Někdy píšete článek, který plánujete několik týdnů, a někdy to do Vás prostě praští a Vy to musíte sepsat, dokud je to ještě horké. Ten druhý případ se týká tohoto zamyšlení, které mě nedávno postavilo před otázku: Je Batman hlupák?
Toto zamyšlení bude spíš pro čtenáře aktuálních sérií o Temném rytíři, případně jeho dlouholetých fandů. Je tu také pravděpodobnost, že po tomto zamyšlení už si žádné moje další nepřečtete :-D, ale já se k tomu už musel vyjádřit.
Všechno, o čem dnes budu psát, mi došlo vlastně úplně náhodou. Docela nedávno jsem si totiž uvědomil, že už mě vlastně Batman nebaví, a to to byla moje nejoblíbenější postava od dětství. Postavu mám sice stále rád, ale nějak už se moc nedokážu těšit na další díly jeho vycházejících sérií.
Tento stav věcí jsem si ale dlouho nepřipouštěl. Až jsem narazil na jeden článek, který mi můj vlastní pocit objasnil a já si říkal: „Sakra, no jo, ten kluk má pravdu!“ článek se jmenoval podobně jako toto zamyšlení – Batman is stupid… at least according to Snyder. (Batman je hlupák… alespoň podle Syndera). Článek se zabýval tím, že aktuální Batman je v podstatě moula, co pouze reaguje na to, co ostatní provádějí. Už jsem toto téma nakousl v mé recenzi na Detective Comics.
Kam zmizel ten nejlepší světový detektiv, který měl vždy vše naplánované? Kam zmizely Sherlockovské úvahy a Zenové rozpravy? Scott Snyder je vynikající scénárista, společně s Capullem dokázali vytvořit úžasný nový svět Temného rytíře a parádně prohnané padouchy, to jim neupírám, jenže přitom zapomněli na chudáka Batmana. Ten totiž hraje pasivně defensivní hru, v níž nic neplánuje a v podstatě ani nic nedělá, dokud mu problémy netřískají holí do hlavy.
Už nadále není pánem situace, není tím Gothamským křižákem, který má každou jeskyni, každý pokoj, každé skladiště ve městě pod palce. Není tím detektivem, který je o deset kroků přes svými soupeři, ostatní nejsou součástí jeho plánu, ale on sám se stává součástí plánů ostatních.
Ano, tento přístup byl zajímavý v Sovím tribunálu, který měl Batmanovi ukázat, že i v Gothamu jsou ještě síly nad ním samým. Sovy pak s Batmanem vytřely podlahu, zahnaly ho až pod metaforickou postel v jeho vlastním domě, aby jim pak mohl po staru dát na budku. Dobře jednou bych to přežil, a vlastně jsem to i bral jako zajímavý nápad.
Pak ale přišel Joker v Death of the Family a Batman je zas jak hadr na holi. Joker si s ním dělá naprosto a totálně to, co chce, a Batman se vzmůže až na finální BUM! PRÁSK! v jeho vlastní jeskyni. A pokud někomu přišlo prozíravé, jak odpálil strop a zatopil místnost, tak mi vysvětlete proč Joker po celém jeho geniálním tažení nechal Batmanovi jeho utility belt se vším vybavením?
Jinak během tohoto eventu Batman chodí naprosto přesně tam, kam ho Joker navádí. Po cestě mu umírají všichni pod rukama, unesou mu všechny jeho spojence, kterým nepochopitelně Joker neudělá ani škrábanec, aby to nakonec Batman vyřešil vlastně skoro náhodou za pomocí pěstí, už zase? Do háje, Batman má být jeden z nejchytřejších lidí planety. Byly doby, kdy by z pachu Vašeho prdu vydedukoval, s kým jste včera večer mluvili.
Další věc je ta, že Snyderovi a ostatním asi moc nedochází, co znamená Zen Buddhismus. Sice v nultých dílech byl Batman v Nepálu u Zenového mistra, který ho naučil jak vnitřním klidem rozpustit i sníh kolem sebe, ale očividně ho nenaučil sebeovládání. Od restartu série je totiž Batman neustále nabroušený, vzteklý, někoho mlátí (myslím tím teď jeho spojence), nebo někomu nadává.
Bruce sice vždycky byl tak trochu bručoun, ale byla to spíš odměřenost, chladnost intelektu a pragmatické zvažování situace. Zatímco Morrison ve své šestileté sáze opravdu Batmana vytvaroval do nadčlověka i po psychické stránce, kterého zaskočila až Talia se svým neskutečným plánem, který tvořila roky a roky, a který ji samotnou stál hodně, tak v podání Snydera se jedná s prominutím o výbušného blbečka. To ani nemluvím o sériích Detective Comics, The Dark Knight a Batman and Robin.
Jediná série s Temným rytířem, na kterou se teď těším je Batman, Incorporated. Morrison si dál jede svoje a sere na všechny ostatní. Což je jedině dobře, protože jeho sága, řekl bych, je společně s Millerovým dílem vrcholem Batmanovi mytologie.
Nikdy dřív by mě nenapadlo to, co teď napíšu, ale třeba takový aktuální Superior Spider-man, to je jiná liga. Je sice arogantní a často se nechá unést, ale díky pragmatickému a taktickému uvažování je neustále před svými soupeři alespoň o sto kroků. Jeho soupeři jsou jako krysy v pasti, jejich činy už jsou pouze činy posledního zoufalství. Tohle je skutečný Temný rytíř.
Kdybych se před rokem potkal a řekl si, co se teď chystám napsat, tak bych si asi rozbil hubu, ale bohužel, je to tak. Spider-man je momentálně lepší Temný rytíř než Batman, a kdyby se potkal Superior Spider-man a Snyderův Batman, tak by Baťu zachránil jedině jeho kámoš Superman.
Na můj vkus je Batman teď i příliš přetechnizován. To, co jsem na Batmanovi měl rád, byly, když jsem byl dítě, jeho hračky a vybavení, později to byla bojová umění, ale když jsem vyrostl, došlo mi, že to vše by bylo k ničemu, kdyby nebylo jeho skvělého intelektu.
To bylo, a je, to hlavní, co na Temném rytíři budu vždy obdivovat. Proto mě velmi zaráží, že právě o tuto vlastnost záhadně přišel a kompenzuje ji bezpočtem různých sci-fi hraček, kterých už má skoro víc jak Iron Man. Což nás zase bere zpátky k Schumacherovým Batmanům více, než si připouštíme. Sice už to není bat-repelent na žraloky ani zabudované brusle, ale je to třeba robotický bumerang, který se k majiteli vrátí za nastavený čas.
Abych to tedy nějak zakončil. Mám rád Snydera a líbí se mi, jak píše, nemám ale rád jeho Batmana. Je mi jasné, že se mnou mnoho lidí souhlasit nebude, ale toto je můj aktuální pohled na věc. Každopádně budu rád, za Vaše komentáře. Máte rádi nového Batmana od začátku New 52?