Superman: Action Comics 1 - Superman a lidé z oceli

5. července 2013 jardoom Diskuze (0)

aneb Nadšení, úžas, zmatení a obrovská beznaděj

Superman: Action Comics 1 - Superman a lidé z oceli

DC Comics vydalo v roce 2011 52 nových sérií, které restartovaly všechny dotyčné série, kterých se těchto event týkal. Tento reboot pojmenovali New52. Jedna z těchto sérii se jmenuje Action Comics. Klasický reboot všeho, co jsme doposud o Supermanovi věděli. Ale v čem je tento nový Superman jiný?

Knihy Dobrovský

Tato kniha je v prodeji v brožované a pevné vazbě. Vydalo ji nakladatelství BB/art v roce 2013. Cena tohoto komiksu se pohybuje od 450 do 700 Kč (záleží na vazbě a individuální ceně shopu). Kniha je českou verzí v zahraničí vydávané sešitovky Superman Action Comics – New 52 a obsahuje 8 prvních sešitů této série. O scénář se postaral anglický scénárista Grant Morrison a svůj kreslířský um zde předvedl Rags Morales.

Co se prvního dojmu týče, je kniha velmi pěkně zpracovaná. Já vlastním brožovanou verzi a jsem naprosto spokojen s kvalitou provedení, která je špičková. Pevná vazba musí být tedy špičkou veškeré estetiky a zároveň kvality. Kniha má 256 stran s barevným potiskem na velmi kvalitním papíru. V rukou jsem měl i původní Americké sešity a musím říct, že barvy jsou v tomhle našem českém vydání plnější, sytější a kvalita papíru je mnohem lepší. Tudíž jsem na naše vydání hrdý, jelikož nám nabízí velmi vysokou kvalitu za dostupnou cenu.

Co se příběhového obsahu týče, je to trochu horší. První dvě kapitoly byly úžasné.
Superman v Metropolis pobíhá v jeansech a modrém tričku s červeným potiskem S na hrudi, nadán neuvěřitelnými schopnostmi, se kterými se teprve seznamuje. Superman je zde psancem stejně jako Batman v Gothamu, jelikož zde zápasí s korupcí a ochraňuje bezbranné a chudé. Ale i ti ho zde nechtějí, protože je pro ně něco neznámého a tudíž potenciální hrozbou.

V další kapitole je chycen vládním vojskem vedeným generálem Laneem a Lexem Luthorem. Luthor je zde líčen přesně tak jak ho asi všichni známe a to jak vzhledem, tak i jeho chováním a temnou osobností.  Vynikající protikladné osoby pro tuto knihu. Za každou kapitolou přichází na scénu Flashbacky, který nám vysvětlí, jak se Superman dostal na zem a co se stalo s Kryptonem.
Postoj lidstva k Supermanovi se ale změní, jelikož Metropolis napadnou mimozemšťané, samozvaní Sběratelé světů. Obyvatelé Metropolis tudíž začnou Supermana potřebovat a ptají se, zda je dokáže zachránit.

V této části Superman objeví svůj oblek, v tomto případě nezničitelné brnění. Když se nadšeně prokousáváte dějem po prvních čtyřech vynikajících částech, přicházejí na řadu kapitoly „Raketin zpěv“ a „Když se Superman učil létat“. Těchto kapitol lituji, jelikož jsou absolutně vytržené z kontextu celé dějové linky předešlého příběhu a vůbec na něj nenavazují. Když jsem si dohledal náležité informace, zjistil jsem, že zatímco sešity vycházely v pořadí 1,2,3,4,5,6,7,8 tak v této knize jsou seřazeny 1,2,3,4,7,8,4,5. Proto jsou tyto kapitoly vytržené z celkové dějové osy a nevztahují se k předchozímu příběhu. Jsou zde postavy, které neznáme a možná ani znát nechceme. Jediné plus na těchto kapitolách je to, že obsahují něco málo z minulosti Clarka Kenta na farmě. A jelikož je tahle kniha restartem, musí se do ní tyhle části o minulosti Clarka zařadit.

Abych tohle celé shrnul. Z knihy mám spíše velmi kladný pocit. Občas jsem se ztrácel v příběhu, občas jsem se nemohl nadšením dočkat další stránky a občas jsem prosil, ať tohle už skončí.
Jediné věci ke kterým nemám žádnou výtku je kresba a zpracování.
Ke kresbě - Rags Morales zde ukázal, že dokáže do papíru vtisknout duši a podepsat se tím pod obrovský kus své kvalitně odvedené práce.
Ke zpracování - BB/artu bych chtěl poděkovat za kvalitní vazbu a to i v brožovaném vydání, pak také za poslední stránky této knihy. Ta totiž neobsahuje jen 8 kapitol a 4 vedlejší příběhy, které nám osvětlí původ supermana, ale také galerii alternativních obálek a exklusivní náhled do tvorby Morrisona a Moralese.

Dobrá myšlenka scénáře, Úžasná kresba, Velmi kvalitní zpracování
Nepřehlednost děje

Verdikt

Superman Action Comics 1 : Superman a lidé z oceli aneb za málo peněz celkem hodně muziky.Fanouška a znalce Supermana neurazí, určitě si to nesmí nechat ujít žádný fanoušek superhrdinského žánru. Nezasvěceného nováčka jak Supermana tak tohoto žánru určitě natchne ale zmate.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku