Ragemoor

23. června 2013 Morzael Diskuze (0)
Ragemoor

Rád bych Vás upozornil na komiks, který jsem měl nedávno možnost zrecenzovat. Jedná se o velmi zajímavé dílo, které vyšlo pod nakladatelstvím Comics Centrum - Ragemoor. Příběh o děsivém zámku plný zvláštních až šílených nápadů. Jak známo, Comics Centrum si vybírá kultovní a oceňované komiksy pro dospělé, tak se pojďme podívat, jak si obstál další příběh z jejich výběru.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror

Příběh:

Svazek nám vypráví o údělu pána tajuplného zámku Ragemoor, Herberta. Když totiž jeho strýc přijede do Ragemooru i s krásnou Anoriou za účelem získání zámku a rozprodáním jeho údajného bohatství, dají se do pohybu opravdu děsivé věci.

O komiksu:

Vím, že jsem Vám toho obsahově asi moc neřekl, ale bohužel to více nešlo bez zásadních spoilerů, svazek Ragemoor je totiž vcelku krátký příběh, skládající se z pouze čtyř sešitů.

Autorem kresby je Richard Corben, nositel Eisnerovi ceny a dalších ocenění. Chápu, že tento (černo-bílí) styl kresby nemusí někomu sednout, ale myslím, že k celkové atmosféře komiksu pasuje dokonale. Zvláštností je, že kresba není ikonická, jako u většiny dnešních komiksů, kdy jsou postavy zachycovány v pamětihodných pózách. Naopak kresby postav, resp. lidí, působí jako fotografie. Ne ty pěkné fotografie, které si dáte do rámečku a nad postel, ale ten typ, kdy Vás někdo zachytí uprostřed rozhovoru, nebo když zrovna jíte, a skoro byste se ani nepoznali, jak moc zkřiveně a divně Vás obličej vypadá.

Ragemoor není pěkný příběh a ani kresba není pěkná, myšleno esteticky. Cíl je totiž jasný - vytvořit příběh, ze kterého Vás bude mrazit, místo, kam byste se sami dobrovolně nevydali, a to se po grafické stránce podařilo na jedničku. Je také velmi patrné, že dílo je poctou především zakladateli a největšímu průkopníkovi žánru – H. P. Lovecraftovi. Upřímně hned první kresba hlavní postavy mi evokovala podobu právě Lovecrafta.

Tím bych přikročil ke scénáři od Jana Stevena Strnada. Nejedená se o Čecha, jak by křestní jméno a příjmení značily, nýbrž o amerického scénáristu. S Corbenem se potkali poprvé, když Corben přispěl do Strnadova časopisu Anomaly. Díky dobré vzájemné spolupráci se pustili do příběhu Ragemoor, který původně měl být jen krátkou záležitostí, ale nakonec se z něj stal tento plnohodnotný svazek.   

Strnadův scénář je stejně jako kresba atmosférický a mrazivý. V příběhu nevystupuje mnoho postav, ale každá z nich zde má svou důležitou roli a je znát silná interakce mezi nimi. Neobvyklostí je, že kromě nám známých lidských postav tu působí jako klíčová postava samotný zámek Ragemoor a zbylé postavy jako její bezmocné loutky.

Už jsem mluvil o inspiraci velikým Lovecraftem, a té se Vám po stránce scénáře dostane dosti. Postavy budou prověřeny morálně, i co se jejich víry týče, narazíte tu na kosmické zlo, které je pro Lovecrafta tak typické a na závoj tajemna obklopující celý příběh a všechny bytosti v něm. Budete váhat, budete se bát, nebudete tušit, jak a kam se příběh vyvine.

Stejně jako Lovecraft sám sází na šílenost a děsivost vlastní představivosti, tak Strnad Vám ukáže, že i on umí být pěkný magor a vymyslet něco, co se Vám vryje do paměti a budete o tom nejednou přemýšlet. A to je věc, které já si velmi cením a která je dnes už spíše zvláštností.

Pokud si chcete příběh užít na 100%, tak dbejte následujících instrukcí: Až budete sám/sama doma při bouřlivém letním večeru, zapalte si svíčky, rozsviťte lampičku, nalijte si červené víno a za zvuků vzdáleného hřmění se pusťte do příběhu. Pokud si totiž komiks vezmete k vodě za slunečného letního odpoledne, tak sami sebe ochuzujete o skvělou atmosféru a sílu komiksu, a to je dle mého velká škoda.  

Jediné mínus je rozsah komiksu. Je to skvělá, ale bohužel krátká, jízda, rozhodně bych uvítal delší. To je ale něco, co se vlastně nedá moc vyčítat, spíš Vás to bude mrzet.

Určení:

Máte rádi horory? Máte rádi dílo H. P. Lovecrafta? Máte rádi zajímavé a neortodoxní nápady, ze kterých Vás bude mrazit? Tak si udělejte radost a pořiďte si Ragemoor!

Skvělá a děsivá atmosféra, nápady, námět
Rozsah komiksu

Verdikt

Děsivé a zajímavé dílo, které sází na atmosféru po grafické i scénáristické stránce. Pocta žánru H. P. Lovecrafta, kterou by si dle mého názoru užil i mistr sám. Nemá cenu tu něco prozrazovat nebo vyzdvihovat jednotlivosti, Ragemoor je dílo, které si určitě Vaši pozornost zaslouží a pokud jste fandové žánru, tak Vás rozhodně zklamání nečeká.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku