DMZ 05: Skrytá válka

8. července 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
DMZ 05: Skrytá válka

Uplynul nějaký čas a nakladatelství BBart se nám připomínám se silnou sérii s dílny Vertiga zvanou DMZ. Již pátý kousek s podtitulem Skrytá válka nás zavádí přímo do centra dění. Přesněji řečeno k obyvatelům samotným.

Knihy Dobrovský

Obyvatelé Demilitarizované zóny zvané zkráceně DMZ scénáristy Briana Wooda, hráli v předchozích dílech této sérii, takové syrové pozadí. V současném svazku nazvaném Skrytá válka se toto pozadí dostává do popředí a konečně za sebe mluví příběhy jednotlivých obyvatel naši zóny DMZ. Jak vlastně kniha jako celek působí, se Vám právě pokusím přiblížit.

V první řadě bych chtěl pochválit obálku, která svým černobílým laděním dodává parádní atmosféru, kde červená barva v názvu tvoří společně s pozadím dokonalý kontrast. Dole pak jednoduchý film, který slouží jako mála seznamovačka postav.

Právě s tímto prvkem se dostávám do úhlavní odlišnosti oproti předchozím dílům. Všechny předešlé příběhy nám vyprávěli příběhy nováčka novináře Mattyho Rotha, který se tak nějak zapletl do zóny. Nakonec tam zůstal a sžil se s místním stylem života. Ve Skryté válce se upouští od delších příběhů a svazek nám naopak představuje jednotlivé vykreslené charaktery, kteří zde přežívají den co den. Matty Roth se v knize sice objeví, ale pouze si zde střihne takovou minutovku jako kolemjdoucí. Vůbec tento koncept autorům nezazlívám, neboť ve výsledku se jedná o svěží prohloubení života v zóně. Na druhou stranu se však uzavírají vrátka pro nově příchozí čtenáře a proto do tohoto rozjetého vlaku opravdu nenaskočí. Aby chápali různé flashbacky nebo jen mihnutí známých postav v pozadí, tak potřebují do žil závan předchozích dílů. Celé toto by se dalo chápat jako odměna za věrnost a ve výsledku příjemná bokovka.

Jak už jsem zmínil, tak komiks vypráví příběhy rozmanitých charakterů v zóně. Je jich celkem šest a každý z nich je elementárně odlišný. Jako první se potkáme se stárnoucím grafiťákem, který naposledy usiluje o slávu. Tento příběh můžu všem doporučit, protože patří k těm lepším, co komiks nabízí. Hlavně poslední stránka mě opravdu dostala. Nerad bych prozrazoval detaily, ale ti co mají alespoň špetku vztah k pouličnímu umění, tak se vám toto vyprávění bude líbit nebo se s postavou přímo ztotožníte.

Následuje takový, dalo by se říci zbytečný, příběh. Jedná se o postavu, kterou Matt kdysi zachránil a rozmluvil ji sebevražedný útok a ona se tak trochu vydala svou cestou. Popisování jejího těžkého života v zóně, tak trochu postrádá na významu. Všichni lidé v zóně svým způsobem trpí. Osobně jsem si k té postavě nevytvořil, bůh ví jaký hluboký vztah. Sice je její příběh svým způsobem smutný, ale nějaká hlubší empatie se úplně vytratila.

Já gangster nejsem – gangster je tahle válka!“ Tak takhle nějak přemýšlí militantní šéf čínského gangu tady v zóně. Příběh vypráví i jeho život před zónou, kdy měl opravdu těžké začátky a tvrdě se nadřel na svou pozici. Nyní ho v zóně všichni respektují, a proto se všichni obloukem vyhýbají čínské čtvrti. Poměrně zajímavý příběh s prvky krimi, který rozhodně zaujme. Ale ve výsledku nic šokujícího nepřináší.

Dalším příběhem svazku je poněkud smutný příběh Kelly, se kterou jsme se seznámili v předchozích dílech. Ano opět, ti co nečetli, bohužel nepochopí. Pro ostatní sladká odměna a možná i slza na tváři, neboť pokud jste si tu postavu oblíbili, tak s ní budete určitě cítit. Co se vlastně o Kelly dozvíme nebo na kolik je příběh smutný, tak to neprozradím. Rozhodně jeden z nejsilnějších příběhů celého svazku.

Předposlední příběh bych nazval asi nejvydařenější. Sice zde nevystupují známé postavy a neholduji techno hudbě, tak ve výsledku dostanete příjemný příběh DJ. Za stěžejní považuji kresbu a barvy, protože grafické hrátky Nathana Foxe jsou vskutku úchvatné a myslím si, že ho ocení každý, kdo holduje příjemné detailní moderní barvité kresbě.

Nakonec nás čeká takový zvláštní příběh vojáka, který uprchl do zóny. Tam zjistil jak je to strašné a jak se zde chovají ke zvířatům a stal se z něho ekologista. No trošku scenáristicky husarský kousek. Tohle všechno skloubit do jednoho příběhu chce opravdu odvahu. Je pravda, že se hlavní hrdina stává takovým poutníkem, co putuje napříč zónou a pozastavuje se nad věcmi, které jsou na tomto místě na denním pořádku. Rozhodně to ve výsledku není tak špatné, ale v rámci knihy kde dominují výraznější kousky tak se příběh pohybuje v mírně nadprůměrné zóně.

nový přístup vyprávění, zajímavé charaktery
neposouvá hlavní dějovou linku, Matt Roth se zde skoro nevyskytuje, pro nováčky téměř nepochopitelné

Verdikt

Ve výsledku hodnotím knihu velmi dobře. I když se příběh zóny nikam nesune dál, tak se můžete těšit na šest výborných až dobrých příběhů. A to rozhodně stojí za pozornost. Jen fanoušci hlavního hrdiny Mattyho Rotha by si měli dát oddych, protože ho tu skoro nenajdou. Ostatní co neznají slovo DMZ, tak prosím zapomeňte na tuto knihu a sáhněte po prvním díle.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku