Batman: Detective Comics 1 - Tváře smrti

10. července 2013 Morzael Diskuze (0)
Batman: Detective Comics 1 - Tváře smrti

Pokračujeme v letošní smršti superhrdinských komiksů od BBartu. Tentokrát je na řadě sám Temný rytíř Gothamu ve svém prvním Detective Comics s podnázvem Tváře smrti. Jak tedy obstál první svázek této série po jejím restartu v rámci New 52?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, detektivní

Příběh:

Joker zase v Gothamu řádí a Batman se mu snaží zatnout tipec. Když ho konečně dopadne, Jokera šoupnou do Arkham Asylum (protože se jim to zatím pokaždé osvědčilo jako bezva nápad). Jenže tentokrát se i sám Klauní princ zločinu zapletl s něčím víc než je on sám. Když tedy Batman najde v Jokerově cele pouze jeho odříznutý obličej, zmatený začne pátrat po pachateli.

Po městě se začnou šířit zvěsti o novém padouchovi, který si říká Dollmaker a libuje si v rozřezávání lidí na menší kousky a poté jejich opětovném skládání dohromady. Jenže tímto Dollmakerem pátrání nekončí, kdopak je jeho největším sponzorem? To vše musí Temný rytíř zjistit, než bude pozdě pro něj nebo jeho spojence Jima Gordona.

O komiksu:

Sérii Detective Comics jsem poctivě sledoval od jejího restartu v rámci New 52 nějakou dobu. Bohužel musím říct, že byla ze všech sérií o Batmanovi v New 52 asi nejslabší, ale to neznamená, že by byla vyloženě špatná.

Kresba Tonyho Daniela, kterého můžeme znát třeba z letos vydaného vynikajícího Batman R.I.P, je parádní. Dosáhl docela zajímavého kompromisu mezi pestrostí a bizarností Gothamu a trochu realističtějším pohledem, který jsme mohli vidět třeba v komiksu Joker. Navíc jelikož je Daniel kreslíř i scénárista, funguje tu vyprávění příběhu jak po textové tak obrazové stránce dokonale. Skvěle se vše doplňuje a není tu nic navíc. Také se mi líbí, jak obratně využívá lokace Gothamu, které letitého čtenáře berou na místa, které zná z jiných dílů, a teď je poprvé může spatřit v novém kabátu. Nejznámější je určitě Penguinovo kasino Iceberg.

První půlka s Dollmakerem je parádní. Je to tajemné, je to temné, je to napínavé. Druhá už mi přišla horší. Byla poněkud zmatená a neukončená, najednou všichni někam běhají, vlastně ani moc nechápete proč, nebo co to má společného s předchozím dílem, a pak to najednou skončí s celkem laciným závěrem.

Další věc, kterou tu ještě musím vytknout je Batmanova neschopnost. Což je trend, který, jak jsem si nedávno uvědomil, Temného rytíře pronásleduje od začátku New 52. Ano, nakonec sice vše Batman zvládne, jenže jak? Místo toho, aby svou vybroušenou dedukcí a intelektem měl situaci pod kontrolou je neustále v defenzivě a více méně reaguje na to, jak mu svět hází klacky pod nohy.

Třeba Batmanovo snadné zajetí mi přišlo velmi, velmi potupné. To jako teď stačí, když Batmana nabušenej týpek vezme do kravaty a tím to končí? Se mi moc nezdá.

Celkově mě trochu mrzí ten poměr detektivní činnosti a akce, kde akce jednoznačně vede. Batman je stále komiksový superhrdina, ale vzhledem k tomu kolik sérií mu vychází, mohli autoři alespoň jednu z nich zaměřit primárně na jeho intelekt.

Každopádně musím ocenit český překlad, protože si vzpomínám, že právě u této série jsem se s překladem občas docela trápil. Bylo pro mě příjemnější si to přečíst ještě jednou pohromadě a navíc v rodném jazyce.

Ve výsledku můžu říct, že tento příběh je prostě jen průměrná Batmanovka. Neurazí, ale ani Vás příliš nezaskočí. Pokud jste fanoušci superhrdinských komiksů, tak doporučuji, příběhů z Batmanova světa u nás moc nevychází a vy se tímto nudit nebudete. Přeci jen příběhy Temného rytíře většinou patří k těm nejlepší v DC univerzu, proto téměř nikdy neprohloupíte, pokud si nějaký díl Batmana pořídíte.

Takovým bonusem u tohoto komiksu je, že v podstatě je jakýmsi prequelem k pozdějšímu příběhu Death of the Family, ve které si Joker střihne hlavní roli.

Určení:

Pro dlouholeté čtenáře Batmanových komiksů se o žádný zázrak jednat nebude. Pokud jste ale nováčci v jeho světě, věřím, že komiks si užijete.

Kresba a atmosféra
Slabší druhá půlka; neiniciativní Batman

Verdikt

První svazek, který nám přinesla zrestartovaná série Detective Comics, se celkem povedl. Nejedná se o nic převratného, na co ještě budete za pár let vzpomínat, ani o žádný milník v Batmanově historii, ale je to zajímavé a napínavé s pěknou kresbou. Určitě si Vaši pozornost zaslouží, pokud jen trochu holdujete superhrdinským komiksům, případně rovnou Batmanovi.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz