Ultimátní komiksový komplet #14: Captain America: Nový úděl

30. června 2013 gumidekmedvidek Diskuze (14)
Ultimátní komiksový komplet #14: Captain America: Nový úděl

V současném kousku Ultimátního komiksového kompletu se podíváme na to, jak se Amerika vyrovnávala ze ztrátou 11.září. Jak se tento prvek odrazil v komiksu? Na to se Vám pokusíme odpovědět v naší recenzi.

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Klid, vysvobození, vítězství!

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Nový kousek ze série Ultimátní Komiksový Komplet, který nese název Captain America: Nový úděl, mě hned od začátku nenechával klidným a byl jsem celý natěšený až se pustím do čtení. Aby jste správně pochopili čím to je, tak Vám musím prozradit, že Cap je jedním z mých nejoblíbenějších postav.

Při prvním prolistování knihou mě trošku překvapila kresba, jelikož jsem čekal nějakou podobnou jako u předchozího kousku s Captainem a Winter Soldierem (Zimním vojákem). Avšak při čtení už se mi kresba velice zalíbila a to především svou jednoduchostí, propracovaností i barvami, navíc i fyziologie postav se mi jako lajkovi zdá dobrá a tak tedy vše bezchybně funguje. Jediné co se mi na kresbě nezdá je, při lepším pohledu velikost šítu, která se mi zdá pokaždé trochu jiná, ale pokud to člověk moc nezkoumá ani si toho nevšimne.

Po scénáristické stránce také nemám snad co vytknout, jelikož celý příběh se mi jeví jako kvalitní a promyšlený do posledního detailu, navíc jak už jsem psal s bravurní kresbou, utvářejí dokonalý celek, který funguje přesně tak, jak má. Navíc se mi velice líbí to, jak zde pan scénárista vykreslil Capovo dobré srdce a snahu každému pomoci.

Tím pádem při čtení prvních stran, kde Steve holýma rukama odhazuje trosky dvojčat a hledá možné přeživší, Vás nenechá chladnými a pomalu jste nuceni zamáčknou slzu. Při čemž v podobném duchu se nese celý komiks, což je podle mě fajn.

10/10

Morzael - Svoboda, demokracie a Capa pro všechny!

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Nejdříve jsem asi pět minut seděl před tímto svazkem a koukal na jeho příšernou obálku. Skoro mě až pálili oči z toho hnusného patriotického, amerického kýče, ale nakonec jsem se přemohl a pustil se do díla. Ovšem hned po přečtení prvních pár stránek jsem změnil názor.

Musím říci, že se John Rieber popral se scénářem velmi dobře. I když je to patriotické, tak ne v nějaké hloupém smyslu, který vidíme v každém americkém filmu, kde někdo řve něco o svobodě, ale spíše ve více lidském duchu. Naopak musím pochválit i to, že i když to byl komiks o Capovi, prototypu dokonalého amerického vojáka, tak příběh nebyl černobílí a byla zde řečena pravda i z druhé strany barikády (Což chápu, že se asi ne každému Amíkovi líbilo).

Každopádně tomuto komiksu jeho nacionální nádech nelze vyčíst, vždyť v podstatě Captain America byl stvořen jako národní symbol, když Američané někoho takového potřebovali. Je to smysl jeho existence a osobně nevidím nic špatného na podpoře trochu té národní sounáležitosti.

V myšlence je tedy komiks povedený, bohužel, co se příběhové stránky týče, tak nic moc. Vlastně je to spíš celkem tuctová záležitost, nemám tu ani nějaký moment, který by mě osobně zvlášť zaujal.

Alespoň že to dohání John Cassaday svou parádní kresbou. Velké panely krásně a plynule provázané, příběh se hezky čte a odsýpá, všechno zkrátka pasuje. Navíc kresba je víc temnější, ponurejší než jsme u Capy zvyklí. Líbilo se mi hlavně, jak autor využíval zdroj světla k vypíchnutí důležitých věcí v příběhu. 

Už jsem se moc rozjel, tak to raději nějak shrnu. Komiks je dobrý jako reakce na 11. září a hezky se zabývá otázkou národa a boje proti terorismu, což byl i jeho účel, který tedy krásně splnil. Kresba se povedla, ale příběh je slabý a obálka otřesná. Takže celkově je to lepší nadprůměr.

7/10

gumidekmedvidek - American feeling

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

Od 11. Září 2001 nám již uplynul nějaký pátek, ale právě teď se nám do rukou dostává kousek, který na toto všechno bezprostředně navazuje. Byla to jen otázka času, kdy se národní cítění a velká ztráta národa promítne i do komiksové podoby. Nemohl to být nikdo jiný, než samotný Captain America, který právě ten „american feeling“ zvládne na jedničku.

Již od prvních stránek je vám jasné, odkud vítr vane. S každou otočenou stránkou je americký patriotismus silnější. Začátek prohrabování trosek dvojčat zaručeně hraje na city. I když nejsem Američan, tak jsem především člověk a toto opravdu zapůsobí. Nemyslím si, že by se za tuto otázku komiks nějak schovával. Ono to není v podstatě komiks o Capovi, ale spíše o otázce terorismu a vymezení jeho potenciálních hranic. Kdy se člověk stává teroristou a kdy za to nese vinu. Ve svých vnitřních monolozích si tyto otázky pokládá i náš hrdina. Mít slovo Amerika ve jménu si žádá určitou zodpovědnost k této zemi a on si to plně uvědomuje. Příběh tady hraje takovou druhou ligu. Hlavním tahounem je ten výše zmíněný „feeling“, který funguje na jedničku, i když nemáte na zadku vytetovanou americkou vlajku. Být Američanem po 11. Září, tak by mi i ukápla slzička. Takhle pouze obdiv a úcta.

Jediná věc, kterou musím dodat je příšerný lettering! To tiskací písmo je opravdu ostuda sama a do komiksu nepatří.

9/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael TommyEmko

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 02/07/2013 (2. července 2013)
Odpověd na #1821 příspěvek od Morzael
Tos samozřejmě nemusel :-D jen mi přišlo trochu zbytečné to sem celé psát... nevědět důvod pro Capa vzniknul je asi jako nevědět, proč se Bruce Wayne rozhodl být Batmanem :-D
To je asi pravda, ale stejně, mě štve že to někteří čtenáři nezjisili. To je můj dojem.
Morzael Offline
Morzael 02/07/2013 (2. července 2013)
Odpověd na #1820 příspěvek od spiderbat
Já vím že tady to všíchni vědí, divil bych se kdyby ne, moje vítka směřovala spíše k některým čtenářům odjinud (třeba na comicsdb.cz) kteří to neví, ale dobrá ten příspěvek zkrátím.
Tos samozřejmě nemusel :-D jen mi přišlo trochu zbytečné to sem celé psát... nevědět důvod pro Capa vzniknul je asi jako nevědět, proč se Bruce Wayne rozhodl být Batmanem :-D
spiderbat Offline
spiderbat 02/07/2013 (2. července 2013)
Odpověd na #1819 příspěvek od Morzael
Nechci být zlý, ale to myslím všichni vědí, proč Capa vznikl :-D
Já vím že tady to všíchni vědí, divil bych se kdyby ne, moje vítka směřovala spíše k některým čtenářům odjinud (třeba na comicsdb.cz) kteří to neví, ale dobrá ten příspěvek zkrátím.
Morzael Offline
Morzael 02/07/2013 (2. července 2013)
Odpověd na #1817 příspěvek od spiderbat
Kdybych sdílel stejný názor jako někteří čtenáři, tak se tomu komiksu vyhnu, když se komiks jmenuje CAPTAIN AMERICA tak se dá čekat že bude proamerický, divim se, že si to někteří neuvědomují. Příspěvek zkrácen, omlouvám se jestli jsem někoho urazil, to nebyl můj cíl
Nechci být zlý, ale to myslím všichni vědí, proč Capa vznikl :-D
spiderbat Offline
spiderbat 02/07/2013 (2. července 2013)
Odpověd na #1812 příspěvek od TommyEmko
A pokud to můžu ještě zvíraznit, ztěžovat si na patriotismus u komiksu, který navazuj na 11. září. V tu dobu si myslím, že Amerika právě takovýhle patrioty potřebovala, byť už jen v komiksu.
Kdybych sdílel stejný názor jako někteří čtenáři, tak se tomu komiksu vyhnu, když se komiks jmenuje CAPTAIN AMERICA tak se dá čekat že bude proamerický, divim se, že si to někteří neuvědomují. Příspěvek zkrácen, omlouvám se jestli jsem někoho urazil, to nebyl...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku