udělat z lidské rasy své neoblíbené otroky. Dokonce bych řekl, že se tu filmaři značně inspirovali, jelikož i komiks je vcelku přímý a nařachaný akcí na úkor postav a nějaké vnitřní myšlenky komiksu.

Geoff Johns je v tomto klasickém superhrdinském žánru jako ryba ve vodě. Umí Vás usadit a přimět jen se kochat akční jízdou od začátku do konce. V komiksu jsou zajímavé nápady, ale jsou to spíše jednotlivé perličky v příběhu, než nějaké novinky v žánru.

To je můj osobní problém který já s Johnsem mám, a který mě vytočil třeba v Avengers: Na ostří nože. U některých jeho děl je moc vidět, že se inspiruje u staré školy superhrdinů – hodně akce, rychlý, pestrý příběh, ale žádné pitvání se v postavách, žádný výlet do jejich psychiky, nic po čem byste si řekli, že jste četli něco víc než jen akční superhrdinský příběh.

Jasně, někdo tuhle poctu staré škole má rád a já mu to neberu, ale abych byl opravdu spokojený, chci alespoň o trochu něco víc. Takže Vám netvrdím, že je to špatně scénáristicky napsané to v žádném případě, ale také to není nic, z čeho byste se posadili na zadek.

Z čeho jsem se ale posadil na zadek, je kresba. Richard Donner/Adam Kubert smrtelně nebezpečná dvojka, která kouzlí neskutečně nádherné scény. Trochu mi to přišlo jako Guarnido (Blacksad) a Andy Kubert dohromady (osobně si nemůžu přát víc), některé stránky prostě nemůžu nazvat jinak, než umělecká díla. Trochu mě mrzelo, že většina stran komiksu jsou dvoustrany, protože by si zasloužily větší formát. Komiks pro mě byl především estetická orgie, nedokážu si představit něco lépe padnoucího k superhrdinskému žánru a hlavně Supermanovi. Nádhera.

Určení:

Čtenáři klasických superhrdinských komiksů a fandové Supermana. Plus lidi, kteří dokáží ocenit opravdu nádhernou kresbu. 

Nádherná kresba
Slabší a přímočarý scénář

Verdikt

Poslední syn je parádní žánrová záležitost, která Vás uchvátí kresbou a upoutá scénářem. Bohužel se o žádný převratný kousek nejedná, snad jedině kresbou, která tu a tam dost experimentuje a vznikají díky tomu vskutku jedinečné scenérie. Pokud se Vám líbila zápletka filmu Man of Steel, ale raději byste něco více komiksového, tak tohle je přesně to, co hledáte.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 07/08/2013 (7. srpna 2013)
Jasně no, a to je to o čem mluvím... příběh mohl být hlubší a tím pádem i delší a zabývat se trochu postava, v podstatě se tam všechno stalo v běhu (letu) :-)
spiderbat Offline
spiderbat 07/08/2013 (7. srpna 2013)
No, podle mě by nějak takhle mohl vypadat Superman 3, kdyby ho měl na starost pan Donner, jinak uvítal bychkdyby ten komiks, byl o něco delší, nebo levnější... Co se kresby týče, byla dobrá, ale podle mě mohla být lepší, Třeba ta z Utajeného Počátku se mi...
Minotaur.cz