Kůstek 4: Ostrozub, vládce východního pomezí

9. června 2013 Morzael Diskuze (0)
Kůstek 4: Ostrozub, vládce východního pomezí

Přináším Vám, i když trochu opožděně, recenzi na poslední, již čtvrtý, svazek Kůstkovské série, který u nás vyšel pod nakladatelstvím Crew. Je to sice už chvilka, co komiks vyšel, ale alespoň Vás tím třeba navnadím na další díl, který má vyjít už skoro za měsíc. Jaká tedy byla nová dobrodružství našich tří oblíbených kůstků Podfy, Švandy a Ferdy?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, dobrodružný

Příběh:

Celý svazek je rozdělen do dvou příběhů, které na sebe bezprostředně navazují. V prvním se Kůstkové Švanda a Ferda snaží odvést do lesů, kam správně patří, mládě Krysáků, které se k nim připojilo v předchozím díle. Během této výpravy narazí na řadu komplikací, včetně jedné opravdu velké – vládce východního pomezí, horského lva, Ostrého Zuba. Ovšem dozvídají se i důležité informace, které je nutno předat jejich kamarádce Trnce a bratranci Podfovi, než bude pozdě.

Druhý příběh sleduje ze začátku linii Trnky a Podfy Kůstka, kteří se vrací zpátky do vesnice z neúspěšného tažení na draka, jenže vesnice je vypálená a nikdo není nikde k nalezení. Mezitím Krysáci obsazují celé údolí a vypalují vše, co jim stojí v cestě. Finální bitva o Údolí se blíží a pán Kobylek je velmi blízko svému osvobození. Jakou roli sehrají naši malí Kůstci v této napjaté chvíli?

O komiksu:

Jedná se u nás již o čtvrtý svazek série Kůstek, jejímž otcem po stránce scénáře i kresby je skvělý Jeff Smith. Série Kůstek (Bone) je celosvětový fenomén a jeden z nejlepších a nejoceňovanějších komiksů současnosti.

Možná Vás to na první pohled zarazí, protože kresba v porovnání s dnešním mainstreamem je, dalo by se říci, chudá. Jenže tato zdánlivá jednoduchost jak kresby, tak i příběhu je právě Kůstkovým kouzlem. Není zde nic navíc, co by třeba mohlo rozptylovat mladší nebo nové čtenáře komiksu. Stejně tak příběh je v podstatě přímý a člověk se v ději neztratí, ani když začne tímto čtvrtým dílem. Tím rozhodně nechci říci, že by byl Kůstek pro začátečníky. To vůbec ne, zkušenější komiksáci si zde naopak můžou vychutnat jednu z poctivě a skvěle odvedených prací komiksového řemesla.

Na první pohled je zde vidět inspirace Tolkienem a jinými klasickými fantasy, ale v modernějším a hravějším kabátě. Já osobně jsem si sérii moc oblíbil. Je to milý, zajímavý příběh, který čtenáře dokáže i dost napínat. Ale co já osobně na komiksu miluju je jeho literární stránka. Autor kouzlí krásné věty a slovní spojení, zajímavé názvy a dokáže skvěle vykreslit jednotlivé charaktery postav.

I přes to, že komiks působí trochu dětsky, tak určité narážky a poselství jsou určeny spíše starším a zkušenějším čtenářům. Proto by dospělí čtenáři rozhodně Kůstkem pohrdnout neměli, když ho uvidí ve svém knihkupectví. Nejedná se o sérii, za níž by byl Jeff Smith oceňován tolika Eisnery jen tak pro nic za nic.

Jelikož je toto již čtvrtý díl, tak Vám toho asi moc nového neříkám, Kůstek stávající čtenáře určitě svou kvalitou nezklame a myslím si, že i nového čtenáře tento díl dokáže do této skvělé ságy vtáhnout. Jinak samozřejmě doporučuji začít od jedničky.

Určení:

Milovníci komiksového umění, fanoušci pohádek a fantasy.

Skvělé dialogy, nápady, literární spojení, prostě výborný scénář
Škoda, že jsme se nedočkali barevného vydání

Verdikt

Vtipná, milá fantasy/pohádka. Musím ocenit brilantní autorův humor a literární nadání pro dialogy, perfektně si s nimi hraje a kouzlí nápadité věty, s tím musím pochválit i dobrý český překlad. I když se toto dílo tváří dětsky, podtext rozhodně děti nepochopí. Novým čtenářům doporučuji, u stávajících nepochybuji, že svazek již vlastní, protože si dílo drží stále stejně skvělou Kůstkovskou úroveň.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku