Mýty 03: Láska jako z pohádky

11. července 2013 Morzael Diskuze (0)
Mýty 03: Láska jako z pohádky

Nakladatelství Crew letos pokračuje ve dvou sériích, které nám kdysi přineslo nakladatelství Netopejr. První z nich je série Mýty, u které vydali třetí svazek s podnázvem Láska jako z pohádky. Zajímá Vás, jaký byl v pořadí třetí výlet do světa pohádek, legend a mýtů po tak dlouhé odmlce?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Mimo hlavního příběhu Láska jako z pohádky, nás čekají tři minipříběhy. První z nich se týká Jackovi cesty životem, na které se bude muset popasovat nejen se samotným ďáblem ale i smrtí. Jacka jistě všichni znáte z příběhu o kouzelné fazoli, i když v tomto světě je to spíš velmi vypočítavý podvodníček.

Druhá nám vypráví o novinářském slídilovi, který nasbíral přesvědčivé důkazy proti Mýtické komunitě a hrozí jejím prozrazením. Jak se se situací vypořádá Wolf, když je Sněhurka, úřadující zástupkyně starosty, v nepřítomnosti? Wolf, bytost, kterou jste kdysi mohli znát jako Zlého vlka třeba v pohádce o třech prasátkách, se naučil brát na sebe lidskou podobu a teď je šerifem Mýtova a blízkým pomocníkem a přítelem Sněhurky. 

A třetí příběh nám prozrazuje, jak moc zapeklitý život měla posádka námořnictva z Palečkova, která se kdysi dostala do našeho světa bez jediné slečny. Jak tuto patálii malí dobrodruzi vyřešili?

To už nás bere k hlavnímu příběhu, ve kterém malý strážník z myší jezdecké policie objeví jedno velké Modrovousovo tajemství. (Modrovous je arogantní aristokrat znám pro svou zálibu ve vraždění vlastních manželek. Jeho velké bohatství a ještě větší ambice z něj dělají nebezpečného hráče ve světě Mýtů.) To Modrovouse přinutí jednat a pokusí se zbavit jak právě zotavené Sněhurky tak jejího věrného šerifa Wolfa. Na příběhu má svůj podíl i Krásný princ, a konec přinese nejednu změnu v komunitě Mýtů. Více prozrazovat Vám už nechci, neboť bych Vás nerad připravil o překvapení.

O komiksu:

Bylo nebylo, dostala se k nám již třetí kniha ze série Mýty (Fables), tentokrát s podnázvem Láska jako z pohádky.

Série nám vypráví příběh o společenství bytostí, které známe z pohádek a legend, jako třeba Sněhurka, Zlatovláska, Vlk, Krásný princ atd. Ti totiž utekli ze svého světa před společným nepřítelem a nyní se musejí protloukat v tom našem, aniž by prozradili svou totožnost Všedňákům, jako jste Vy nebo já. Tyto Mýty se drží převážně ve svých dvou komunitách, kde se snaží vést na jejich poměry normální život. Jenže je to život plný intrik a podvodů, jež vytvářejí zajímavé situace. Zkrátka ve světě Mýtů se nudit nikdy nebudete.

Grafickou podobu příběhu má již tradičně na starosti Mark Buckingham a již tradičně nemám co vytknout. Kresba se přizpůsobuje stylu vyprávění, je-li tedy pasáž příběhu temnější, je taková i kresba. Jinak je to klasicky vesele barevná kresba, která vypráví leckdy dost neveselé momenty a k příběhu dokonale pasuje.

Výjimku tvoří pouze příběh Ječmínkové nevěsty, který měla na starost Linda Medley, ta svým stylem připomíná spíše dětské animáky nebo komiksy pro děti. Což se i hodí, protože právě tento příběh je nejvíc pohádkový.  

Vynikající scénář Billa Willinghama nás opět bere do světa, který je čtenářům série důvěrně známý. Opět se dozvíme něco o zajímavé historii Mýtických bytostí, staneme se svědky soubojů, ale hlavně intrik, které utváří a formují společnost tohoto světa. Příběh se vyvíjí, postavy se vyvíjí a jejich vztahy se prohlubují. Třetí pokračování zkrátka udržuje vysokou laťku série.

První příběh o Jackovi a jeho nekonečném štěstí, smůle a vynalézavosti mi byl nějak povědomí, nevzpomínám si ale, jestli z nějakých pohádek mého dětství nebo příběhů Terryho Pratchetta, každopádně je to jedno, protože se mi líbil i tak a jsem si jist, že v komiksové verzi jsem ho ještě neviděl.

Druhý příběh ukazuje Wolfiho intelekt a vypočítavost v nejlepší formě. Zajímavé pojetí dokonalého zločinu, resp. únosu, za použití mýtických prostředků. Je zde plno vtipných momentů a příběh je hezky promyšlený. Opět jsme svědky střetnutí ega Wolfiho a Modrovouse, které už nutně přeroste v Modrovousovu zášť vůči místnímu šerifovi.

Hlavní příběh se také povedl. Objevují se tu starší postavy, vyvstanou staré nenávisti a přestřelka intrik je v plném proudu. Osobně jsem se od příběhu nemohl od začátku do konce odtrhnout, je to napínavá podívaná na mnoha rovinách.   

Myslím, že si svazek můžou pořídit i nováčci, ale spíše Vám doporučuji nejdříve koupit předchozí díly, protože série je celkem dost provázaná a moc nebudete chápat, jak, kdo a proč. Sice to lze hezky obejít díky shrnutí na začátku knihy, ale série není finančně moc náročná, proto doporučuji spíše dokoupit. Obzvláště teď, kdy Crew sjednala Mýtickou cenu na první svazek série, který Vás vyjde pouze na 199 korun.

Komiksu po stránce kvality a provedení nelze nic vytknout. Jediné, co mi vadí, je opět český lettering. Opravdu jsem doufal, že když teď série bude v režii Crwe, bude ten příšerný font a velká písmena, která pomalu lezou z bublin, nahrazen něčím lepším. Škoda, snad příště.

Určení:

Fandové fantasy příběhů, starých pohádek a legend, kteří mají rádi interakci postav z různých světů. Doporučuji spíše čtenářům předchozích dvou dílů.

Vynikající scénář a padnoucí kresba
Český lettering

Verdikt

Třetí výlet do světa Mýtů dopadl stejně skvěle jako všechny předchozí. Pro všechny fandy fantasy, hlavně mýtického fantasy, je toto téměř povinností, protože se jedná o jednu z nejlepší sérií žánru na trhu. Je to krásně kreslené, promyšlené, čtivé a zábavné. Co víc si přát? Sám už se nemůžu dočkat čtvrtého dílu, který můžeme čekat letos na podzim.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku