Nedávno za mnou přišel kamarád a ptal se mě, jak má číst Batmana? Co si vlastně musí přečíst, než si koupí ten a ten komiks, aby vůbec chápal, o co jde. To mě samotného vrátilo do doby, kdy jsem s Batmanem začínal a byl jsem naprosto vyveden z míry množstvím sérií, které vycházely. Proto jsem se rozhodl, že se pokusím nováčkům trochu ulehčit jejich začátky a napíšu stručný úvod do toho, jak číst ságu Temného rytíře, a vezmu trochu obecně i velké události v DC comics.
Tento článek nebude pro staré komiksové mazáky asi moc přínosný, je určen především nováčkům. Snad jim pomůže. Budu se zaobírat převážně komiksy vydanými v Česku a těmi, co mají výhledově vyjít. Informace budu prokládat ještě dalšími zajímavostmi a na konci přidám kompletní seznam chronologie všech Modern age Batmanových příběhů.
Na úvod zabrousím trochu do historie. První komiks Batmana vyšel roku 1939 a jeho sága se obecně dělí do tří velkých období. Golden Age, Silver Age, (někdo počítá i Brozne Age), Modern Age. Rozebírat tu Golden a Silver agové komiksy nemá moc smysl, protože to jsou kousky jen pro opravdové skalní fandy. Kvalitativně je to vcelku hrozné - špatná kresba a laciné barvy, nudné scénáře (ve většině případů), a na hlavní příběh Batmana tyto komiksy nemají v podstatě žádný vliv (výjimku tvoří autoři jako Grant Morrison, kteří rádi zabrousí do minulosti a čerpají ze starých příběhů). Proto bude nejlepší, když to vezmeme od Modern Age.
Batmanova Modern Age sága (která trvá dodnes) byla nastartována Frankem Millerem. Prvním a také zlomovým komiksem, nejen pro Batmana, je komiks Batman: Návrat Temného rytíře. Je to klasika, která spolu s Watchmeny změnila žánr. Dnes už to taková převratná pecka není, ale určitě je to pořád skvělý komiks, který stojí za přečtení. Ovšem pozor, pokud knihu budete číst, vězte, že nečtete o hlavní Batmanově linii, nýbrž o alternativní realitě.
Hlavní linie, nebo-li kánon, Batmanovi mytologie byla nastartována stejným autorem v komiksu Batman: Rok jedna. Zajímavostí tohoto komiksu je, že se jedná o tzv. origin (příběh zrodu postavy) Batmana jak pro hlavní linii, tak pro onu výše zmíněnou alternativní realitu Návratu Temného rytíře, a dodnes se bere jako TEN hlavní a směrodatný origin Batmana. Scott Snyder ho doplnil a inovoval svým Zero Year, který vyšel v USA ve dvou svazcích. My se prvního z nich dočkáme na podzim roku 2015.
Taková vsuvka, v podstatě nedůležitá a upřímně moc nechápu, proč tu vůbec byla vydaná, je komiks Batman: Deset nocí KGBeasta. Nejedná se o vyloženě špatný komiks, ale pro celkovou mytologii je nedůležitý a myslím si, že by si vydání zasloužily zajímavější kousky než tento. Každopádně jako čeští čtenáři si ho můžete také opatřit. Jedná se v podstatě o ryzí batmanovskou detektivku, o které je v dnenšní době docela nouze.
Na Rok jedna by poté v podstatě měl navazovat Batman: Dlouhý Halloween a následně Batman: Temné vítězství (oba se skládají ze dvou svazků). Jenže v Dlouhém Halloweenu už se objevuje Joker a jeho origin se dozvídáme v komiksu Batman: Muž, který se směje (ten u nás vyšel v Jokerovském svazku Batman: Kameňák a další příběhy), proto by bylo správné si tento příběh přečíst před Dlouhým Halloweenem.
Po Temném vítězství následuje Batman: Kameňák, který je také součástí výše zmíněného svazku o Jokerovi. Za ním pokračuje Grant Morrison se svou šíleností a jedním z nejlepších komiksů Batmanovské historie Batman: Arkham – pochmurný dům v pochmurném městě. Pak už je všemi milovaný komiks Batman: Ticho. Ten u nás vyšel již dvakrát: jednou ve dvou svazcích s pevnou vazbou, a jednou v souhrnném svazku s brožovanou vazbou (plus v limitované edicí s pevnou vazbou).
Pak nastupuje Morrisonova sága, která následujících šest let v USA utvářela svět Batmana. První je Batman a syn. Pro mě zcela nepochopitelně po něm nevyšel druhý svazek Batman: The Black Glove (Batman: Černá rukavice), ale až třetí svazek: Batman R.I.P. Takže fanoušci mají jistě mnoho otázek z obou dílů, u kterých se dočkají vysvětlení nejspíš až časem, až a jestli vyjde zmíněný druhý svazek. Po Batman R.I.P, i když v USA vyšlo mezi tím mraky komiksů, následuje komiks Batman a Robin: Znovuzrození, který má ještě tři pokračování, kterých bychom se také časem měli dočkat. Nejspíš se ale dočkáme pouze dvou, protože ten poslední svazek není od Morrisona.
Tím jsme skončili českou linii komiksů Batmana až do New 52. A teď tedy co je to New 52? Je mi jasné, že o tom musíte číst často, ale pokud pořád nevíte, o co jde, dovolte mi to objasnit.
V DC comics se rozhodli, že udělají v září roku 2011 velkolepý restart svého univerza. Protože některé komiksy už měly téměř 800 čísel, v rámci vesmíru už proběhlo několik (desítek) událostí, které upravily realitu a změnily některé věci, začínal v tom být slušný guláš. DC si drželo hlavně své dosavadní čtenáře, ale velmi těžko se jim nabírali noví. Představte si, že si koupíte Batmana číslo 735, kde je deset postav, o kterých jste v životě neslyšeli, a baví se o věcech, které se děli před X dalšími čísly. Tak máte možnost, buď rozbít prasátko a zběsile začít dokupovat, o co jste přišli, nebo říct: „Fuck this shit!“ a jít třeba k Marvelu.
Proto byl původní plán věci zjednodušit, rozjet série od znovu a dát jim nový kabát. Výsledek? Obchodní tah dobrý. Začít si kupovat série svých hrdinů pěkně od čísla jedna, přitáhlo hodně nových i starých čtenářů. Zbytek se ale moc nepovedl. Většina postav dostala nový (ne vždy povedený) design a trochu jinou roli v univerzu. Co se ale té jednoduchosti týče, tak ta je celkem mimo. Protože New 52 se drží některých věcí před restartem a některé se vytváří zcela samostatně, takže upřímně, je v tom ještě větší bordel než předtím, tedy pokud jste dlouholetý čtenář. Pokud jste nováček, tak je to pro vás asi lepší, protože přeci jen je to vlastně jednodušší, když se moc neptáte. A abych byl upřímný, momentálně se DC docela plácá a zamotává do vlastní problematiky vesmíru.
Na začátku New 52 začaly v USA vycházet čtyři série jen o Batmanovi. Batman, Batman and Robin, Batman - Detective Comics, Batman: The Dark Knight. S těmi se to má tak, že série Batman udává hlavní mytologii Batmana. Ta určuje jeho příběh, hlavní osu. Ostatní jsou v podstatě jen příběhy, které se tu a tam kříží a doplňují s hlavní linií, ale nejsou esenciální pro kánon, skoro až by se daly nazvat fillery (výplňové příběhy nedůležité pro směřování postavy). Důležitá je ještě Batman and Robin, protože to je dost o Robinovi, který se v jiných sériích objevuje vždy jen krátce. Pak ale začala vycházet pátá série: Batman Incorporated, která v tom udělala další bordel. Protože od té doby na nějaký čas určovaly hlavní příběh v podstatě dvě série.
Ale teď už zpátky do ČR. U nás vycházejí Temnému rytíři tři New 52 série. Batman, od které vyšel zatím Batman: Soví tribunál, Batman: Noc Sov, Batman: Smrt rodiny a v dohledné době má vyjít Batman: Rok nula - tajné město (zmíněn už výše). Toto je ta hlavní, určující a asi nejlepší New 52 série o této postavě. Další dvě jsou spíše doplňkové. Batman – Detective Comics (vyšly: Tváře smrti, Zastrašovací taktiky, Imperátor Penguin) a Batman: Temný rytíř (vyšly: Temné děsy, Kruhy násilí, Šílený). New 52 můžete číst v podstatě bez předchozí znalosti Batmanovi mytologie, ale moc to nedoporučuji, alespoň komiksy Batman: Rok jedna a ty od Granta Morrisona jsou důležité (především Batman a syn).
Pokud chcete vidět Batmana v týmovce, tak doporučuji sérii JLA od Granta Morrisona. Ta se řadí chronologicky mezi Batman: Arkham a Batman: Ticho. Spíše ale doporučuji poutavější New 52 sérii Justice League (vyšly: Počátek, Zrození zla), ta je v podstatě o tom jak se všichni dali dohromady, takže k tomu žádné jiné materiály nepotřebujete.
Další možností jsou alternativní reality. Hlavní je již zmíněný Návrat temného rytíře, pak určitě je skvělé Království tvé a svou roli sehrál Batsy i v Superman: Rudá hvězda. Jinak tu vydala Crew příběhy Batman vs Soudce Dredd: Rozsudek nad Gothamem; Batman vs Soudce Dredd: Zemřít smíchy 1,2; Batman vs Lobo.
Pokud Vám stále něco není jasné, tak mi rozhodně napiště do diskuze a já se pokusím nějak to objasnit. Na závěr, jak jsem slíbil, něco pro ty, co si to chtějí dát komplet a nebojí se angličtiny:
Batman Year One
Batman Shaman
Batman & the Monster Men
Batman& the Mad Monk
Batman Prey
Batman the Man Who Laughs
Batman Gothic
Batman Venom
Batman Four of a Kind
Collected Legends of the Dark Knight
Batman Other Realms
Batman Snow
Batman and The Long Halloween
Batman Dark Victory
Robin Year one
Batgirl Year one
Batman The Gauntlet and Robin Year One
Batman Haunted knight
Batman Faces
Batman Terror
Batman Monsters
Batman Rules of Engagement
Batman Night Crisis
Batman The Cat and the Bat
Batman King Tuts Tomb
Batman Tales of the Demon
Batman The nights of the Beast
Batman The Killing Joke
Arkham Asylum A Serious House on Serious Earth
Batman Death in the Family
Batman A Lonely Place of Dying
Batman Blind Justice
The Sword of Azreal
Batman Knight fall vol 1 - 3
Batman Prodical
Batman Anarky
Zero Hour: Crisis in Time
Batman Contagion
Batman Legacy
Batman Cataclysm
Batman No Mans Land Vol 1 - 5
Batman Evolustion
Batman Officer Down
Bruce Wayne Murderer?
Bruce Wayne Fugitive Vol 1 - 3
Hush Vol 1 - 2
Batman Death in the Maidens
Batman Broken City
Identity Crisis
Batman As the crow Flies
Batman War Drums
Batman War Games vol 1 - 3
Batman Hush Returns
Batman City of Crime
Batman Under the Hood Vol 1 – 2
Countdown to Infinite Crisis
Infinite Crisis
Batman War Crimes
Batman Face the Face
Batman Detective
Batman and Son
Batman Death in the City
Batman The Resurrection of Ras Al Ghul
Batman and the Black Glove
Batman Private Casebook
Batman Heart of Hush
Batman R.I.P.
Final Crisis
Batman What Ever Happened To The Caped Crusader
Batman Battle for the Cowl
Batman Battle for the Cowl Companion
Batman Reborn
Batman Vs Robin
Batman Long Shadows
Batman Hush Money
Batman Life After Death
Batman Arkham Reborn
Time and the Batman
Batman Must Die
Batman The Road Home
Batman The Return of Bruce Wayne
Batman Eye of the Beholder
Batman and Robin must die
Batman: The Black Mirror
Batman, Incorporated
Flashponit: Batman Knight of Vengeance
Flashpoint
Batman: A Court of Owls
Batman: The Night of Owls
Batman: Death of the Family
Batman: Requiem
Batman: Zero Year
Batman: Endgame