Jeruzalém – Rok v rozděleném městě

21. července 2013 gumidekmedvidek Diskuze (2)
Jeruzalém – Rok v rozděleném městě

Vrací se k Vám scénárista a kreslíř se svým vlastním životem Guy Delisle, který se nám představuje již ve čtvrté knize zážitků ze světa. Tentokrát se podíváme do rozděleného města plné kultur Jeruzaléma.

Knihy Dobrovský

Guy Delisle po předchozích zkušenostech Číny, Severní Koreje a Barmy přijíždí do Jerusalema se svou ženou a dětmi, aby zde strávili celý dlouhý rok. Jeho manželka jakožto členka „lékařů bez hranic“ má zde opravdu těžký úkol. Hlavní hrdina manžel autor komiksu v jedné osobně popisuje své celoroční zážitky a zkušenosti, se kterými se dennodenně setkával.  Celý tento zážitek se pokusil vtisknout do komiksové knihy a při tom mnohé situace jsou nadlehčovaný a pojaty příjemnou vtipnou formou, která dokonale vykresluje samotné grafické ztvárnění.

Jak už někteří tuší, tak zde opravdu nenajdeme superhrdiny ani akční scenérie, které berou dech. Celý tento koncept by mohl někomu hodně vadit, protože komiksových cestopisů je opravdu poskromnu. Mě osobně tento koncept seděl, neboť v dnešní době se dokopat k tomu abych si přečetl cestopisnou knihu, je opravdu těžké. Pokud teda nebude doplněna spoustou fotografií k dokreslení situace. Protože v opačném případě je vhodnější sáhnout po nějakém dokumentu v televizi, který rozhodně poutavější formou obeznámí se zdejší situací.

V případě komiksového zpracování je Jerusalem takový osobnější, bez jakékoliv cenzury autor popisuje každodenní i běžné rodinné situace či setkání s přáteli a při tom byste si dokázali představit sami sebe na jeho místě. Toto zpracování přináší jak do řad komiksů tak všeobecně cestopisů svěží závan a originalitu. Nemůžete si prostě stěžovat na scénář, protože ten napsal život a lidi, které Guy Delisle za celý rok v Jerusalemu potkával. Že život v tomto rozbouřeném městě je značně odlišný od evropského stylu je pochopitelné a proto přidává i na atraktivitě. Nemá smysl popisovat, nějak podrobně děj knihy, protože jej vlastně kniha nemá. Síla zážitku totiž spočívá v jednotlivých situacích. A to buď v těch vtipněji laděných, ale i těch vážnějších. Právě tyto protiklady symbolizují samotný komiks. Je to něco jako takový sled nálad a nečekaných situací autora. K dalším zajímavým částem, pak lze zařadit i nečekané kulturní odlišnosti a až šok, jak může náboženství tolik diferencovat obyvatelé jednotlivých čtvrtí Jerusalema.

Celé by toto nefungovalo bez charakteristické a opravdu originální kresby. Už jen to, že autor vlastně kreslí sám sebe je dosti zvláštní a nečekané. Ale jeho styl všechny postavy, včetně sebe, nadlehčuje a dodává jim, až vtipný nádech. Sice samotná kresba může zkreslit mnohdy vážnost situace, ale o to tady nejde. O obětech náboženských nepokojů se dozvídáme každý den v televizi v novinách.

Zajímavostí kresby jsou i barvy, kterých je zde opravdu poskromnu. Tohle by považoval za ohromné plus, neboť střídání okrové pro den a tmavě modré pro noc působí vizuálně opravdu příjemně. K tomu občas bije do očí jasná žlutá nebo oranžová. No prostě bez problému.

Jak už jsem zmínil, tak komiks není opravdu pro všechny. Lépe řečeno je jen pro úzkou skupinu lidí, protože se jedná o elementární komiksový zážitek oproti běžným komiksům, co u nás vychází. Prostě žádná akční situace, žádný dějový zvrat nebo žádní hrdinové. Jen sled zážitků. Ale za to opravdu skvostně zpracovaných.

Dalším menším mínusem je asi občasné, až velmi podrobné, popisování některých historických události, některých míst. Dostává se vám výklad větší než, který byste dostali na prohlídce zámku tady u nás. No prostě pochytíte jen tak desetinu. Naprosto chápu uchvácení autora historií tohoto prastarého místa, ale ve výsledku zde toto povídání působí jako zbytečná vata.

Originální kresba, zajímavé vyprávění, vtipná forma, něco se i naučíme.
Není to čtení pro všechny, místy zbytečně velké popisování některých historických událostí

Verdikt

Komiksová kniha, která přináší naprosto odlišný zážitek oproti běžně vydávaným komiksům, co u nás vychází. Nečekejte superhrdinovské souboje nebo akční bitvy, toto je o něčem jiném. Klidné zajímavé historické kulturní náboženské vtipné i vážné vyprávění roku v Jerusalemě obyčejným člověkem, kterým byste mohli být i vy.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 22/07/2013 (22. července 2013)
Rozhodně to stojí za přečtení u určitě doporučuji. Mé subjektivní hodnocení je asi tak 87% =). Me to prave docela sedlo a libilo. Ale jak rikam neni to pro vsechny. Tohle pise sam zivot.
S4TW Offline
S4TW 21/07/2013 (21. července 2013)
Tak tenhle komiks mám v očku už delší dobu a tato recenze mě na něj navnadila ještě více! A jednou mínus, které jsi uvedl beru já jako plus a to konkrétně detailní popisování historie a míst :-) těším se!
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku