Daredevil: Rok jedna

13. července 2013 jardoom Diskuze (1)

Origin který Vás nenechá knihu odložit

Daredevil: Rok jedna

V roce 1993 se spolčila dvojce Frank Miller a John Romita k tomu aby stvořila nejlepší origin všech dob. Když říkám nejlepší, možná si říkáte, že hodně přeháním. Já si myslím, že možná trochu, ale pro mě byla tato kniha opravdu počteníčko dle mého gusta.

Knihy Dobrovský

Tato kniha vyšla v roce 2011 pod nakladatelstvím Crew. V Americe tuto knihu najdete v sérii Daredevil - Man without fear Vol.1 z roku 1993. Kniha obsahuje prvních pět sešitů této série. Cena jednoho výtisku je 369 Kč a nabízí 160 barevných stran v brožované vazbě. Jak už sem nakousl v hlavičce, toto geniální dílo mají na starosti legendy komiksového umění Frank Miller a John Romita jr. K tomuto dílu se připojilo trio dlouhodobých Daredevilovských spiklenců Al Williamson, Joe Rosen a Christie Scheele (inker, lattering, coloring). A zatímco si toto trio ořezávalo metaforické tužky a štětce, Frank Miller dokončil jeden z nejlepších scénářů za svou více než desetiletou spolupráci na Daredevilovi. Jak by taky mohl odvést cokoli jiného než prvotřídní práci po inspiraci Johnovou kresbou.

Jak už jsem psal, Rok jedna nám představí začátky Daredevila. Matt Murdock je obyčejný klučina a je vychováván svým otcem bývalým boxerem, ale v součásti alkoholikem a troskou. Spolu žijí v chudé Manhattanské čtvrti Hell´s Kitchen, kterou sužuje kriminalita a násilí. Matt jednoho dne zachrání na přechodu život starému muži tím, že skočí do cesty a odstrčí ho od přijíždějícího náklaďáku, který by ho přejel. Náklaďák zabrzdí a z jeho nákladního prostoru vypadnou barely s radioaktivní látkou a zasáhnout Matta. Ten přijde o zrak. Po tomto incidentu mu ale do života vstupuje tajemná postava Stick. Ten mu ukáže jak s tímto hendikepem žít a naučí ho využít všechny ostatní smysl k lepší orientaci a boji. Tato část knihy vyvrcholí vraždou jeho otce.

Matt ho ale jde pomstít, vytrestá padouchy po svém, zlynčuje je, ale nezabije. Matt poté vyhledá Sticka ale ten po tomto incidentu zmizí a přestává ho trénovat. Mladý, slepí a všemi opuštěný Matt se zapřísáhne že bude lepším člověkem a bude se snažit pomáhat lidem.

 V další kapitole následuje posun v čase. Matt vyrostl a studuje vysokou školu. Dělá všechno proto, aby z něj byl dobrý student a později i schopný právník. Ve škole ho mají všichni za obyčejného kluka, který neměl v životě štěstí. Po nocích se potlouká po městě a trestá bezpráví, prozatím bez kostýmu, na který budeme čekat až do konce knihy. Na škole se pak potká s Elektrou. Dívkou, která mu je v mnohém velmi podobná, a však velmi divoká. V tomto úseku knihy se dozvíme, že Elektra a Matt jsou součásti něčeho velkého. Stick o tom pojednává s nám nepředstavenou osobou a dozvídáme se, že oni dva mohou ubránit svět před mystickou temnotou, avšak Elektra je už poskvrněná temnou mocí, tudíž je možné že jí na svou stranu přivábí jejich soupeř. Elektra ale zmizí z Mattova života poté co jí zemře otec.

Kniha je zakončena záchranou jeho mladé učednice, která je unesena mafiánskou sebrankou samotného Kingpina. Matt se jí vydá hledat, ale narazí na nejlepšího Kingpinova zabijáka Larkse. Ten ovšem pro Matta nebyl rovnocenným soupeřem a to i když měl v ruce střelnou zbraň.
Poslední dvoustrana knihy nám nabídne pohled na mstitele, ochránce bezmocných. Konečně nám ukáže Daredevila. Jen škoda že stejný obrázek vidíme na obálce knihy, takže pro nás není téměř ničím výjimečným.

Miller tento scénář zvládl na výbornou. Hrdina sám sebe během celého děje přesvědčuje, že to co dělá je správné a že svět potřebuje hrdinu, jako je on. Tento výjimečný scénář Vás opravdu nadchne. Kresbou se tato kniha řadí do klasické Modern Age devadesátých let, avšak já v tomhle díle vidím ty nejkrásnější pozůstatky z Bronzové éry komiksů. Romita prostě servíruje to nejlepší, co umí. Tudíž to nejlepší co můžeme vidět.

Scénář, kresba, akce, svižnost, zábavnost a sexy Elektra
Absence pevné vazby (tato kniha si zaslouží pořádou vazbu, né jen přebal ala učebnice českého jazyka pro 2.stupeň ZŠ)

Verdikt

Tato kniha Vás od začátku až do konce nepustí z jejich pařátů. Všech 160 stran nabízí vše co si fanda komiksového žánru přeje. Miller a Romita z tohoto kousku vymáčkly maximum a nakladatelství Crew na tohle dobře vsadilo. Pokud tuto knihu otevřete, nepustíte jí z ruky dokud nedočtete.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

Memphis Offline
Memphis 17/07/2013 (17. července 2013)
je to vážně dobrý příběh i kresba, má to brilantní atmosféru...
Minotaur.cz