Sláine: Poklady Británie

15. července 2013 Damien Diskuze (0)
Sláine: Poklady Británie

Pat Mills a jeho Sláine, tři výtvarníci, kteří dva příběhy neuvěřitelného keltského řezníka z Irska přenesli na papír a před dvě stovky stránek mytologie, veršů a bojového běsnění. Takový je šestý díl Mistrovských děl evropského komiksu od nakladatelství Crew. A byl věru ostrý. 

Knihy Dobrovský

Na Sláina jsem se těšil i netěšil zároveň. Sice jsem si chtěl konečně přečíst legendární evropskou fantasy, ale zároveň jsem se bál, co na mě po otevření knihy vyleze za hrůzy, protože Mills je známý buřič se zálibou v provokacích. Takže obsah mě po téhle stránce nijak nepřekvapil.

Kniha je rozdělena na dva na sebe nenavazující celky. Prvním z nich je Jméno meče (Name of the sword) a Vládce zmatečnosti (Lord of Misrule) a druhým Poklady Británie I. a II. (The Treasures of the Britain). Příběhy zde vypráví služebník Sláina, trpaslík Ukko (který ale spíš vypadá jako nějaký škaredý vejškrabek ze skřeta), kterého nalézáme ve věži, zapisujíc následující dobrodružství.

V prvním příběhu je Sláine Mac Roth poslán bohyní země, které slouží, do roku 1140 n.l., doby Robina Hooda, aby se vypořádal s nově ustanovený náboženstvím, které potírá staré pořádky a znemožňuje obyvatelům Británie souznít s přírodou. Sláine je tady inkarnací Robina Goodfellowa, (jinak lesního skřítka pohanského panteonu), a za pomoci svého služebníka se snaží jednak získat meč nového Krvavého boha a zároveň zjistit jeho jméno, jehož vyslovením by jej zničil. Kromě toho ale musí také získat svou manželku z minulých životů Niamh, jež v tomto čase žije jako sestra Marion v jednom klášteře.

Druhý příběh je zasazen do doby těsně po smrti krále Artuše. Aby jeho duše došla pokoje, musí Sláine shromáždit třináct pokladů Británie (Excalibur, neviditelný plášť, magická šachovnice atd.). Klacky pod nohy mu tentokrát hází nejen noví bohové, ale i armáda plenitelů ze Saska. Originalitě se zde evidentně meze nekladly a Artuš najednou není v mých očích jen králem Britonů, ale posledním potomkem Atlanťanů.

Sláine: Poklady Británie (brožovaná)

Sláine Mac Roth je představitelem, zastupitelem a zastáncem bohyně země a jejích pořádků. Když zavítá do Normany dobité Británie, není příliš nadšený, že se lidé nepromenádují ve svatých doubravách, ale spíše se postí v kostelech. To pravé ořechové je pro Sláina původní, přírodní náboženství. Způsob života plný nesčetných bojů, krvavých obětí, svázanosti a propojenosti s přírodou a krmení svého zvířecího já. Vše co není divoké, promiskuitní, hrubé a založené výhradně na vlastních pocitech je pro Sláina a jeho bohyni nepřijatelné a v tom případě nastupuje na scénu jeho sekyra Mozkohryz, kterou užívá bez větších skrupulí.

Naopak křesťanství, nové náboženství potlačující pohanské praktiky, hlásající střídmost a praktikující písemnou vzdělanost zde Pat Mills prezentuje jako utlačovatelskou moc, která vysává život ze země a jejích obyvatel, za kterou se skrývají odvržení bohové Cythu. Její služebníci zpodobnění buď kněžími, běžnými vojáky nebo třeba zelenými démony mají tu smůlu, že jsou v případě obou příběhů konfrontováni Sláinem. Ten se v extrémních případech pomocí křeče obludnosti dokáže změnit v létající monstrum reflektující všechny výše uvedené ctnosti a směle rozsévá zkázu všude okolo.

Kresbu musím jedině vychválit. Ze dvou třetin to je něco, co se v běžném mainstreemu moc nevidí. Na příbězích v knize se podíleli tři výtvarníci. První polovinu Jména meče si vzal na starosti Greg Staples a přes počáteční nedůvěru jsem si k jeho velmi tmavé kresbě nakonec našel vztah. Asi čtvrtina knihy je tedy tvořena převážně něčím, co se tváří skoro jako olejomalba a působí velmi temně a zastřeně. Druhá polovina příběhu je kreslena již klasičtěji. Křiklavě barevné prvky, ostré obrysy a celý styl Clinta Langleye evokuje divokost a surovost, ačkoli to ve výsledku neubírá nic na tom, že je to opět velmi tmavá a působivá kresba. Posledním pánem je Dermon Power a jeho styl se nejvíce blíží tomu prvnímu. Na rozdíl od Staplese jsou jeho obrázky méně zastřené a mají ostřejší kontury a větší důraz je na hru stínů. Na druhou stranu mají společný výběr stejných tónů barev, takže ve výsledku vypadá kresba velmi snově.

Možná budete mít jako já problém s hlavní myšlenkou komiksu a nedokážete se s ní ztotožnit. Přes to musím uznat, že celý kolektiv autorů sehrál velmi delikátní a kvalitní představení a poselství, které Mills chtěl předat, bylo v jasné a sympatické formě zprostředkováno. Bonusem budiž jazyk, kterým se to děje a kterým Sláine mluví. Kromě několika poetických kusů je celá kniha psána vyloženě básnicky, což zrovna mému uchu lahodí.

Kresba, příběh, originalita, přesah, jazyk
Brčálový rámeček

Verdikt

Surové původní keltské legendy i přepracované a rozvinuté, doplněné o velmi atmosférickou kresbu a napsané skoro zpěvným jazykem byste hledali na jídelním lístku někde u specialit šéfkuchaře. Někomu nemusí sednout hlavní rámec příběhu respektive poselství, které nese. Ale i když se odsune do pozadí, zůstane pořád kniha hodna svého názvu, totiž Mistrovské dílo evropského komiksu.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku