Morzaelovo zamyšlení #17 - Snyderův (ne)superhrdina

24. června 2013 Morzael Diskuze (14)
Morzaelovo zamyšlení #17 - Snyderův (ne)superhrdina

Jelikož už mnozí viděli, stejně jako já, nejnovější komiksovou pecku převedenou na stříbrná plátna – Man of Steel, všude na netu se objevují nekonečné debaty zkoumající kvalitu filmu a jeho poselství. Proto jsem si i já dovolil připravit pro Vás mé osobní názory a poznatky z filmu. Omlouvám se, že jsem se ještě nedokopal k druhé části mého záporáckého zamyšlení, ale slibuji Vám, že během prvních dvou týdnů prázdnin (až budu mít konečně klid od zkoušek) Vám to vynahradím. Mezi tím, dokud jsem pln dojmů, Vám přináším zamyšlení věnované právě filmu Man of Steel.

Knihy Dobrovský

Budu rozebírat celý film, včetně důležitých a klíčových scén, takže pokud jste ho ještě neviděli, raději dál nečtěte. Samotnou recenzi bez prozrazení děje udělám někdy během příštího týdne, ale odtud dál Vám musím říct: POZOR SPOILERY!!!

 

Začnu tím, že samotný film vzal několik věcí z původní Supermanovské mytologie a obrátil je vzhůru nohama, případně zásadně upravil do více realistického kabátu. Rozdělím je proto do čtyř nejzásadnějších podkapitol. Bylo jich určitě více, ale tyto mě osobně zaujaly nejvíce.

 

Krypton:

Vezmeme to pěkně od začátku. Úvodní sekvence na Kryptonu byla skvělá, osobně jsem si ale Krypton představoval víc hi-tech a v podstatě žádná příroda. Jejich souznění s dalšími tvory ve stylu Avatara bylo ale příjemným překvapením dokazujícím, že pokročilé civilizace se vracejí zpět k přírodě a vytváří si s ní hlubší vztah. Moc se mi ale nelíbil onen Kodex jako obyčejná lebka, ale budiž - symbolika. Každopádně jsem byl uchvácen z myšlenky utopické a hierarchické společnosti, která čerpala z mého oblíbeného Platóna, velmi, velmi pěkně!

Otcové:

Další z těchto věcí byla otcovská problematika, která se jaksi otočila. Jor-El zde byl velmi silnou morální postavou, Krypton a jeho rodina pro něj byli vším, ale nebyl to žádný otloukánek a uměl si poradit. V podstatě on tu byl stejný morální vzor pro Krypton, jako je Supík pro Zemi. Svému synovi nedělal žádné naschvály, aby si získat jeho poslušnost, jako třeba ve Smallvillu, ale rovnou ho vedl a vysvětlil mu, jak se věci mají – což je mnohem lidštější a přirozenější řešení. Za postavu Jor-Ela další velké plus.

Naopak Jonathan zde jaksi ustupuje do pozadí. Příliš tu nevíme, jak moc morálně ho poznamenal, určitě špatně ne, ale v tomhle směru jsme spíš viděli, že ho Jonathan úzkostlivě chránil a miloval stejně jako jeho manželka Martha. Tudíž spíš než morálce ho učil, aby neprozradil své tajemství, a nakonec za to i chudák zaplatil životem. Což byla na jednu stranu dojemná, na druhou pěkně hloupá, scéna. Clark pro něj měl celkem dost času doběhnout i lidskou rychlostí. Každopádně ten, kdo Clarka nabádá k tomu, aby udělal to, co je správné, byl spíše Jor-El.

Život Clarka a vztah s Lois:

Všichni to známe – nešikovný vesničan Clark Kent nastoupí do velkého Daily Planet jako novinář a ve svém volném čase lítá po městě a chrání lidi před padajícími helikoptérami, pošahanými ufony a megalomanskými plešouny.

Jenže v Man of Steel Superman své lidské alterego odsunul stranou a ve stylu beatníků se vydává do světa zjistit kdo je, proč tu je a odkud přišel. Osobně mě trochu mrzelo, že toto putování nebylo delší, klidně bych uvítal postupné nalézání různých kryptonských artefaktů, více flashbacků do dětství atd.. Zde to bylo vyřešeno velmi komiksově. Vlastně to byly přechody od situace k situaci, a výplně mezi panely si musel divák domyslet a dotvořit sám. Asi víte co myslím – Clark jde z hospody, kde tomu kamioňákovi sešrotoval vůz a bum, najednou je v Arktidě a nosí tašky Lois. Tyto přechody jsou jedním z nejzákladnějších prvků komiksů, proto toto také oceňuji, jelikož se jedná o komiksový film.

Když jsem zmínil Lois, životní lásku Supermana, tak je zde zajímavý i jejich vztah. Lois se nezajímala o ikonického hrdinu velkoměsta, nýbrž o zvláštního vandráka, kterému z očí šlehaly plameny. S postupným odhalováním jeho minulosti si k němu vytvářela hlubší vztah. Takže také obráceně od původní mytologie, kdy Lois byla posedlá létajícím hrdinou Metropolis, do kterého se zamilovala a pak zjistila, že on a její poťouchlý kolega jsou jedna a ta samá osoba. Zde Lois odhalila napřed pravou podstatu Clarka Kenta a až na konci filmu, kdy mezi nimi už je dávno rozjetý vztah, se seznamuje s Clarkovým reportérským alteregem.

Hrdina ale ne superhrdina:

Nakonec to nejzásadnější. Sledovali jsme film o zrodu hrdiny, nikoliv komiksového superhrdiny a to je za mě MEGA PLUS. Man of Steel je snímek, ve kterém se z dobrého člověka stal hrdina. Clark se zde v první řadě vyrovnával se svým lidstvím a s tím, kam vlastně patří. Například jeho odevzdání se do rukou vlády a až poté bojem za lidstvo bylo skvělé gesto, které nepůsobilo nabubřele, jako některé Supermanovi činy působí.

Co mě ovšem nejvíc potěšilo, bylo finální oddělání Zoda. Ne protože jsem nějaký sadista, ne protože jsem rád, že jsem konečně viděl, že Superman někoho zabil. Ale proto, že jsem konečně byl svědkem rozhodnutí postavy, stát se hrdinou – hrdinou planety Země.

Obvykle se věci nějak vyřeší a Supík nemusí nikoho zabíjet, aby si zachoval morální status quo. Jo, tak to je kravina. Status quo v reálném světě neexistuje a Superman se musel rozhodnou, jestli bude hrdinou Země nebo Kryptonu, nebyla varianta, že by se zachoval neutrálně. Jeho rozhodnutí z něj udělalo nepřítele a zrádce Kryptonu, ale ochránce a hrdinu Země, stejně tak by to bylo, kdyby se rozhodl obráceně.

Že není hrdinou, když někoho zabil? Jak se často objevuje na fórech. Tak autorům tohohle argumentu můžu říct jen jedno: „Máte to v hlavě v pořádku?“. Kdyby ho Superman nezabil, Zod by povraždil, co by viděl. Nebyla alternativa, navíc každou chvíli v této atmosféře a pod tímto Sluncem, by Zod sílil.

Za druhé, Krypton podnikl válečný akt vůči celé planetě Zemi. Tohle nebyla potyčka dvou lidí v hospodě ale regulérní válka. A jak známo, ve válce není zabití zločin, kór když bráníte vlastní domov. Neporušil tím žádný ze zákonů Země, i kdyby se na útočníky z vesmíru vztahovaly.

Za další, kolik znáte hrdinů, ne mučedníků, kteří nikoho nezabili? Většina lidí, které dnes oslavujeme jako hrdiny, většinou z válečných dob, byli také vrazi, když to řeknu nehezky. Téměř všechna náboženství povolují zabíjení ve válkách, hodně mírumilovných filosofií říká, že pokud člověk brání svůj život a životy svých milovaných může použít nezbytné prostředky, aby je ochránil.

Ano, bylo to těžké rozhodnutí a právě to dělá z Muže z oceli hrdinu, který musí čelit reálným otázkám morálky a rozhodnutím, která nejsou lehká.

Snyder sliboval reálného Supermana a toho se nám dostalo. Postavil Kal-Ela do našeho surového a zákeřného světa, kde logika komiksů nenabízí cestu zpět. Právě zabití Zoda je dle mého názoru to nejzásadnější a nejdůležitější, co z filmu Man of Steel dělá Supermana jednadvacátého století, a za co si Snyder a Goyer zaslouží můj aplaus.

Man of Steel je ten typ filmu, kde můžete nadávat na to, co se Vám nezdálo, nebo můžete obdivovat, co se Vám líbilo. Já se rozhodl pro druhou variantu, protože se mi film líbil a myslím, že tohle Superman potřeboval.

A upřímně jděte do háje všichni rejpalové, co chcete klasického Muže z oceli a tvrdíte, jak Snyder zabil Supermana. Toho už jsme se snad nakoukali a načetli dost, ne? Já jsem rád, že jsem šel konečně z kina a říkal si: „Tyjo, super, tak to jsem nečekal.“ A přemýšlel pak o filmu skoro tři dny v kuse.

Za mě je Man of Steel epický úvodní díl do, nepochybuji, skvělé ságy. Tak to byl můj názor na film a reakce pro všechny komiksové hipstery, kterým tak chybí červené slipy přes oblek. Samozřejmě pokud film nějakému letitému fandovi Supermana nesedl, plně to respektuji a neříkám, že můj názor je jediný přijatelný, ale trochu mě už vytáčely reakce od lidí, kteří očividně ani nevěděli, o čem mluví.   

A teď si pojďme trochu zaspekulovat. Jaké reakce vyvolalo Supermanovo počínání ve světě? Kdo by mohl být záporákem v dalších dílech a co ostatní superhrdinové?

 

Určitě jste si všimli, že ač se Superman zachoval správně, epické souboje Kryptoňanů, vedle kterých vypadala zápletka Avengers jako čajový dýchánek, způsobily značné škody. Ničila se auta, domy, hory, mrakodrapy, letadla, v podstatě vše na čem spočinulo divákovo oko. Logicky tu tedy vyvstává otázka, jelikož jsme se toho ve filmu nedočkali, co na to řekli obyvatelé Země? Určitě destruktivní potenciál nového hrdiny modré planety nezůstane bez povšimnutí a řekl bych, že nejeden pozemšťan bude mít ze Supíka značně nahnáno. Čehož určitě využijí takoví lidé jako Lex Luthor nebo tajné vládní organizace jako Checkmate.

V prvním filmu jsme pozorovali počínání dobrého člověka obdařeného nadlidskými schopnostmi, na jehož konci jsme konečně viděli zrod hrdiny. Jenže toto byl válečný hrdina. Jak si ale poradí Muž z oceli s každodenní ochranou lidstva před sebou samými, to už je zas úplně jiná liga. Také proto si myslím, že více „klasického“ Supermana logicky uvidíme až v dalším dílu, kde si bude muset získávat důvěru veřejnosti.  

Co se týče volby záporáka tak myslím, že tady je to už jasné. Stejně jako Nolan ve svém druhém díle Batmana, představil nemesis Temného rytíře – Jokera, kterému už mohl dát plné pole působnosti, protože origin Batmana jsme si užili v předchozím díle, tak i Snyder použije do dvojky typického nemesis Supermana – Lexe Luthora.

Ale nevěřím, že by se o Luthora Snyder ve své sáze připravil hned, a tak si myslím, že Lex zde bude představen jako geniální vědec, který bude proti Supíkovi intrikovat a testovat jeho schopnosti pomocí vlastních pokusů. Jako Luthorovi pokusy můžou být představeni i jiní záporáci – Parasite, Metallo, Bizarro… dost ale pochybuji, že si bude Lex špinit ruce sám. Osobně nevěřím, že by tvůrci podruhé zvolili jako záporáky a zápletku nějaké další emzáky.

 

Co se týče ostatních hrdinů, tak si myslím, že v dalším filmu se maximálně mihnou, případně se objeví až na úplném konci v nějakém epilogu. Každopádně jelikož Superman rozflákal Waynův satelit, určitě už na něm má minimálně Batsy (za předpokladu, že už se vrátil ze své cesty kolem světa), také své oko. No a jaké jsou Vaše názory na celý film a začátek této ságy Muže z oceli?

 

 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Mr.FREAKE Offline
Mr.FREAKE 26/06/2013 (26. června 2013)
Odpověd na #1728 příspěvek od The First Robin
Taky jsem něco takového čekal, ale myslím že Snyder prostě neměl koule na to,aby hned v prvním díle propojil takhle okatě oba světy. O to větší camea a pomrkávání, ale očekávám ve dvojce. Nejenom třeba tuhle tvojí vizi ( která by se mě mimochodem hodně zamlouvala) , ale třeba i scénu typu: „Kente někdo za vámi...
No ani to by nebolo od veci :-D ako podla mna by hocijake taketo pomrknutie alebo vyslovene scena by uspokojilo len proste by sa tam naznakom ukazal niekto z JL alebo niekto s nimi suvisiaci... Morzael: No ved pisem ze by to skorej zapadalo do casu druheho dielu... :-D
The First Robin Offline
The First Robin 26/06/2013 (26. června 2013)
Odpověd na #1725 příspěvek od Mr.FREAKE
Podla mna Bruce sa v tu chvilu vracal z cesty kde hladal sameho seba a prostriedky ako pomoct mestu. A ako uz v Man of Steel zaznelo - Ludia by sa.mali Supermanovym posolstvom insporovat. Cize podla mna sa teraz nejak snazi po vzore Supermana posobit ako moralny symbol v respektive by sa to dialo pocas dcojky supermana pretoze az potom najde tu...
Taky jsem něco takového čekal, ale myslím že Snyder prostě neměl koule na to,aby hned v prvním díle propojil takhle okatě oba světy. O to větší camea a pomrkávání, ale očekávám ve dvojce. Nejenom třeba tuhle tvojí vizi ( která by se mě mimochodem hodně zamlouvala) , ale...
Morzael Offline
Morzael 26/06/2013 (26. června 2013)
Odpověd na #1725 příspěvek od Mr.FREAKE
Podla mna Bruce sa v tu chvilu vracal z cesty kde hladal sameho seba a prostriedky ako pomoct mestu. A ako uz v Man of Steel zaznelo - Ludia by sa.mali Supermanovym posolstvom insporovat. Cize podla mna sa teraz nejak snazi po vzore Supermana posobit ako moralny symbol v respektive by sa to dialo pocas dcojky supermana pretoze az potom najde tu...
Tady s Tebou musím nesouhlasit... :-) v tomto filmu Supík žádné poselství předat nestihl. Tady jen zachránil Zemi, ale v podstatě žádné tiskové prohlášení nebo tak něco se nekonalo, dokonce ani Lois nevypustila žádný dodatečný článek, který by sloužil jako epilog. Lidi...
The First Robin Offline
The First Robin 26/06/2013 (26. června 2013)
Odpověd na #1724 příspěvek od Morzael
Díky :-). S tím Waynem jsem to myslel tak, že nevíme, kde momentálně Bruce je v tomhle univerzu, jestli teprve cestuje kolem světa kvůli svému tréninku nebo už se vrátil a připravuje se na svou roli Batmana nebo jestli už jako Batman působí :-).
Jo takhle :-) No vidíš, to jsem si neuvědomil, že se vlastně s tímhle filmem můžou paralelně odvíjet i další začátky jednotlivých postav, i když je nevidíme. Za mě bych řekl, že buď už jako Batman působí (nebo začíná působit), nebo se po shlédnutí filmu Man of Steel...
Mr.FREAKE Offline
Mr.FREAKE 26/06/2013 (26. června 2013)
Odpověd na #1723 příspěvek od The First Robin
Skvělý článek, který ale „bohužel“ naprosto přesně vypíchnul ty drobné chybky,(podoba kodexu, někdy až přílišná zkratkovitost a hlavně smrt Jonathana) které jsem si já ve své zaslepenecké a naprosté nadšenosti z toho filmu odmítal připustit :-) Jinak na zabití Zoda mám prakticky identický názor a v podstatě...
Podla mna Bruce sa v tu chvilu vracal z cesty kde hladal sameho seba a prostriedky ako pomoct mestu. A ako uz v Man of Steel zaznelo - Ludia by sa.mali Supermanovym posolstvom insporovat. Cize podla mna sa teraz nejak snazi po vzore Supermana posobit ako moralny symbol v respektive by sa to dialo...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku