Arrow

20. července 2013 Damien Diskuze (9)
Arrow

Seriál o originu Green Arrowa/Olivera Queena měl ty nejlepší reference a slyšel jsem je ze všech stran. Navzdory tomu jsem se seriálu dlouhou dobu vyhýbal. I proto mě potom docela nadchl a chtěl bych napsat pár poznatků a připomínek, abych i některé z vás váhajících přiměl se na toto televizní dílko podívat.

Knihy Dobrovský

V prvé řadě chci říct, že jsem žádný komiks Green Arrowa nečetl. Pokud vás zajímá syntéza seriálu a papírového universa, počkejte si na vyjádření ctihodného Morzaele. To co sem píši já, je čistě jen moje zhodnocení toho, jak je první série zpracována, její klady a zápory a to v podstatě bez spoilerů.

„Jmenuji se Oliver Queen. Pět let jsem byl uvězněn na ostrově s jediným cílem. Přežít.“ Tuhle hlášku budete slýchat hodně často. Jak jsem řekl, je to origin. Během první série nás tedy seriál seznamuje se začátkem působení samozvaného strážce v kapuci, jeho potyčky se zákonem a šlamastikami jeho milostného života. Oliver, synáček prominentního milionáře a v podstatě šéfa města Star City, ztroskotá na ostrově, který není tak pustý, jak by se mohlo zdát. Krůček po krůčku, díl po dílu se nám také odkrývá, co se na ostrov dělo. Paradoxně Oliverovy flashbacky na události na „tom ostrově“ mě bavily asi nejvíc.

Z důvodů, které vám nevyzradím, se Oliver rozhodne opustit svět večírků a stát se něčím jiným, co by jeho město zachránilo. Sice navenek hraje pořád stejného rozmazleného hédonistu, ale po nocích běhá v zelené kapuci a střílí padouchy lukem. Což je první moment, který překvapil. Arrow není klasický superhrdina, který sedí na stromě a čeká, kdy nějaké pako okrade stařenku. Naopak, má přesný seznam lidí, kteří jsou pro město nebezpeční a když na to přijde, bez skrupulí je prošpikuje šípy.

Pro svoje večerní aktivity potřebuje jako každý hrdina nějaké to hnízdo. A tady nastává první z WTF momentů. Asi nenašel nic lepšího, než opuštěnou továrnu ve čtvrti, kde kriminalita přímo bují. Natahal tam počítače, kilometry kabelů a v budově, do které naprosto zjevně zatéká, není střežená ani zabezpečená, skladuje celý svůj arzenál. Až po pár dílech se tento nedostatek vyřešil. Ale schválně si všimněte, že ve většině scén z Oliverova úkrytu má komplet mokrou podlahu.

Arrow znamená šíp a šípy nešetří. Když nemá šípy, mlátí se lukem. Když nemá luk, mlátí se rukama, nohama apod. Choreografie bojů je leckdy opravdu skvělá. Samotná figura hlavního herce je snem antických sochařů, takže všechny ty salta, stojky, capoeiry a nevím co všechno, působí hodně uvěřitelně. Ono koukat na ty jeho tréninky taky není zas tak špatné. Ale očekával bych, že bude takticky střílet z úkrytů, používat speciální šípy a vychytávky. Od toho je snad milionář, ne? Nebaví mě koukat, jak běží přímo proti třem chlápkům, co po něm pálí z MP5, ani jeden se netrefí, protože udělal kotrmelec a všechny fádně zastřelil šípem. A jestli jediný gatget, kterým Oliver disponuje, je štěnice na šípu, pak mi to přijde jako plácání potenciálem.

Hrdinové si kryjí svou identitu. To je odvěké pravidlo. Ale pokud chcete skákat po střechách, doporučoval bych něco efektivnějšího než kapuci. A taky bych nedoporučoval vyzrazovat svou totožnost na potkání, čehož se pan Queen dopustil hnedle několikrát.

Kromě vyjevení svého koníčku polovině herců seriálu Oliver často vybruslí z nepříjemných situací tím, že hovor stočí k tomu, jak to bylo na tom strově hrozné a jak ho to poznamenalo a změnilo a že o tom nechce mluvit. Když pak u výslechu přizná, že ho tam mučili, nezdá se, že by se něco dělo. Na nějakém ostrově jsou evidentně magoři, co zabíjejí lidi, ale nikdo se neobtěžuje s tím něco udělat.

Vedle masírování mafiánských bossů a hádání se s Diglem, obrovitým černým side-kickem, Oliver řeší svoje zbabrané vztahy s matkou, sestrou a expřítelkyní. Do toho se zapletl ještě jeho nejlepší kamarád a po vzniku milostného trojúhelníku máme základ pro parádní telenovelu. Když se objeví Huntress, je to úplně jasný. V podstatě se dá říct, že jsem neviděl žádný jiný seriál, ve kterém se někdo někomu tolikrát omlouval. Nevím, jestli je to plus nebo mínus, ale skoro to vypadá, že většina herců a především hereček někdy v minulosti vyhráli minimálně miss sympatie. Nic proti hezkým holkám, ale ta zbytečná strojenost mi někdy leze na nervy.

Teď hledám způsob, jak to nějak pozitivně zakončit. Protože jsem napsal přehršli záporů a pozitiv jsem moc nedal. Ale pravda je taková, že jako celek je to dobrý a koukatelný seriál, má spousty kvalitní akce a dobrý momentů a ač se u něho moc nenasmějete, určitě nadchne nejen fanoušky komiksů. 

Příběh, ostrovní linie, souboje, hrají tam samé kočky
Hodně WTF momentů, některé souboje, debilní dialogy

Verdikt

Tak já teď sám nevím. Začal jsem to psát jako propagační letáček a skočil jsem jako absolutní kritik. Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Ačkoli tam hraje pár herců a místy to připomíná mexickou romanci, pořád to má pár slušných akcí, camea dalších známých komiksových postav a je to příběh z DC universa a to se počítá.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Memphis Offline
Memphis 21/07/2013 (21. července 2013)
S recenzí plně souhlasím, je to velmi dobře zvládnutý seriál o komiksové postavě, ale je tam plno prvků moderní americké telenovely, navíc doplněna o život mladých neklidných bohatých... od kanálu The CW také nelze moc co jiného čekat... ale jinak se na to dívalo vcelku...
Batman Offline
Batman 21/07/2013 (21. července 2013)
Odpověd na #2029 příspěvek od Damien
Asi bych taky nebyl proti. Jen jednu připomínku bych k tomu měl, a totiž že by tam mohl být lichý jako Hawkeye v Avengers.
To je pravda, Renner sám už Hawkeye ani hrát nechce a nejspíš ani nebude v Avengers 2.Ale kdyby byl Oliver přeci jen v nějakém filmu JLA tak doufám že tvůrci mu dají nějakou větší roli.No možná bych ho raději než v JLA viděl v Green Lanternovi, z Halem spolupracuje celkem...
The First Robin Offline
The First Robin 21/07/2013 (21. července 2013)
Odpověd na #2029 příspěvek od Damien
Asi bych taky nebyl proti. Jen jednu připomínku bych k tomu měl, a totiž že by tam mohl být lichý jako Hawkeye v Avengers.
To je fakt no, pokud se z něj měl stát jen statista v záloze, pak by to bylo dost nedůstojný a radši bych ho tam ani nedával.
Damien Offline
Damien 21/07/2013 (21. července 2013)
Odpověd na #2026 příspěvek od Batman
Když už se řeší Arrow tak představitel Olivera tvrdí že by se vůbec nebránil, tomu aby si Green Arrowa zahrál v Justice League.Myslíte že je to dobrý nápad?Za sebe říkám, ano.
Asi bych taky nebyl proti. Jen jednu připomínku bych k tomu měl, a totiž že by tam mohl být lichý jako Hawkeye v Avengers.
The First Robin Offline
The First Robin 21/07/2013 (21. července 2013)
Odpověd na #2026 příspěvek od Batman
Když už se řeší Arrow tak představitel Olivera tvrdí že by se vůbec nebránil, tomu aby si Green Arrowa zahrál v Justice League.Myslíte že je to dobrý nápad?Za sebe říkám, ano.
Já nevím. osobně nejsem přítel párování postav ze seriálu a filmu. Ale je pravda, že za prvné Green Arrow by se ve filmové JLA určitě neztratil a za druhé, že Amellovi ta role dokonale sedla. Takže, vyjímka potvrzuje pravidlo...já bych byl asi taky pro.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku