Calvin a Hobbes 08: Jeden neví, kam dřív skočit

10. července 2013 Damien Diskuze (0)
Calvin a Hobbes 08: Jeden neví, kam dřív skočit

Tak nám začalo léto a ti více šťastní (a více mladí) teď budou mít co dělat, aby se při všem tom prázdninovém volnu moc nedřeli a pokud možno z něho vytěžili co nejvíc. A to je právě problém jednoho šestiletého mrňouse, který se jmenuje Calvin, a jeho tygra Hobbese.

Knihy Dobrovský

Rychlým průzkumem jsem zjistil, že stripová série Calvin a Hobbes u nás nemá moc velikou fanouškovskou základnu. Což je škoda, protože si myslím, že je to opravdu výjimečný komiks. Důvody tohoto ne příliš odvážného tvrzení uvedu níže.

Zjišťuji, že recenze na stripy se nepíší moc lehce. Primo: protože ze strany příběhu se tady nedá moc o čem bavit. Samozřejmě název sám definuje, co bude asi v knize majoritní téma (Pomsta hlídaných, Útok sněhuláků, …), ale když říkám majoritní, míním tím, že o tom bude třeba jedna stránka z deseti. Takže podtitul „Jeden neví, kam dřív skočit“ na obálce s Calvinem a Hobbesem lebedícími na stromě není asi moc vypovídající. Ale abych ukojil vaši zvědavost, je to o tom, jak moc náročné je dostatečně proflákat ten volný čas v létě a dostatečně se vyblbnout. Ale opět je to relativní, protože dost mikropříběhů se i v této knize odehrává v zimě a ve škole.

Calvin a Hobbes #8: Jeden neví, kam dřív skočit

Jelikož jde o osmou knihu, která ze série v ČR vyšla a kterou jsem četl, čekal bych, že s materiálem, se kterým Watterson pracoval (prvňák a jeho fantazie), se brzy dostane ke stropu a nic nového nevymyslí. Opak je pravdou. S každým nový dílem se v Calvinovi nalézám. A to i přes to, že je to uřvaný, hyperaktivní, nepozorný skrček. Watterson si totiž bere na paškál všechny ty dětské sny, zlozvyky, představy, iluze a následné desiluse. Kde se berou děti? Jak se můžou odporný chlupatý pavouci přitahovat/rozmožovat? Proč musím do školy, když se mi tam nechce? Zásadní otázky pro život, považte.

A to je právně jedno z velkých plus celé série, totiž že vrací čtenáře do let, o kterých už zapomněl, že je nedávno prožil. Čtenář si opět vzpomene na všechno to dětské sobectví a lenivost. Ale ne v tom negativním smyslu, ale v tom naivně dětském. Protože jako teenageři jsme poslední tři generace diametrálně jiní, jako malí caparti se zase od té minulé moc nelišíme. Civět v sobotu od šesti ráno až do oběda na televizi nebylo tak velké zlo, že ne?

Samozřejmě s počtem stripů (8 svazků x cca 130 stran x 3 stripy na stánku) se musí autor začít občas nutně opakovat. Nevyhnul se tomu ani Bill, ale ve stínu všech kladů to vlastně ani nevadí. Jednak svou jedinečností a jednak tím, že pokaždé přinese něco nového, mu to odpouštíme.

Dalším kouzlem Calvina je fakt, že je to prvňák, ale navzdory tomu, že je mu teprve šest, mu Bill do úst vkládá výroky hodné vysokoškolských skript. Jeho politicko-společensko-teologicko-filosofický slovník a způsob vyjadřování by šestiletý klučina nedal v životě dohromady. Ale tomu Calvinovi to prostě věříte.

Sekundo: pokud jde o kresbu, mohlo by se zdát, že je to ještě horší, než s příběhem. Pár černých tahů na bílém papíře a ejhle, máme panáčka a jeho rodiče. Ale to bych zde chtěl vyzdvihnout. Autor je totiž skutečný génius a plně si uvědomil, jaká síla je v jednoduchosti. Nepatrnými čárkami vytváří nejrůznější grimasy a obličeje a široká variace nálad hlavního hrdiny je vyjádřena velmi jednoduchým, ale okouzlujícím a uvěřitelným způsobem.

Calvin a Hobbes #8: Jeden neví, kam dřív skočit

Právě v tomto svazku jsem poprvé zaregistroval i poněkud jiný druh kresby, respektive kolorování. Nevím, jestli je to v důsledku černobílého scanu barevného obrázku nebo je to záměrně takhle kreslené. Faktem je, že jestli jste si za sedm knížek zvykli na ryze černobílou kresbu, bude se vám na tuto asi těžko koukat. A co hůř, někdy jsou písmena v bublinách k nepřečtení.

Jestli je ještě něčím tato kniha v sérii zlomová, tak tím, že je v ní asi nejvíc rýmovaček a básniček. Nevšiml jsem si, že by v jiném díle bylo tolik Calvinových sebeoslavujících nebo provokativních poémů. Občas sice na první pohled nepoznáte, že se text v panelu rýmuje a tak je nutné to přečíst znovu, ale stojí to za to. 

Originální, vtipné, osobité, nová témata, víc básniček
Občas opakující se, občas nečitelné stripy

Verdikt

Velmi vydařený kus z velmi vydařené série. Pokud vás někdy v minulosti chytnul, tenhle díl vás nezklame. Pokud jste žádný ještě nečetli, můžete směle sáhnout po tomto, žádná kontinuita děje se nekoná. Opakování se některých tematických stripů nevadí, v přívalu srandy se ztratí. Pokud máte otevřenou mysl a v mládí vás neosahával starší příbuzný, jistě se v komixu najdete.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz